تعیین نرخ ارز متناسب با کاهش نرخ تورم را هم مدیریت خواهیم کرد
+ پ -
تعیین نرخ ارز متناسب با کاهش نرخ تورم را هم مدیریت خواهیم کرد
قائم مقام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران:

تعیین نرخ ارز متناسب با کاهش نرخ تورم را هم مدیریت خواهیم کرد

قائم مقام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران گفت: برخی از فعالان تجاری خرده می‌گیرند که چرا نرخ ارز با نرخ تورم کاهش پیدا نمی‌کند، اما دولت این موضوع را هم مدیریت خواهد کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، اکبر کمیجانی در نمایشگاه بانک، بیمه و بورس گفت: در آغاز دولت تدبیر و امید اقتصاد ایران چه در سطح نظام بانکی و چه در سطح اقتصاد کلان با چالش‌های زیادی همراه بود و وضعیت متغیر‌های اقتصاد کلان نگران‌کننده به نظر می‌رسید.

وی ادامه داد: رشد اقتصادی در سال‌های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ در اثر تحریم‌ها کاهش پیدا کرده بود، در حالی که در آن سال‌ها و سال‌های قبل ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ درآمد نفتی بسیار بالا رفته بود و علاوه بر این تسهیلات و مبادلات خارجی در جریان بود و این موضوع به دلیل سیاست‌های غیر انضباطی دولت حتی در سال‌های قبل تحریم بود.

قائم مقام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: مجموعه سیاست‌ها و تدابیری که اتخاذ شد، باعث شد اقتصاد در آن سال‌ها به رکود عمیق فرو رود و در سال‌های شروع دولت تدبیر و امید علی‌رغم کاهش درآمد نفت در نوامبر ۲۰۱۴ رشد اقتصادی سه درصدی را تجربه کردیم.

کمیجانی تصریح کرد: حتی قیمت نفت به مرز ۳۰ دلار در هر بشکه رسید و در اواسط سال بهبود نسبی پیدا کرد و درآمد نفت روی اقتصاد تاثیر داشت. از آغاز دولت تا زمان برجام وضعیت اقتصاد کلان رو به بهبود بود. تورم در مهرماه ۱۳۹۲ به ۴۰٫۲ درصد رسیده بود و امروز در پایان خرداد‌ماه سال ۱۳۹۵ تورم به ۹٫۷ درصد کاهش پیدا کرد.

وی بیان کرد: با استفاده از تجربیات اقتصادی می‌دانیم که تورم دشمن سرمایه‌گذاری است و عوارض متعددی دارد و تصمیم‌گیری در مورد آن دارای ریسک‌های زیادی است و تمام متغیر‌های اقتصادی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اما دولت تدبیر و امید با کمک قوه قضاییه توانست کارهای خوبی در این زمینه انجام دهد.

قائم مقام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: کاهش نرخ تورم کمک کرد که فضای نوسانی و ناآرام و مایوس‌کننده بازار ارز پشت سر گذاشته شود. در سال‌های آغازین دولت انتظارات به سمت بهبود شرایط اقتصادی می‌رفت و با شروع مذاکرات ایران با کشورهای ۱+۵ ما به صورت مستمر شاهد بهبود نسبی در وضعیت بازار ارز کشور بودیم و در حال حاضر نرخ ارز در سه ماهه منتهی به خرداد‌ماه سال ۱۳۹۵ نسبت به دوره مشابه سال قبل تنها ۴٫۴ درصد افزایش یافته است.

کمیجانی ادامه داد: برخی از فعالان تجاری خرده می‌گیرند که چرا نرخ ارز با نرخ تورم کاهش پیدا نمی‌کند، اما دولت این موضوع را هم مدیریت خواهد کرد.

وی با اشاره به کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی و سپرده‌ها گفت: در مراحل آغازین کاهش نرخ تورم انتظار نداشتیم نرخ سود بانکی به این موضوع واکنش نشان دهد، ولی با هماهنگی‌ که انجام شده شاهد تعدیل در سود سپرده‌ها و تسهیلات بودیم، حتی این‌بار بانک‌ها به صورت جداگانه نرخ سود سپرده‌شان را کاهش دادند تا جایی که نرخ سود سپرده یکساله به ۱۵ درصد رسید.

قائم مقام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: با توجه به تجربه ما در آغاز کار انتظار نداشتیم که ۱۰۰ درصد بانک‌ها این موضوع را رعایت کنند، ولی جو کلی بانک‌ها به سمتی پیش رفت که نرخ سود کاهش پیدا کند و در نتیجه اکثر بانک‌ها نرخ سود و تسهیلات بانکی را هم کاهش دادند و اکنون نرخ سود بین‌بانکی ۱۷ درصد است

قائم مقام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به کاهش نرخ سود و تسهیلات بانکی می‌گوید احتمال دارد ۱۰۰ درصد بانک‌ها این کاهش نرخ سود را انجام ندهند، اما به‌طور متوسط نرخ سود بانک‌ها در حال حاضر ۱۷ درصد است.

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff