تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز تبلیغات

سیاسی
کد خبر : 481818
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۹:۱۴| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

تعریف خبرنگار از قلم طلایه‌داران عرصه خبر در هرمزگان

خبرنگاران استان هرمزگان در روز خبرنگار از رسالت‌های یک خبرنگار واقعی در برابر مردم و مسئولان گفتند.

تعریف خبرنگار از قلم طلایه‌داران عرصه خبر در هرمزگان

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از فرهنگ کده، در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران ۱۷ مرداد را روز گرامیداشت محمود صارمی٬ شهید عرصه خبر، روز خبرنگار نامگذاری شده و در روز خبرنگار جملاتی نظیر خبرنگار یعنی تلاش، صداقت، یعنی کسی که فارغ از هرگونه وابستگی پیگیر استیفای حقوق عمومی باشد و در این مسیر تنها به مردم بیندیشد.

خبرنگاران موظف هستند از یک سو به عنوان وکیل، مطالبات مردم را دادخواست کرده و ضعف های بخش های مختلف را به مسئولان ارجاع دهند و از سوی دیگر با رعایت اصل انصاف خدمات و عملکرد مسئولان را به جامعه بازتاب دهند.

خبرنگاران استان هرمزگان به عنوان بخش کوچکی از جامعه خبری و طلایه‌داران این عرصه هر کدام تعریفی از خبرنگار بودن دارند که آنان را مصمم کرده و براساس نوع دیدگاه خود همچنان در این حرفه ثابت قدم گام بردارند و تعریفی که گرچه در ظاهر از یکدیگر متمایز هستند ولی در عمق معنایی همگی یکی هستند و آن اینکه «خبرنگار یعنی به مردم اندیشیدن»

امیرحسین طالبی، سردبیر خبرگزاری ایسنا منطقه خلیج فارس:

به درستی که خبرنگاران چشم بینا، زبان صادق، صریح و گویای مردم در عرصه اجتماعی،تحولات سیاسی و بین‌المللی هستند که باید همیشه رسالت خود را از دریچه “تعهد” ، “صداقت” و “امانت‌داری” تعریف کنند.

خبرنگاران وجدان بیدار جامعه و در خط مقدم جبهه آگاهی بخشی هستند و چون “دیده‌بان صادق” برای اطلاع‌رسانی صحیح، دقیق و سریع حوادث و رخدادها تلاش می نمایند و امید است در این مسیر از هیچ کوششی دریغ نورزند و تحت تأثیر جوسازی‌ها، شایعه پراکنی‌ها، هیاهوآفرینی‌ها، شانتاژهای خبری و فشارهای خارجی قرار نگیرند.

جواد حسن زاده،خبرنگار فارس:

یک خبرنگار مطالبه گری حقیقی است که با جادوی قلمش خیلی از گره های کور ملت رو باز می کند

وجدان یک خبرنگار، چراغ روشن این مسیر پر مخاطره است که اگر این چراغ خاموش شود خبرنگار هم از مسیرش خارج می شود.

قاسم نگاری، دبیر خبرنگاران پانا هرمزگان:

خبرنگار همیشه از جون و دلش مایه می گذارد و سختی هارو به جون میخرد وجانش را به خطر میندازد که حق را بیان کند و حرفه خبرنگاری یک عشق خاصی توی خودش داره که با هر حرفه ای قابل مقایسه نیست.

عاطفه محمدی، سردبیر شبکه اطلاع رسانی هرمز:

خبرنگاری رسالتی است که از انبیاء الهی به فعالان عرصه خبر و مجاهدت راه قلم داده شده که با  هوشیاری و نگارشش چراغ مکتب حق جویی را روشن نگاه می دارد.

ابراهیم شیبانی، خبرنگار فعال در غرب هرمزگان:

خبرنگاران چشم بینا ،زبان صادق ،صریح و گویای مردم در تمام عرصه ها هستند که باید همیشه رسالت خود را از دریچه تعهد ،صداقت و امانتداری تعریف کنند.
خبرنگاران وجدان بیدار جامعه و در خط مقدم جبهه آگاهی بخشی هستند و امید است در این مسیر از هیج تلاشی کوتاهی نکنند و تحت تاثیر جو سازی ها و شایعات قرار نگیرند.

رعایت رسم امانتداری مهمترین رسالت خبرنگاری است.

زینب شکوه خبرنگار خبرگزاری فارس، رسا و نشریه ساحل صدف:

قلم خبرنگار به عنوان امانت الهی باید در راستای روشنگری جامعه به نگارش درآید.

شبنم حیدری، خبرنگار شبکه اطلاع رسانی هرمز:

خبرنگاری را باید در زبان مردم شد و مطالبه حق آنان خلاصه کرد.

مریم ذوالفقارپور، مدیر روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان هرمزگان:

خبرنگاران انسان های آگاه هستند که با سلاح قلم در سرزمین آگاهی قدم میزنند.

علی ذاکری،خبرنگار دریای اندیشه در میناب:

خبرنگار کسی است که با ذوق و استعداد توام تعهد در جهت تغییر مسیر یک جامعه گام بردارد و تکلیف و رسالت واقعی خود را که همانا پوشش واقعی اتفاقات و پرداختن به مشکلات مردم است به بیان روشن‌ به رشته تحریر در آورد و در این مسیر شجاع و منصف باشد.

علی زارعی، خبرنگار فارس و روزنامه دریا:

خبرنگار کسی است که قلم خود را متعلق به مردم بداند و برای آنها بنویسد و خدا را ناظر و حاضر بر قلم خود بداند زیرا قلم در قرآن هم جایگاه والایی دارد و خداوندمی فرماید “ن و القلم ومایسطرون”.

اصغر ملایی محمدآبادی،خبرنگار صدا و سیما، خبرگزاری فارس و روزنامه دریا در بخش رودخانه رودان:

خبرنگار، آوای رسای روزها و لحظه هاست که در آینه روایتش، جامعه اش همان گونه که هست، چشم نواز می شود و روز خبرنگار، عید رسانه هاست که فروردین خبر، رونمایی می شود.

بابک پارسا، خبرنگار روزنامه صبح ساحل و خبرنگار سایت باز خبر:

درویش با دف زدن ، قالی باف با گره زدن، مسگر با چکش زدن و خبرنگار با قلم زدن هنرشان را به دیگران ارائه می کنند و خبرنگار با دیگر اصناف تفاوت دارد فرق خبرنگار این است که هم زبان گویای جامعه به مدیران و هم زبان گویای مدیران برای جامعه است اما هیچکس مشکلات خبرنگاران را نمی بیند، و هرچقدر مشکلاتش را قلم میزند و فریاد میزند کسی گوش شنوا برای این صدا وجود ندارد.

خبرنگاران با تمام مشکلات دست از رسالت خود نمی کشند و مشکلات را تحمل می کنند که مشکلات مردم مرتفع شود و همین حس رضایت از سمت جامعه برای یک خبرنگار بهترین پاداش است.

مهم نیست من به عنوان خبرنگار چه چیز بپوشم و یا داشته باشم و یا نداشته باشم مهم آن است که لبخند رضایت همشهری ام را بعد از حل مشکلاتش توسط مسئولان بر لبانشان ببینم، باور کنید این بهترین حس و حال دنیاست و نمی توان آن را با هیچ مبلغی معاوضه کرد.

خبرنگاری یعنی درک کردن، شنیدن و نوشتن آنچه مردم به آن نیاز دارند و این وظیفه ای است که خداوند به خبرنگاران عطا کرده است.

بدون شک نیاز به خبرنگار در تمام صحنه‌های کشور همواره احساس می‌شود و این نیاز بر اهمیت مقام قلم آنان افزوده تا در جهت موفقیت وی در این عرصه هدایت‌گر باشد، اما مساله‌ای که برای خبرنگار از نان شب هم واجب‌تر است، داشتن آزادی بیان و آزادی قلم، بدون ترس و دلهره از بیان انتقاد از دولت و مسئولان است.

خبرنگاران موظف هستند از یک سو به عنوان وکیل، مطالبات مردم را دادخواست کرده و ضعف های بخش های مختلف را به مسئولان ارجاع دهند و از سوی دیگر با رعایت اصل انصاف خدمات و عملکرد مسئولان را به جامعه بازتاب دهند.

خبرنگار بودن یعنی ببینی و بگویی، منصف باشی، جانبداری نکنی، ۲۴ ساعت کار و یک پایه حقوق و خبرنگار بودن یعنی عشق، عشق به مردم، عشقی که در سایه اش مصائبی چون نداشتن بیمه، توقیف روزنامه، نداشتن امنیت شغلی و هزار و یک مشکل رنگ می‌بازد.

داوود زارعی، روابط عمومی مدیر آموزش و پرورش شهرستان سیریک:

خبرنگاران عاشقان ،فهم و دانایی بخشی به دیگرانند و جانانه تمامی ناملایمات و سختی ها را بجان می خرند زیرا که رسم عشق ورزی جز این نیست.

نعیمه صلواتی نیا، خبرنگار  هرمز: 

خبرنگار یعنی فریاد سکوت و اشک های روان بغض های در گلو! خبرنگار یعنی روایتگر حقایق خفته در زمین !

علی زینلی، فعال رسانه ای بندر خمیر:

خبرنگار زبان گویای مردم در جامعه وهمچنین بازگو کردن واقعیت ها و اطلاع رسانی دقیق و کامل از وظایف اصلی خبرنگاران است.

خبرنگاران باید اصول خاص این حرفه را به درستی رعایت کنند و همواره به دنبال انتشار حقایق به صورت منصفانه و دور از جبهه‌گیری باشد.

علیرضا صالحی، خبرنگار دریای اندیشه در میناب:

خبرنگار دیگر تاب و تحمل سختی ها و گرفتارى ها را ندارد و از خانواده و زندگی خود می گذرد شب و روز تلاش می کند تا گامی برای اعتلای ایران اسلامی بر دارد و می خواهد قلمش برای خودش نیز بنگارد تا شاید مسئولان درد دل و ناگفته های آنان را بدانند.

صدیقه یوسفی مدیر مسئول پایگاه خبری پیارم:

خبرنگار باید قشر بینای جامعه و مرم باشد و در انتقال مشکلات مردم و جامعه از موانعی نهراسد.

مجتبی برخش، روابط عمومی ستاد نماز جمعه بشاگرد:

دنیای امروز، دنیایی سرشار از شکل های مختلف ارتباطی و تبادل اطلاعات است امروز در حقیقت روز نکو داشت کوشش های خالصانه خبرنگاران آزاده ای است که برای پویایی و انعکاس حقایق از هیچ مجاهدتی دریغ نمی ورزند و بعضا در این مسیر مهام جان خویش را در طبق اخلاص گذاشته تا جامعه را به سمت و سوی روشنایی و تعالی سوق دهند.

در سالروز شهادت محمود صارمی که جان خود را در عرصه اطلاع رسانی و آگاهی بخشی گذاشت، این روز را به تلاشگران این عرصه که همواره انصاف، سرعت، دقت و صحت را سرلوحه کارشان قرار می دهند، تبریک می گویم.

غلامرضا دهقانی، مدیر روابط عمومی آب و فاضلاب روستایی بشاگرد:

خبرنگار هر چند واژه آشنا برای همه است اما هنوز بسیاری از مردم مشکلات و دشواری های این شغل پرمخاطره را نمی دانند.

خبرنگار و روزنامه نگار با خلق بهترین آثار و واژه ها در تلاش است درد و مشکلات همه مردم را بازگو کند اما وقتی که به مشکلات خود می رسد چیزی نمی نویسد.

در محمد نظری فعال رسانه ای شهرستان بشاگرد :

خبرنگار پل ارتباطی بین مردم و مسئولان و چشم تیز بین جامعه است و خبرنگار ی شغل نیست بلکه عشق وعلاقه است.

برای دفاع از حقوق مردم و افکار عمومی، خبرنگاری شغلی بسیار سخت ‌طاقت فرسا و در عین حال بسیار شیرین و متنوع است .

محمد باهنر، فعال رسانه ای بندر خمیر:

خبرنگاران ایثارگرانی که برای اینکه ما واقعیت ها را بدانیم گاهی اوقات تاوانها را به جان می خرند.

آرمان اسدپور، مدیر مسئول پایگاه خبری بستک نیوز:

تنها روزی که خبرنگاران در آن امنیت شغلی و روانی دارند روز خبرنگار است.

حامد مبارک زاده، روابط عمومی اداره بهزیستی بندر خمیر:

اگر بخواهیم فقط ۱۷ مرداد رو روز خبر نگار بدونیم یعنی ناشکر و ناسپاسی برای این قشر زحمت کش که تمام تلاش خودرو در تمام سال می کنند کسی هم اهمیت کارشان را نمی بیند روز خبرنگار به نظر من هر روز است.

طاهر عبدالله زاده روابط عمومی کمیته امداد بشاگرد:

قلم بهانه ای شد تا ذهنمان را از قید کلمات بی شمار رها کرده و جسورانه در بیکران دنیای “خبر” خلاصه شویم.

داریوش حسن زاده، فعال رسانه ای هرمزگان:

خبرنگاران چشم بینای جامعه و زبان گویایی مردم هستند و رسالت خبرنگاران آن نیست که برای حال خوش مدیران مطلب بنویسد و مدیران نباید چنین توقع ناصحیحی را از خبرنگاران داشته باشند .

در برخی مواقع مشاهد می شود خبرنگاران مورد ظلم قرار میگیرند که این به دور از انصاف است و مدیران نباید در مقابل مطالبه گری و نقدهای سازنده خبرنگاران جبهه گیری کنند و یا مانع انعکاس دقیق کار خبری امین های جامعه باشند و لذا باید از پرچم داران روشنگری حمایت شود.

میرکمانداری، مدیر مسئول سایت خبری کنگ خبر بندرلنگه:

خبرنگار همیشه از همه می نویسد به غیر از خودش، درد همه را می گوید اما درد خود را بازگو نمی کند.

حسن عباسی، خبرنگار سایت خبری تابناک در هرمزگان:

فعالیت فعالان عرصه خبری همواره با خاطرات تلخ و شیرینی همراه است ، همیشه آن چیزی که یک خبرنگار را از صمیم قلب خوشحال می کند محقق شدن حق و حقوق مردم و دفاع از آنها است.

پایمال شدن حق و حقوق مردم همیشه در ذهن خبرنگار به عنوان یک خاطره بد حک می شود و پاک نمی شود.

محمد کمالی، مدیر مسئول نشریه آوای شرجی:

خبرنگار آیینه تمام نما و حلقه واسط بین مردم و مسئولان جامعه است.

فروغ مسلم زاده، مدیر مسول هفته نامه آفتاب جنوب:

خبرنگاری حرفه ای تلخ وشیرین است که باید تشکلات صنفی مطبوعات مدیران و خبرنگاران تلاش کنند که تلخی این حرفه را به حداقل رسانده و شیرینی وهیجان خبر را در تمام لایه های جامعه حس کنیم.

فرزانه مسلم زاده، مدیر مسول هفته نامه میراث جرون:

خبرنگار یعنی سختکوش بودن، علاقه مند بودن و عاشق مردم بودن و خبرنگار با تمام سختی ها به امید رسیدن به پیروزی در برابر مشکلات می ایستد و از شخص یا نهادی هیچ توقعی جز احقاق حق نداشته و نخواهد داشت.

منیره صادقی خبرنگار سایت خبری هرمز:

خبرنگاری رسالتی مهم و ارزشمند است و خبرنگار موفق کسی است مردم محور باشد و دغدغه اش بیان حقایق و آگاهی بخشی صحیح به جامعه باشد و روز خبرنگار سالروز یادآوری قلم زدن در راهی هدفمند است.

امیر امیریان، فعال رسانه ای ابوموسی:

خبرنگاران افرادی هستند که با تیزهوشی ودقت، نقش واسطه بین مردم و مسئولان را ایفا می کنند و آن ها، از یک طرف درد دل مردم را می شنوند و به مقامات بالا انتقال می دهند، و از سوی دیگر، پاسخ های مسئولان را به آگاهی مردم می رسانند.

ناهید یوسفی مدیر مسئول سایت خبری فرهنگ کده:

خبرنگاری یعنی سم شیرین! یعنی تلاش برای روشنگری، یعنی نام داری ولی نان نه!

مهرداد احمدی، خبرنگار فعال سیریک :

خبرنگاران سفیران اطلاع رسانی هستند، سفیرانی که در هر شرایطی بویژه شرایط کنونی کشور همیشه در کنار مردم بوده و منعکس کننده مسائل و مشکلات مردم بوده اند.

خبرنگاران قدرتمندان ضعیف جامعه هستند.
عین اله چملی نژاد، خبرنگار ایسنا در میناب:

خبرنگاران کسانی هستند که هر لحظه به دنبال خبرند و سوژه های خودشان را از دل دریا تا اوج آسمان ها گاها با چاشنی ترس دنبال می کنند.

در یک کلام خبرنگار یعنی مسئول، متعهد و صدای مردم گو، که هدفشان توانمندی، مشکلات، پیشرفت و کمبودهای جامعه با نهایت سرعت، دقت و صحت دیده شود.

نسیم تاجیک خبرنگار سایت خبری هرمز:

خبرنگاری جز معدود شغل های جذاب و استرس زایی است که سه سال تمام با تار و پود وجودم عجین گشته است، به ضرس قاطع اعتراف می کنم اشک های پی در پی جزیی از زندگی خبرنگارانی است که چهره ها و لایه های آشکار وپنهان حقایق مردم سرزمنیشان را هم می بینند و هم حس می کنند، چقدر لذت بخش است وقتی با واقعیت های زندگی هایی روبرو می شوی و همزمان اشک های شوق و نارحتی ناشی از همدردی با مردم از چشمهایت سرازیر می شود…..و در این میان همکارانی داشته باشی که علی رغم پشت سر گذاشتن سختی ها و مشکلات فروان، خاطرات خوب و بدی را در کنار هم رقم زده باشی که اکنون جز لاینفک زندگی خبرنگاری ات شده باشند.

عارف دورقی، صاحب امتیاز و مدیر مسئول هفته نامه ایفا:

خبرنگار جامعه امروز ما متاسفانه ناخواسته در حال ادا در آوردن یک خبرنگار واقعی است زیرا با وجود خیل حمل کنندگان نااهل این عنوان، هیچ جایگاه و شانیتی را در فضای حقیقی ارتباطات جامعه رسانه ای با منابع خبری خود همانا مدیران و دستگاه های اجرایی و غیره ذالک نمیبیند و یا باید قید این رسالت مهم و اعتیاد آور را بزند و یا باید تحمل فضای نه چندان مطلوب و جدی جامعه ای رسانه ای را بکند !

 انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=481818
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها
نظرات بینندگان
تعداد نظرات: بدون نظر
ارسال نظر

  • نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند.
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمايید.
  • توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت یا منفی استفاده فرمایید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی یابد.

یادداشت

گفتگو

بین الملل