تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 596059
تاریخ انتشار:چهارشنبه 22 دی 1400 - 13:57| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
پاسخ فریاد بی آبی با صدور قبض های نجومی!

تعرفه محاسباتی آب، صدای مردم روستایی را درآورد/ ساکنین کشار خواهان شفافیت موضوع هستند

در حالی برخی از مناطق روستایی استان هرمزگان با جیره بندی هفتگی آب مواجه هستند که در این رابطه ساکنین منطقه “کشار” با قبض های نجومی آب روبرو شده اند.

تعرفه محاسباتی آب، صدای مردم روستایی را درآورد/ ساکنین کشار خواهان شفافیت موضوع هستند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛  مساله بحران بی آبی در کشور از یک سو و جیره بندی آب نیز از سویی دیگر مشکلاتی را برای دولت و مردم ایجاد کرده است.

استفاده از آب چشمه ها و قنوات در روستاهای زیادی از استان هرمزگان زندگی مردم را حیات بخشیده است اما کیفیت نوع آب مصرفی را نمی توان در درجه مطلوب دانست.

ورود دولت ها در عرصه های مدیریتی آب آن هم در بخش روستایی اثر بخش بوده است اما در نقاطی از استان هرمزگان همچنان بحران هایی از تنش های آبی وجود دارد.

منطقه کشار در غرب شهرستان بندرعباس واقع شده است که متعلق به حوزه سرزمینی شهرستان خمیر استان هرمزگان می باشد.

ساکنین این منطقه با مشکلات عدیده ای در زمینه استفاده از آب شرب روبرو هستند که یکی از این مشکلات را می توان جیره بندی آب به صورت هفته ای عنوان کرد و در این رابطه به اظهار ساکنین این منطقه هفته ای یک مرتبه آب شرب وصل می شود.

موضوعی که در ماه های اخیر بر بار مشکلات این روستانشینان افزوده است، قبض های آبی است که مردم را متحیر ساخته ، چرا که افزایش چند برابری رقم ریالی که همیشه روال متداولی داشته این بار به گونه ای بوده که نیازمند شفاف سازی از سوی دستگاه های ذیربط هستند.

۸ ساعت آب در هفته وصل می شود
یکی از ساکنین روستایی این منطقه در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار کرد: در حالی که ساکنین منطقه  کشار تنها یک روز در هفته به مدت ۸ ساعت آب دارند،  اما اداره آب با صدور قبض های چند صد تومانی  برای مشترکان خانگی صدای مردم کشار را در آورده است.

وی افزود: سهمیه بندی آب و قطعی های مکرر آب را با همه ی فشارها و سختی های آن تحمل می کنیم، اما این قبوض فشار بیشتری برتن مردم وارد می کند و امان ما را بریده است.

این فرد روستایی گفت:در حالی که اکثر روزهای هفته  آب قطع است و مصرف‌مان مانند ماه های قبل بوده اما همیشه بهای آب مصرفی از ۵۰ هزار تومان بیشتر نمی شد ولی این بار قبض آبی که برای منزل‌مان صادر شده بیش از۲۰۰  هزار تومان است.

قبض آب منزل شهری‌مان کمتر از روستا است

وی ادامه داد: من ساکن بندرعباس هستم و تنها در ماه شاید  یک بار کشار بیایم،  شیر آب همیشه بسته است، بر اساس کدام منطق  باید هزینه آب منزلم این مبلغ باشد؟ در صورتی که قبض آب خانه شهرمان  که  آب دائم داریم  یک چهارم  این مبلغ است.

یکی دیگر از ساکنین این منطقه روستایی نیز از نحوه محاسبه بدهی در قبض صادر شده انتقاد کرد و گفت: نمی دانم افزایش ناگهانی آب بها به چه علت است.

این مشترک خانگی تصریح کرد: قبوض صادر شده و پرداخت آن برای ما و همسایگان و دوستانم سنگین است و مردم کشار  اکثرا قشر کارگر هستند و پرداخت قبوض میلیونی آب از توان آنان خارج است.

پیگیری های ساکنین برای شفاف سازی بی نتیجه مانده است

وی با بیان اینکه تاکنون درخواست ها و پیگیری های مکرر مردم کشار  برای بررسی، از سوی نهادهای مسئول بی پاسخ مانده است، گفت: گویا مسئولین به جای ریشه یابی این مساله پیشنهاد پرداخت اقساطی قبض ها را به مردم محروم کشار را مطرح کرده اند.

این فرد روستایی ادامه داد: پیش از این نیز اداره اب بندر خمیر  قبض میلیونی  برای چند مشترک دیگر از در این منطقه  صادر کرده بود اما نمی دانیم علت صدور  این قبض ها  چه می تواند  باشد . 

آب شرب روستا از چاه و آب شیرین‌کن تامین می شود
یکی از بانوان خانه دار این منطقه نیز در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار کرد: آب مردم کشار به صورت مختلط از چاه تنگسنگر و آب شیرین کن تامین می شود ولی متاسفانه در هنگام محاسبه  تمامی  آب بها را به نرخ  آبشیرین‌کن  محاسبه می شود.

این بانوی کشاری با اشاره به اینکه یکی دیگر از اشکالات در محاسبه قبوض، هوای درون لوله هاستگفت: در هر نوبت آبگیری به علت عدم وجود هواکش در خطوط لوله کشی  هوا به شدت از  طریق کنتور خارج  و کلی برای مشترکین شماره  می اندازد .

وی تاکید کرد: هر چند که پیش تر نیز  درخواست شده و به استحضار مسئولین رسانده شده  اما  یک بار دیگر  استدعا داریم  نسبت به رفع این مشکلات  فکر اساسی شود.

روزهایی را گذرانده ایم که ۴۵ روزی یکبار آب وصل می شد
عبدالقادر مسعودی دهیار روستای کشار بالا  در گفت و گو با خبرنگار ما ضمن تقدیر از رئیس اداره آب و فاضلاب شهرستان بندرخمیر اظهار کرد: روزهایی را گذرانده ایم که هر ۴۵ الی ۵۰ روزی یک بار آب شرب در این منطقه وصل می شد اما با پیگیری های جهادی اداره آب و فاضلاب شهرستان این مشکل برطرف و به هفته ای یک بار کاهش یافته است.

مسعودی افزود: جدی ترین مشکل مردم این روستا صدور قبض های آبی است که با مصرف دوره های قبلی شان همخوانی ندارد.

وی ادامه داد: مبالغ قید شده در قبض های دوره های جدید برای مردم این منطقه از ۲۰۰ الی ۵۰۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بوده است که برای دوره مصرفی ۲ ماهه صادر شده است.

دهیار روستای کشار بالا گفت:  با توجه به اینکه برخی از مشترکین این مبالغ بالا را پرداخت کرده اند اما در صدور قبض های جدید باز هم با چنین مبالغی روبرو شده اند که پرداخت آن در توان ساکنین روستایی نمی باشد.

وعده های پیگیری مسئولان شهرستان بی نتیجه ماند

مسعودی از مکاتبه با فرماندار شهرستان و بخشدار منطقه خبر داد و گفت: بابت این مشکل با بخشدار و فرماندار تماس حاصل کرده ام و آنها را در جریان گذاشتم و حتی در اطاق فرماندار هم جلسه ای با معاون مدیر هم داشته ام  که در این رابطه همه مسئولین مربوطه قول پیگیری داد اند اما تا کنون مشکل به قوت خود باقی است.

به گفته دهیار این روستا، طبق برسی های میدانی بعمل آمده، هزینه آب بها تعرفه ای کشار از کل منطقه بالاتر حساب می شود.

مسعودی با اشاره به اینکه حتی چند تن از مشترکین خانگی این منطقه روستایی شماره کنتور مصرفی خود را قبل و بعد از ثبت توسط مامور اداره آب یادداشت کرداند: گفت: مقدار مصرفی ده متر معکب بوده است که در قبض صادر شده ۷۰ مترمکعب قید شده است.

وی ضمن تاکید بر پیگیری این موضوع از سوی مسئولان خاطرنشان کرد: در حالی که آب شرب منطقه کشار از آب شرین‌کن و همچنین از آب چاه تهیه می شود،بایست از میزان تعرفه کمتری نیز برخودار باشد، در حالی که با مقایسه روستای قلات، که از همین آب شیرین کن تامین آب شرب دارند، قبوض آب صادره بیشتر است.

گفتنی است خبرنگار شبکه اطلاع رسانی هرمز در راستای شفاف سازی این موضوع با مسئول روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان هرمزگان تماس های متعددی را داشته که به دلایل در جلسه بودن مدیرعامل این شرکت و همچنین نشست اداری در استانداری هرمزگان زمان مصاحبه هماهنگ نشده است.

این پایگاه خبری آمادگی خود را برای مصاحبه با مدیران مربوطه در شرکت آب و فاضلاب استان هرمزگان  برای رفع این مشکل مردم روستایی منطقه کشار اعلام می کند.

انتهای پیام/

برچسب ها:
لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=596059
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها
نظرات بینندگان
تعداد نظرات: بدون نظر
ارسال نظر

  • نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند.
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمايید.
  • توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت یا منفی استفاده فرمایید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی یابد.

یادداشت

گفتگو

اقتصادی