تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

اجتماعی
کد خبر : 409277
تاریخ انتشار:دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۷| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
متراژ خانه‌هایی که اعضای خانه را کم می‌کند؛

تعداد فرزندان هرمزگانی طی سه دهه به ۳٫۶ دهم رسیده است

مدیر کل ثبت احوال هرمزگان میانگین تعداد فرزندان خانوارهای هرمزگان در سال ۶۵ را حدود پنج و یک دهم اعلام کرده که در مدت سه دهه تا سال ۹۵ این تعداد به سه و شش دهم کاهش یافته است.

تعداد فرزندان هرمزگانی طی سه دهه به ۳٫۶ دهم رسیده است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از  ندای ساحل؛ فرنگیس حمزه یی؛دهه شصتی‌ها و در تعبیر عامیانه نسل سوخته یا رنج دیده که افزایش جمعیت این نسل و تقاضای بالای جمعیت آنان، باعث شد تا سیاست‌های کنترل جمعیتی در ایران جدی گرفته شود؛ موضوعی که باتوجه به سرشماری سال ۱۳۹۰۰ از آن به عنوان به تهدید آینده جمعیتی ایران یاد شد.

اینکه با توجه به وضعیت موجود کشور و مشکلات اقتصادی که با موضوع زاد و ولد ارتباط تنگاتنگ دارد، آیا می‌توان پیش‌بینی کرد که جمعیت ایران در آینده افزایش یابد موضوعی است که رسانه‌های زیادی به آن پرداخته‌اند اما به نظر می‌رسد جواب این سؤال همچنان مبهم است.

اما به زعم بسیاری از کارشناسان و نظرات و دیدگاه‌های مردمی، مهم‌ترین عوامل کاهش نرخ جمعیت در سال‌های اخیر و آنچه دلایل اصلی کاهش رشد جمعیت شده بوده به  بالا رفتن سن ازدواج، عدم تمایل زوجین به بچه دار شدن به دلیل مشکلات موجود از قبیل نداشتن مسکن و عدم امکان تأمین مناسب کودک، آمار بالای نرخ طلاق در بین زوحین دهه ۵۰ و ۶۰، مشکلات اقتصادی از جمله گرانی روزافزون مخصوصاً در حوزه مسکن، تجردگرایی و عدم میل به ازدواج‌های پایدار، افزایش نرخ بیکاری، رواج طلاق‌های عاطفی برمی گردد.

 

رهبر انقلاب چندسالی است که نسبت به مسئله پیری جمعیت کشور هشدار داده اند و بارها تاکید کرده اند: مسئله ی نمای جوان برای کشور یک مسئله ی اساسی، مهم و تعیین کننده است و کشورهایی که در دنیا دچار پیری جمعیت شده اند به دشواری راه علاجی برای مشکلات ناشی از آن یافته اند که لازم است برای حل این مشکل کار علمی، عمیق و اساسی صورت پذیرد.

ایشان در آبان ماه سال ۹۲ عنوان کردند: واقعاً کار بشود، کار فکری بشود؛ عوامل کاهش جمعیّت و موجبات افزایش جمعیّت به نحو مطلوب و با اعتدالِ متناسب، درست سنجیده بشود، مطرح بشود [تا] اقناع بشوند افکار نخبگان. در این زمینه خب الان عامّه ی مردم، بعضی‌ها متدیّنند، بعضی ها متعبّدند، وقتی گفته میشود، میروند سراغ باروری بیشتر؛ لکن نخبگان جامعه باید قانع بشوند، باید مسئله را قبول کنند؛ اگر نخبگان قبول کردند، کار سهل میشود، کار فرهنگ سازی آسان میشود. در این زمینه ها ان‌شاء الله بایستی آقایان تلاش کنید و امیدواریم ان‌شاء الله موفّق باشید.

– ارتقاء پویایی، بالندگی و جوانی جمعیّت با افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی.

– رفع موانع ازدواج، تسهیل و ترویج تشکیل خانواده و افزایش فرزند، کاهش سن ازدواج و حمایت از زوج‌های جوان

– اختصاص تسهیلات مناسب برای مادران بویژه در دوره بارداری و شیردهی و پوشش بیمه‌ای هزینه‌های زایمان و درمان ناباروری مردان و زنان و تقویت نهادها و مؤسسات حمایتی ذی‌ربط.

– تحکیم بنیان و پایداری خانواده با اصلاح و تکمیل آموزش‌های عمومی درباره اصالت کانون خانواده و فرزند پروری و با تأکید بر آموزش‌ مهارت‌های زندگی و ارتباطی و ارائه خدمات مشاوره‌ای… – ترویج و نهادینه‌سازی سبک زندگی اسلامی- ایرانی و مقابله با ابعاد نامطلوب سبک زندگی غربی.

– فرهنگ سازی برای احترام و تکریم سالمندان و ایجاد شرایط لازم برای تأمین سلامت و نگهداری آنان در خانواده…- توانمندسازی جمعیّت در سن کار با فرهنگ سازی و اصلاح، تقویت و سازگار کردن نظامات تربیتی و آموزش‌های عمومی، کارآفرینی، – حفظ و جذب جمعیّت در روستاها و مناطق مرزی و کم تراکم و ایجاد مراکز جدید جمعیّتی بویژه در جزایر و سواحل خلیج فارس و دریای عمان از طریق توسعه شبکه‌های زیربنایی، حمایت و تشویق سرمایه‌گذاری و ایجاد فضای کسب و کار با درآمد کافی. و  رصد مستمر سیاست‌های جمعیّتی در ابعاد کمّی و کیفی با ایجاد ساز و کار مناسب و تدوین شاخص‌های بومی توسعه انسانی و انجام پژوهش‌های جمعیّتی و توسعه انسانی بخشی از «سیاست‌های کلی جمعیت» است که رهبر انقلاب در سال ۹۳ ابلاغ کردند.

دی ماه ۹۵ طبق گزارش اقتصاد سایت آنلاین:

بانک مرکزی میزان نرخ رشد جمعیت در سال ۹۵ را ۱٫۲درصد اعلام کرده است. نرخ رشد جمعیت در فاصله بین دو سرشماری سال‌های ۷۵ تا ۸۵ به میزان ۱٫۶درصد بوده است؛ نوبخت سال پیش در اثنای تشریح سیاست‌های برنامه ششم عنوان کرد که در حال حاضر نرخ زاد و ولد ۱٫۸درصد است و قرار است طی برنامه ششم به ۲٫۱درصد برسد؛ موضوعی که میزان موالید سال ۹۵ خلاف آن را نشان می‌دهد و از طرف رییس کمیته مطالعات و پایش سیاست‌های جمعیتی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز مورد هشدار قرار گرفته است. بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، محمدجواد محمودی گفته است: «پیش‌بینی می‌کنیم نرخ رشد جمعیت کشور در آینده صعودی نباشد و امسال نیز با کاهش نرخ رشد زاد و ولد در کشور مواجه هستیم. سال‌ها بود که نرخ رشد زاد و ولد در ایران مثبت بود، اما امسال این نرخ منفی شد و این یک اتفاق نیست؛ پیش از این وقوع آن را پیش‌بینی کرده بودیم.» وی در ادامه گفته است: «اکنون نرخ رشد جمعیت در کشورمان ۱٫۲۹ است و در آینده هم نه تنها افزایش نرخ رشد جمعیت را نداریم، بلکه شاهد کاهش نرخ رشد جمعیت در کشورمان خواهیم بود.»

اما وضعیت نرخ زاد و ولد در سطح استان هرمزگان؛

طبق صحبت های فرزاد افشاری‌نژاد،‌مدیر کل ثبت احوال هرمزگان در اسفندماه سال گذشته(اسفندماه۹۵)؛ در ۱۱ ماهه سال ۹۵، ۳۹ هزار و ۷۶۱ واقعه ولادت در استان به ثبت رسیده است .از تعداد ازدواج‌های ثبت شده طی سال‌جاری ۹ هزار و ۸۵۷ مورد معادل ۶۷ درصد از کل در حوزه‌های شهری و ۴ هزار و ۸۵۷ مورد معادل ۳۳ درصد از کل، مربوط به حوزه روستایی است.

وی با بیان اینکه نرخ میانگین کشوری ازدواج ۹٫۱ واقعه به ازای هر ۱۰۰ نفر است، گفته است: در مدت زمان مذکور به ازاری هر هزار نفر جمعیت در استان ۹٫۶ واقعه ازدواج به ثبت رسیده و از این حیث استان در رتبه ۱۵ جدول فراوانی ازدواج کشور قرار دارد.

افشاری‌نژاد البته مجموع ثبت ولادت‌ها طی هشت ماهه سال ۹۵ در هرمزگان را  ۲۸ هزار و ۴۲۱ نوزاد عنوان کرده است.

آیت‌الله غلامعلی نعیم آبادی دی ماه سال ۹۵ در دیدار با مدیر کل و کارکنان ثبت احوال هرمزگان به مناسبت سوم دی‌ماه سالگرد ثبت نخستین سند هویتی ایرانی، عدم استقبال از فرزندآوری و زاد و ولد را خیانت به توسعه کشور عنوان می کند و با انتقاد از سیاست‌های محدودکننده جمیعتی عنوان می کند: کاهش موارد زاد و ولد در کشور طی این سال‌ها نسبت به دهه‌های گذشته، ریشه در سیاست‌های داخلی و رویه‌های خارجی نادرستی دارد که خواسته و ناخواسته به کشور تحمیل شد.

افشاری‌نژاد نیز در این دیدار بیان می کند که استان از نظر نرخ ولادت و ازدواج در وضعیت نسبتا خوبی قرار دارد کما اینکه دومین استان جوان کشور نیز محسوب می‌شود.

مدیر کل ثبت احوال هرمزگان دیروز یک شنبه نیز اعلام کرده است: مشکلات اقتصادی و بالا رفتن سن ازدواج و افزایش سن فرزندآوری و تغییر در باورها، اعتقادات و فرهنگ شهرنشینی موجب کاهش فرزندآوری و کم شدن نرخ رشد جمعیت استان در ۳۰سال گذشته شده است.

افشاری نژاد با بیان اینکه علاوه بر دلایل یاد شده «افزایش هزینه‌های باروری»، «افزایش نیاز و تمایل به اشتغال در زنان» و «تغییر سبک زندگی»، از دیگر موارد کاهش جمعیت افراد یک خانوار به شمار می رود، اظهارداشته: شاید بتوان کاهش افراد خانوار را از «کوچک شدن متراژ خانه‌ها»، «کاهش نرخ زاد و ولد» و «کم‌شدن شیفت مدارس» و نشانه‌های دیگر  بتوان نتیجه‌گیری کرد، اما در نگاهی دقیق تر، بررسی آمارها نیز این روند را تایید می‌کند.

به گفته این مسوول، میانگین تعداد فرزندان خانوارهای هرمزگان در سال ۶۵ حدود پنج و یک دهم بوده که در مدت سه دهه(سال ۹۵) به سه و شش دهم کاهش یافته است.

با توجه به گفته ها و هشدارهای مسئولان حوزه ثبت احوال کشور و استان نسبت به مسئله پیری جمعیت کشور و توجه به موضوع زاد و ولد در سال های اخیر بخصوص و با توجه به اینکه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر هستیم لازم است کاندیدا طرح ها و برنامه های خود در بحث موالید در قالب نظرات و دیدگاه های کارشناسی خود را ارائه داده ضمن اینکه رییس جمهور آینده و دولت بعدی وی با درنظر گرفتن سیاست های ابلاغی رهبرانقلاب و دغدغه های ایشان باید نسبت به این مسئله اهتمام جدی داشته باشد.

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=409277
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,513 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل