تعبیر تنبیه به کتک زدن اشتباه است/ اسلام مخالف خشونت در خانواده است
+ پ -
تعبیر تنبیه به کتک زدن اشتباه است/ اسلام مخالف خشونت در خانواده است

یک دکترای قرآن و طب سلامت گفت: تعبیر تنبیه به کتک زدن اشتباه است، این در حالی است که بالا‌ترین مخالفت در اسلام درباره خشونت در خانه است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛ دکتر غلامرضا نورمحمدی، دکترای قرآن و طب سلامت درباره دیدگاه اسلام نسبت به خشونت در خانواده گفت: در تعریف خانواده دو نوع والدین زادی و زیستی وجود دارد به این معنا که والدین زادی مانند حیوانات فقط زایش را انجام می‌دهد اما والدین زیستی علاوه بر زاد و ولد به ثمر رساندن و رشد دادن فرزندان را نیز مدنظر دارند.

 

والدین موظف هستند که فرزندان خود را به سر و سامان برسانند

وی با بیان اینکه امروزه بر اثر تاثیر فرهنگ غرب شاهد هستیم که پس از افزایش سن، فرزندان به شکل مجرد از خانه و والدین تفکیک می‌شوند تا مستقل زندگی کنند، ادامه داد: این در حالی است که در اسلام وظیفه والدین این است که فرزندان را به ثمر برسانند؛ البته دلیل اصلی این موضوع افزایش سن ازدواج و متأثر از فرهنگ غرب است که هر کدام از این موضوعات نیز می‌تواند تشنج و خشونت در خانواده را افزایش دهد.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره دیدگاه اسلام در مواجهه با خشونت در خانواده گفت: در دین اسلام موضوع امانت و تکلیف در درون افراد خانه نسبت به اعضاء مطرح است که در این مسئله اگر سبک زندگی ما غربی باشد و خانواده را به عنوان یک خوابگاه و سکونت‌گاه شبانه در نظر بگیریم دچار مشکلات حاد می‌شویم پس به این شکل تکالیفی که بر دوش افراد قرار دارد، محقق نمی‌شود.

 

وی در ادامه افزود: حق هیچ گونه تنبیه بدنی را نسبت به افراد خانواده نداریم؛ بالا‌ترین مخالفت در اسلام با خشونت در خانه و خانواده است و اگر بر اثر خشونت، قرمزی در فرد ایجاد شود برای آن دیه قرار داده شده است؛ تعبیر غلطی از تنبیه وجود دارد و تنبیه به معنای متنبه شدن را کتک زدن تعبیر می‌کنیم.

 

تأمین معیشت والدین ناتوان بر عهده پسر خانواده است

نورمحمدی، با بیان اینکه از نظر دین اسلام هیچ‌گاه نباید شاهد خشونت فرزندان نسبت به والدین باشیم، خاطرنشان کرد: نیکوکاری در گفتار، کردار و رفتار وظیفه فرزندان نسبت به والدین است حتی باید پا را فرا‌تر بگذاریم که اگر والدین به کهنسالی رسیدند و توانایی اداره زندگی خود را نداشتند تأمین زندگی آنان از بُعد فقه اسلامی بر عهده پسر خانواده است.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: در حال حاضر شاهد رشد خانه سالمندان و غفلت از بخش عاطفی نسبت به والدین هستیم؛ رشد خانه‌های سالمندان در واقع تاثیر پذیری از زندگی خانواده‌های غربی است.

 

این دکتری قرآن و طب سلامت با انتقاد از فرهنگ غرب که آراستگی و پاکی که زن و مرد را در بیرون از خانه می‌خواهد، تاکید کرد: معمولاً آراستگی که زن و مرد باید داشته باشند امروزه در درون خانه نیست، در حالی که در اسلام توصیه شده بیشترین زیبایی و آراستگی زن و مرد در درون خانه باشد و بی‌توجهی به این مسئله نیز می‌تواند زمینه بروز خشونت زوجین نسبت به یکدیگر را منجر شود.

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff