ترکیه مفتخر است که اسرائیل را وادار به عذرخواهی کرد/ هرگز فلسطین و غزه و قدس را فراموش نمی کنیم

+ پ -
ترکیه مفتخر است که اسرائیل را وادار به عذرخواهی کرد/ هرگز فلسطین و غزه و قدس را فراموش نمی کنیم
موج تناقض در پاسخ داوود اوغلو به معترضین روابط آنکارا و تل آویو؛

ترکیه مفتخر است که اسرائیل را وادار به عذرخواهی کرد/ هرگز فلسطین و غزه و قدس را فراموش نمی کنیم

احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه، در پاسخ به اعتراض سران سیاسی احزاب، در مورد مذاکره با اسرائیل گفت: ترکیه، غزه، فلسطین و بیت المقدس را نه تنها در مذاکرات، بلکه در رویای شبانه خود نیز فراموش نخواهد کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه طی سخنانی در جمع نمایندگان حزب عدالت و توسعه در پارلمان کشور در پاسخ به انتقاد موجود نسبت به از سرگیری مذاکرات ترکیه و اسرائیل گفت: “متهم کردن ترکیه به فراموش کردن مردم غزه و عدم حمایت از فلسطین و امتناع از برقراری رابطه نزدیک با غزه یک دروغ بزرگ است. ما غزه، فلسطین و بیت المقدس را نه تنها در مذاکرات، بلکه در رویای شبانه خود نیز فراموش نخواهیم کرد. مسجد الاقصی را در مقابل چشمان‌مان همیشه زنده نگه می‌داریم”.

وی تاکید کرد: “بدون تردید حمایت ما از برادرانمان در غزه و دیگر مظلومان ادامه خواهد یافت. ما حمایت ۷۸ میلیون هموطن خود و حتی همدلانمان در سرزمین‌های دیگر را در شب اول نوامبر هرگز فراموش نخواهیم کرد. از همین جا اعلام می‌کنم هیچ مظلومی را در میانه راه رها نکرده و به دست سرنوشت نسپرده ایم و در آینده نیز چنین خواهیم بود. فلسطینیان، مظلومترین ملت قرن بیست و یکم هستند. دنیا دیدگاه ما در مورد به اسرائیل و فلسطین را می‌داند. ترکیه و حزب عدالت و توسعه تا به امروز بیشترین حمایت را از مردم فلسطین کرده و به این روال ادامه خواهد داد. شک نداشته باشد که تا برپایی کشور مستقل فلسطین به مرکزیت قدس به حمایت خود ادامه خواهیم داد”.

داوود اوغلو افزود: فلسطین و قدس را هرگز فراموش نمی کنیم. مسجدالاقصی را همواره در یاد داریم. کسی نمی‌تواند به دوستی و برادری ما با مردم فلسطین شک کند. هیچ‌کس نمی‌تواند به ما درس فلسطین دهد و حقوق غزه و قدس را به ما یادآور شود”.

نخست وزیر ترکیه در ادامه گفت: “همانطور که می دانید، قطع رابطه ما با اسرائیل به خاطر شهادت هموطنان عزیزمان در کشتی آزادی مرمره است. اسرائیل هموطنان غیر نظامی ما که حامل کمک های بشردوستانه به غزه بودند را در آب های بین المللی به قتل رساند. گزارش دیده بان حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز اسرائیل را مسئول این حادثه دانست”.

او خاطرنشان کرد: ما پس از این واقعه برای عادی سازی روابط با اسرائیل سه شرط گذاشتیم؛ اسرائیل از ترکیه عذرخواهی کند، به خانواده های شهدا غرامت پرداخت کند و محاصره غزه برداشته شود.

داووداوغلو در این زمینه توضیح داد که “نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل طی بیانیه ای واضح، شفاف و مکتوب در مارس ۲۰۱۳ عذرخواهی و به شرط اول عمل کرد. جمهوری ترکیه افتخار دارد که نخستین کشوری است که اسرائیل را وادار به عذرخواهی کرده است”.

وی همچنین تصریح کرد: “ما برای استیفای حقوقمان با کسی سازش نکرده و نخواهیم کرد. ما موضع همیشگی مان را حفظ کرده و همچنان بر روی خواستههای خود جهت پرداخت غرامت به خانواده های شهدا و برداشته شدن محدودیت ها، تحریم و محاصره غزه پافشاری می کنیم”.

نخست وزیر ترکیه همچنین گفت که “در حال حاضر نیز اگر چه این مذاکرات بین ترکیه و اسرائیل روند مثبتی را طی می‌کند، اما هنوز نتایج نهایی به دست نیامده است. اگر به نتیجه نهایی برسیم، آن را مانند همیشه به صورت شفاف به اطلاع ملتمان خواهیم رساند. بنابر این  حدس و گمان‌ها در مورد این قضیه را نباید جدی گرفت”.

گفتنی است، دولت ترکیه پس از حمله اسرائیل به کشتی ماوی مرمره و کشته شدن ۱۰ نفر از سرنشینانش اعلام کرده بود که اسرائیل برای جبران این حادثه باید عذرخواهی کرده و غرامت بپردازد و دست از بمباران غزه بردارد که از این موارد تنها مورد اول یعنی عذرخواهی عملی شده است و اکنون دولت ترکیه برای جبران گاز دریافتی از روسیه و منافع مالی و استراتژیک خود در منطقه، بعد از فاش شدن مذاکرات محرمانه دو کشور، به طور علنی اعلام نمود که در حال مذاکره با اسرائیل است.

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


نشر خبر اول خبر fff