تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 428797
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۶| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
پردرآمدترین استان کشور در سال جاری؛

از تردد ۱۶۰۰ فروند کشتی بالای هزار تن در خلیج فارس تا جابجایی ۶٫۵میلیون تن کالا از طریق ناوگان ریلی

استان هرمزگان مهم ترین بازوهای در آمدزای کشور محسوب می شود که توجه تجار و فعالان اقتصادی بسیاری از کشورهای جهان را به خود معطوف کرده و روزانه رکوردهای جدیدی را در اقتصاد کشور رقم می زند.

از تردد ۱۶۰۰ فروند کشتی بالای هزار تن در خلیج فارس تا جابجایی ۶٫۵میلیون تن کالا از طریق ناوگان ریلی

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛استان هرمزگان از نظر اقتصادی مهم ترین قطب درآمدزایی کشور است که بیش از ۶درصد از درآمد کل کشور و برابر ۹ استان برای کشور ارز آوری دارد که عمده فعالیت های این استان در زمینه ترانزیت کالا و حمل بار است.

بنادر شهید رجایی، شهید باهنر و جزایری همچون قشم و کیش مهم ترین بازوهای در آمدزای کشور محسوب می شود که توجه تجار و فعالان اقتصادی بسیاری از کشورهای جهان را به خود معطوف کرده است.

بخش کلانی از حجم  واردات و صادران هر کشور از طریق ناوگان حمل و نقل عمومی، خطوط ریلی، کشتیرانی و هوایی انجام می شودکه استان هرمزگان با برخورداریی از تمامی این ظرفیت ها گوی سبقت را از سایر استان های همجوار ربوده و روزانه رکوردهای جدیدی را در این بعد اقتصادی رقم می زند.

ترانشیب یک میلیون و ۱۹۳ هزار تن کالای نفتی

اله مراد عفیفی پور،مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان  با اشاره به عملکرد مجموعه کل بنادر استان هرمزگان طی چهار ماهه نخست سال ۹۶ اظهار کرد: طی این مدت، در مجموع ۳۳ میلیون و ۷۹۷ هزار و ۸۱۱ تن کالای نفتی و غیر نفتی در بنادر این استان تخلیه و بارگیری شد.

وی با اشاره به افزایش هشت درصدی عملیات جابجایی کالای غیرنفتی در بنادر این استان، افزود: از مجموع عملیات انجام شده، ۲۲ میلیون و ۵۴۲ هزار و ۷۶ تن مربوط به کالاهای غیر نفتی و ۱۱ میلیون و ۲۵۵ هزار و ۷۳۵ تن به کالاهای نفتی اختصاص دارد.

عفیفی پور گفت: طی چهار ماهه نخست سال جاری، بالغ بر یک میلیون و ۱۹۳ هزار و ۹۸۵ تن کالای غیرنفتی از طریق این بنادر ترانشیپ شد که ثبت رشد ۱۲۴ درصدی، نشانگر افزایش بیش از دو برابری این بخش از عملیات است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در ادامه حجم صادرات کالاهای غیرنفتی از طریق بنادر تجاری این استان طی سال ۹۶ را ۱۲ میلیون و ۸۰ هزار و ۳۶۵ تن با رشد مثبت یک درصدی اعلام کرد.

وی از واردات ۳ میلیون و ۷۰۷ هزار و ۲۶۴ تن و کابوتاژ دو میلیون و ۹۱۸ هزار و ۵۰۶ تن از اینگونه کالاها خبر داد.

ترانزیت غیرنفتی ۲۷ درصد افزایش یافت

عفیفی پور همچنین از رشد ۲۷ درصدی ترانزیت سخن به میان آورد و افزود: طی این مدت، یک میلیون و  ۹۶۰ هزار و ۷۴۴ تن انواع کالای غیر نفتی از طریق بنادر تجاری استان ترانزیت شد.

این مقام مسؤول حجم صادرات فرآورده های نفتی از ابتدای سال تاکنون را ۳ میلیون و ۹۸۱ هزار و ۷۰۹ تن و کابوتاژ این گونه محموله ها را ۶ میلیون و ۲۵۰ هزار و ۶۱۵ تن اعلام کرد و گفت: طی این مدت، ۲۵ هزار تن از اینگونه کالاها ترانزیت و ۹۹۸ هزار و ۴۱۸ تن از فرآورده های نفتی وارد شد.

تردد یک هزار و  ۵۹۴  فروند کشتی بالای هزار تن

وی با اشاره به فعالیت پیشرفته ترین بندر کانتینری کشور در مرکز استان هرمزگان، بیان کرد: طی این مدت، بالغ بر ۹۱۸ هزار و ۷۱۱ TEU کانتینر در مجموعه بنادر این استان تخلیه و بارگیری شد که رشد ۳۶ درصدی را در این زمینه شاهد بودیم.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان تعداد شناورهای ورودی به بنادر تجاری این استان طی سال جاری را ۱۱ هزار و ۷۲۵ فروند اعلام کرد و افزود: از این میزان، یکهزار و  ۵۹۴  فروند کشتی بالای هزار تن و ۱۰ هزار و ۱۳۱ فروند از شناورهای پهلو گرفته در این بنادر، زیر هزار تن وزن داشته اند.

عفیفی پور همچنین جایگاه ویژه این استان به عنوان پایتخت مسافرت های دریایی ایران را یادآور شد و گفت:  از آغاز سال جاری تا ابتدای مردادماه، ترابری ۷ میلیون و ۷۰۸ هزار و ۹۹۰ نفرسفر در بنادر مسافری این استان به ثبت رسید.

افزایش ۲۴درصدی سهم راه آهن در حمل بار

محمدپورفخری، مدیر کل راه آهن استان هرمزگان  با اشاره به افزایش ۲۴درصدی سهم راه آهن در زمینه حمل و نقل ریلی بندرشهید رجایی گفت:در سال۹۲ سهم حمل راه آهن در این بندرتجاری تنها پنج درصد بوده که در سال جاری به چهار برابر افزایش یافته است.

وی با تاکید بر افزایش سهم حمل و نقل ریلی نسبت به جاده اظهار کرد: در سال ۹۲ سهم راه آهن در بندرشهید رجایی یک میلیون و ۶۰۰ تن بوده که در سال ۹۶ بالغ بر شش میلیون است از این رو عملکرد چهار ماهه بیشتر از مجموع فعالیت های ریلی سال۹۲ در این بندرتجاری است.

مدیر کل راه آهن هرمزگان تاکید کرد:در سال جاری ۴۰هزارو ۲۳۲دستگاه واگن به میزان ۲ میلیون و۷۸۱هزار و ۴۷۲تن بارگیری انجام داده که با مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۷ درصد رشد داشته است.

رشد۲۲ درصدی تردد مسافر در هرمزگان

پورفخری با اشاره به رشد۲۲ درصدی تردد مسافر در سال ۹۶ گفت:در چهار ماهه نخست سال جاری  ۳۳۵ هزارو ۳۳ نفر مسافر از ناوگان ریلی استان بهره مند شده اند که این رقم در مدت مشابه سال ۹۵ بالغ بر ۲۷۳هزارو ۸۶۱ مسافر بوده است.

وی با اشاره به فعالیت پرسرعت قطار کانتینری در استان تصریح کرد:برای اولین بار در تاریخ راه آهن محموله قطار کانتینربر خود را در مدت زمان ۳۳ساعته در کارخانه خودرو سازی مشهد تخلیه کرده همچنین محموله باری کرمان نیز در مدت زمان ۲۰ساعته تحویل داده شده است.

جابجایی ۶٫۵ میلیون تن کالا

وی از رشد۹ درصدی در زمینه تناژ و۱۱ درصدی در زمینه تعداد واگن در این اداره کل خبر داد و افزود: در چهار ماهه سال جاری شش میلیون و۴۳۵هزار و۵۰۸تن محمولات اعم از ترانزیت، نفتی و غیرنفتی بوسیله ۱۰۱هزار و ۵۶۸دستگاه واگن جابجا شده است.

مدیر کل راه آهن هرمزگان یادآور شد: در زمینه تخلیه تعداد  ۶۱هزار و ۳۳۶دستگاه واگن به میزان  ۳ میلیون و۶۵۴هزار و ۳۶تن تخلیه انجام شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷ درصد رشد بهمراه داشته است.

وی اهم کالاهای جابجا شده را مواد معدنی، مس، مازوت، کانتینرباردار و خالی، رول و… عنوان کرد.

ترانزیت یک میلیون تن کالا از بندرعباس

داریوش باقر جوان، مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای هرمزگان گفت : در ۴ ماهه نخست سال ۱۳۹۶ بندرشهید رجایی  با کسب ۴٫۳۶  درصد از مجموع ترانزیت کالاهای ورودی ، مهمترین و فعال ترین مرز ترانزیتی در کشور بود.
وی اضافه کرد : در این مدت یک میلیون و یکصد و ۱۷ هزار و۸۹۷ هزار تن تن کالا از طریق بندرعباس به دیگر مرزهای کشور ترانزیت شده است.
مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان  همچنین مرزهای پرویزخان ، بازرگان و شهید باهنر  را دیگر مرزهایی نام برد که در جایگاه های بعدی ترانزیت ورود کالا به کشور قرار دارند و ۷۴ درصد از حجم کل ترانزیت کالا در کشور از طریق مرزهای نام برده شده صورت می گیرد و تنها ۲۶ درصد متعلق به سایر مرزهای کشور است.
افزایش ۳٫۱۵ درصدی ترانزیت کالای نفتی
باقر جوان به میزان ترانزیت کالا در کشور اشاره کرد و گفت : آمار و اطلاعات جمع آوری شده حاکی از این است که طی ۴ ماهه نخست سال  ۳۰۷۱  هزار تن کالاهای مصرفی و مواد نفتی از کشورترانزیت شده است ، که این مقدار نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳/۱۵ درصد افزایش داشته است .
وی کریدور جنوب به شمال را یکی از مهمترین کریدورهای بین المللی برشمرد که از مرز بندرعباس و استان هرمزگان گذر می کند و قاره آسیا را به اروپا متصل و نیازهای مواد اولیه کشورهای آسیای شمالی و اروپا را فراهم می کند.
ترکمنستان – قزاقستان – گرجستان – آذربایجان – ارمنستان – روسیه  ازبکستان و ترکیه مقاصد کالاهای تزانریتی از کشورمان است.
انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=428797
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,431 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی