تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
فرهنگی
کد خبر : 556915
تاریخ انتشار:شنبه ۱۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۲| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
در گفت و گو با استاد حوزه و دانشگاه عنوان شد؛

تربیت فرزندان در مکتب حاج قاسم سلیمانی

ریاضی طهرانی گفت: حاج قاسم سلیمانی با حقوقی هرچند کم اما پر از برکت فرزندان صالحی را تربیت کرده است که با عقیده و مرام پدر آشنا هستند و او را به عنوان الگوی تمام عیار خود قرار می دهند.

تربیت فرزندان در مکتب حاج قاسم سلیمانی

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ شهید که می آورند قشر جوان و میانسال هستند که با رفتن به تشییع پیکر مطهر آن شهید نقش خود را در ادامه دادن راه او هویدا می سازند اما شهید قاسم سلیمانی نمکونه بارزی از یک شهید تازه تفحص شده است که در تشییع پیکر او فرزندان کوچک نیز حضور داشتند.

از همان تهران و مشهد و قم گرفته تا مراسم خاکسپاری این شهید که در کرمان برگزار شد حضور کودکان از جمله مواردی بود که به چشم می آمد و زمانی که با این کودکان به گفت و گو می نشستیم حاج قاسم را به خوبی می شناختند و از اینکه به شهادت رسیده است ابزار ناراحتی می کردند.

اینکه چطور می شود یک فرزند در سن کودکی با فردی که مو سفید کرده است ارتباطی عمیق برقرار می کند جدای از حس همراهی حاج قاسم با کودکان نقش تربیتی والدین نیز موثر است، والدینی که فررزند خود را در مکتب شهید سلیمانی پرورش می دهد بدون شک می تواند یک سلیمانی دیگر را به جهان معرفی کند.

در همین رابطه مریم ریاضی طهرانی مدرس حوزه و دانشگاه در گفت و گو با هرمز در تبیین نقش تربیتی فرزندان در مکتب شهید قاسم سلیمانی اظهار کرد: نقشی که والدین در تربیت فرزندان دارند بسیار ارزنده است، ازدرآمد مالی پدر گرفته که اگر از راه حلال کسب روزی کند بر نفوس فرزندان تاثیر می گذارد تا مادر که از همان دوران بارداری بر رشد فکری فرزند موثر است.

نقش تربیتی پدر، مادر و همسر شهید قاسم سلیمانی

مدرس حوزه و دانشگاه افزود: پدر حاج قاسم سلیمانی از درآمد کارگری فرزندان خود را بزرگ کرده است و فرزندان نیز در مسائل شرعی و حلال و حرام دقت لازم را دارند، مادر شهید سلیمانی نیزاز همان دوران بارداری و قوت و غذایی که می خورد بر تربیت فرزند تاثیگذار می شود و در مراقبت از فرزندان و تعلیم آنها نقش بسزایی دارد.

ریاضی طهرانی ادامه داد: مادر شهید سلیمانی یکی از زنان خداشناس، باتقوا، نجیب و صالحی است که در مسیر رشد فرزند نکات مهم را در تربیت او دخیل دانسته است و فرزندی را در تمام جهان الگوی سرآمد انسان های عصر غیبت کرده است.

وی تصریح کرد: نقش همسر حاج قاسم سلیمانی نیز بسیارارزنده است فردی که همراه و هفکراو است و بالی برای پرواز این شهید می شود، فردی خداشناس و نجیب که در مکتب اسلام آموخته های خود را از تربیت فرزندان را از قرآن و نکات در امر تربیت ائمه اطهار(ع) رعایت کرده است و از آنجایی که پیامبراسلام(ص) می فرمایند «از دامن زن؛ مرد به معراج می رود» محل عروج این شهد نیز دامن پاک مادر و همسر او است.

مدرس حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: شهید سلیمانی نیز در تربیت فرندان خود نکات قابل توجهی را رعایت کرده است، او با رزق حلال و تمام ماموریت هایی که رفته است نشان داد برای دفاع از جان و مرز و آبی و خاکی است که هیچ حق ماموریتی نگرفته است.

ریاضی طهرانی افزود: حاج قاسم سلیمانی با حقوقی هرچند کم اما پر از برکت فرزندان صالحی را تربیت کرده است که با عقیده و مرام پدر آشنا هستند و او را به عنوان الگوی تمام عیار خود قرار می دهند که نمونه بارز آن زینب سلیمانی است فردی که در مکتب سلیمانی رشد کرده و تحت عنایت پدری است که جهادگر، مرد مقاومت و میدان و اهل عمل است.

آثار متفاوت شیوه های تربیتی در شکل گیری شخصیت فرزند

وی ادامه داد: تمام والدین بر اساس ویژگی هایی که می خواهند فرزندانشان داشته باشند، روش ها و الگوهایی برای تربیت آنان به کار می برند به همین دلیل آنها می خواهند بدانند که چگونه باید باشند و کدام از این الگوها برای تربیت فرزندان موفق تر خواهد بود.

مدرس حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه محققان، شناخته شده ترین روش های تربیتی والدین را به سه نوع سهل گیرانه، سخت گیرانه و مقتدرانه دسته بندی کرده اند، تصریح کرد: شیوه های تربیتی متفاوت در خانواده ها، آثار متفاوتی در شکل گیری شخصیت، رشد، تربیت اجتماعی وعاطفی و هیجانی و عقلانی فرزندان دارد.

ریاضی طهرانی افزود: در تاثیر روش های سهل گیرانه، سخت گیرانه به سبب رعایت نکردن اعتدال، آثار نامطلوبی بر تربیت فرزندان دارد؛ از این رو، شیوه های مناسبی برای تربیت و هدایت فرزندان نیستند، شیوه ی مقتدرانه نیز با ویژگی های مثبت فراوانی که دارد، تضمین کننده ی پرورش توانایی ها و رساندن فرزندان به خودشکوفایی و کمال است و بهترین شیوه ی تربیتی معرفی شده است.

وی ادامه داد: والدین مهمترین شخصیت‌های زندگی فرزندان هستند و تاثیرات مثبت و منفی بسیاری را در زندگی آن‌ها برجای می‌گذارند که سنگ بنای انگیزه و اعتماد به نفس کودک توسط والدین گذاشته می‌شود و این ویژگی‌ها خصیصه‌های مثبت دیگری را به همراه خواهد داشت.

ریاضی طهرانی خاطرنشان کرد: ریشه موفقیت فرزندان؛ پرورش انگیزه و عزت نفس آن‌ها در دوران کودکی است و کسب انگیزه و اعتماد به نفس در سال‌های اولیه زندگی پایگاهی مستحکم برای فرزندان فراهم می‌کند تا در هنگام مواجه شدن با مشکلات شخصی، فشارهای جامعه و همسالان از راهکارهای پخته تری استفاده کنند.

استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: انگیزه در وجود هر فردی با توجه به تجارب شخصی و بازخوردهای اطرافیان نیز کم یا زیاد می‌شود که چگونگی برداشت هر کودک در کیفیت روابط،عواطف و همچنین یادگیری او موثر است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=556915
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

13,115 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی