تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

سیاسی
کد خبر : 490597
تاریخ انتشار:سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۶:۵۵| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

تراژدی افت قیمت محصولات کشاورزی در فصل برداشت/ خیارسبز در مزرعه۵۰۰ در بازار مصرف ۴۰۰۰تومان!

قیمت محصول خیار سبز این روزها در میادین تره بار هشت بندی با افت قیمت بی سابقه ای روبرو بوده بطوری که فروش محصول خیار سبز با قیمت ۵۰۰ تومان حتی کفاف هزینه های تولید کشاورزان را نمی دهد.

تراژدی افت قیمت محصولات کشاورزی در فصل برداشت/ خیارسبز در مزرعه۵۰۰ در بازار مصرف ۴۰۰۰تومان!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز،خیارسبز محلی محصولی که در استان هرمزگان بخصوص منطقه هشتبندی بخاطر افزایش تولید و قیمت پائین روی دست کشاورزان مانده و اگر هم به فروش رود کیلویی ۵۰۰الی ۷۰۰تومان برایش به فروش می رود.

محصول مرغوب خیار سبز کشاورزان در منطقه هشت بندی که با صرف هزینه های هنگفت به مرحله تولید و عرضه به بازار فروش رسیده است این روزها مشتری ندارد.

کشاورزان هشت بندی بخاطر کشت خیارسبز زیاد و پایین بودن قیمت و مقرون به صرفه نبودن برای برداشت محصولی که یکسال پای آن زحمت کشیده اند، ناله می کنند و می گویند ای کاش کس به داد این مردم می رسید تا به کی باید متضرر باشیم !

بی شک در کنار تمام مشکلات مثل کمبود آب، صنعتی نبودن کشاورزی در ایران، نبود کارخانجات تبدیلی، ضعف در سیستم بسته بندی و…، باید مهمترین مشکل پیش روی کشاورزان مینابی را فروش محصولاتشان برشمرد.


در حالی محصول خیار سبز در میادین تره بار هشت بندی با نازلترین قیمت از دست کشاورزان خریداری می گردد که این محصول در بازارهای مصرف با قیمت بسیار بالاتر به دست مصرف کنندگان می رسد.این مشکل باعث شده تا عملا کشاورزان نتواند جان بگیرد و به جای پیشرفت، فقط به دور خودش بچرخد.

شهر توکهور و هشتبندی از توابع شهرستان میناب ، منطقه ای مرغوب و خوش آب و هوا دارای محصولات کشاورزی متنوع، اما نزدیک تر که می شویم و حال و هوای این روزهای باغداران و کشاورزان را می پرسیم همه و همه از مشکلات و درد و دل هایی می گویند که بهانه ای شود تا دوباره بنویسیم در وصف حال زار این روزهای کشاورزان در این شهرستان که با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند.

در این منطقه کشاورزان مجبورند محصول خیار سبز خود که با صرف هزینه های سنگین به مرحله تولید رسانده اند مجبورند کیلویی ۵۰۰تا ۷۰۰تومان به فروش برسانند، فروش محصول خیار سبز با این قیمت حتی کفاف هزینه های تولید کشاورزان را نمی دهد.

حیدری یکی از کشاورزان منطقه توکهور و هشتبندی گفت:امسال چیزی از این محصول عایدم نشده و هرچه بوده پول سم ، کود، آب ، برق و دستمزد کارگر دادم حالا نمی خواهم ببینم که محصول یک سال کشاورزی ام هدر رفته است .

این کشاورز ۵۰ساله می گوید؛ درآمد کشاورزان تنها از راه کشاورزی است و در آمد دیگری ندارد، اما در حال حاضر با کاشت این صیفی جات و به فروش نرفتن آن ، این محصول از بین رفتن زندگی کشاورز را به همراه دارد.


تنظیم عرضه و تقاضا تنها راه بهبود وضعیت فروش
کارشناسان معتقدند تنها راه بهبود وضعیت فروش محصولات کشاورزی تنظیم عرضه و تقاضا از سوی دولت است.
اصلی که سال های سال است بر روز آن تاکید می شود اما هرگز از سوی دولتمردان مورد توجه قرار نمی گیرد.

دولت برای اینکه کشاورز ضرر نکند باید تمام تلاش خود را برای خرید منطقی محصولات کشاورزی بکار گیرد اما در حال حاضر می بینیم که این موضوع عملا اجرا نمی شود و کسی هم پاسخگوی کشاورزان نیست و همین موضوع باعث شده تا کشاورزی برای کشاورزان صرفه اقتصادی نداشته باشد و کشاورزان انگیزه ای برای کشت و کار نداشته باشند.


با این اوصاف مشکل فروش محصولات کشاورزی عامل تعیین‌کننده‌ای است که می‌تواند روی انگیزه و امید کشاورزان تاثیر بگذارد چرا که کشاورزی که نتوانسته محصول خود را بفروشد، طبیعتا امیدی برای کشت سال بعد ندارد.

البته نباید فراموش کرد که کشاورز کار خود را به خوبی انجام می دهد و این مسئولان دولتی هستند که باید در زمینه خرید، فروش، صادرات و حتی انبار کردن محصولات برنامه ریزی کرده و نقش خود را در این مسیر به خوبی ایفا کنند تا کشاورزی ایران یکبار دیگر رونق گرفته و به روزهای اوج خود نزدیک شود.

افت بی سابقه قیمت محصول خیار سبز همچنین معیشت هزاران کارگر فصلی مهاجر که از شهرستان های جنوبی استان کرمان و شهرستان های شرقی هرمزگان در مزارع کشاورزی هشت بندی مشغول بکارند به همراه کشاورزان محلی در معرض خطر جدی قرار داده است.

سهرابی یکی از کشاورزان هشت بندی گفت: قیمت محصول خیار سبز در میادین تره بار هشت بندی می باشد کیلویی ۲۰۰تا ۶۰۰ تومان از کشاورزان خریداری می گردد که قیمت نهاده های کشاورزی نظیر سم، کود، بذر و سایر هزینه های جانبی نظیر برق،آب و آماده سازی اراضی نسبت به سالهای گذشته با افزایش چند برابری به دلیل نوسانات بی سابقه ارزی و تحریم ها همراه بوده است.

این کشاورز افزود: با توجه به وضعیت نابسامانی که بازار محصول خیار سبز برای کشاورزان به وجود آورده و دسترنج آنها در معرض نابودی در وضعیت وخیم اقتصادی است می طلبد مسئولان و مدیران اقتصادی و کشاورزی استان هرمزگان در راستای حمایت از تولید و اشتغال استان قدم های مهمی در حمایت از کشاورزان بردارند و در این رابطه چاره اندیشی و تدبیری کنند.

البته نباید فراموش کرد که کشاورز کار خود را به خوبی انجام می دهد و این مسئولان دولتی هستند که باید در زمینه خرید، فروش، صادرات و حتی انبار کردن محصولات برنامه ریزی کرده و نقش خود را در این مسیر به خوبی ایفا کنند تا کشاورزی ایران یکبار دیگر رونق گرفته و به روزهای اوج خود نزدیک شود.

شایان ذکر است منطقه هشت بندی با قریب به پنجاه هزار نفر جمعیت ثابت و مهاجر کشاورز از قطب های اصلی هرمزگان در تولید محصولات خارج از فصل کشور، نقش مهمی در ایجاد اشتغال برای بیش از ۱۵ هزار بیکار ان جویای کار شهرستان های شرقی هرمزگان و جنوب کرمان دارد که آفت شدید قیمت محصول خیار معیشت مردم بومی و مهاجران را در معرض خطر و باعث سوق دادن آنها به سمت مشاغل کاذب از جمله قاچاق برای تامین معاش قرار داده است که نیازمند تدبیر و حمایت مدیریت عالی استان برای حمایت از این قشر زحمت کش می باشد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=490597
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,213 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل