ترانزیت ۳۸میلیون تن کالادر بزرگترین بندر تجاری کشور/ ۱۶۰۰فروند کشتی بالای هزارتن در بندرشهید رجایی پهلو گرفت

مدیرکل بنادر هرمزگان با اشاره ترانزیت ۳۸میلیون تن کالادر بزرگترین بندر تجاری کشور گفت:در سال جاری ۱۶۰۰فروند کشتی بالای هزارتن در بندرشهید رجایی پهلو گرفته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛اله مراد عفیفی پور، مدیر کل بنادر و دریانوردی هرمزگان در گفتگو با خبرنگار ما در تشریح عملکرد شش ماه نخست سال ۹۷، اظهار کرد: از آغاز امسال تاکنون  بیش از ۳۷ میلیون و ۶۷۸ هزار و ۳۹۲ تن انواع کالا در بزرگترین بندر تجاری ایران تخلیه و بارگیری شد که ۲۵میلیون و ۱۵۹ هزار و ۳۰۳ تن مربوط به کالاهای غیرنفتی و ۱۲ میلیون و ۵۱۹هزار تن نیز به فرآورده های نفتی اختصاص دارد.

وی افزود: در سال جاری بالغ بر یک میلیون و ۴۲۸ هزار و ۷۹۶ تن کالای غیرنفتی از بندر شهید رجایی به بنادر دیگر منطقه ترانشیپ و ۱۵هزار و ۸۶۲ تن نیز کابوتاژ(حمل و نقل ساحلی) شد.

عفیفی پور حجم صادرات غیرنفتی در نیمه نخست سال جاری را ۱۷ میلیون و ۱۰۱ هزار و ۸۵۶ تن اعلام کرد و گفت:در شش ماهه نخست سال دو میلیون و ۵۲۴هزار و ۸۰۹ تن، ترانزیت شده همچنین سه میلیون و ۳۷۵هزار و ۲۴۷ تن از اینگونه کالاها وارد بزرگترین بندر تجاری کشور شد.

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی با اشاره به آمار عملیات نفتی شش ماه اخیر یادآور شد: هفت میلیون و ۸۹۳ هزار تن فرآورده نفتی در این دوره زمانی، کابوتاژ و ۲۴هزار و ۴۱۵ تن نیز ترانزیت شد.

وی حجم صادرات اینگونه کالاها را سه میلیون و ۸۸۱ هزار و ۲۹۴ تن اعلام کرد و افزود: ۷۲۰هزار و ۳۳۵تن فرآورده نفتی وارد بندر شهید رجایی شد که نشانگر کاهش ۳۵درصدی است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون، یکهزار و ۹۲۵ فروند شناور در اسکله های چهل گانه دروازه طلایی اقتصاد ایران پهلو گرفت که از این تعداد، یک هزار و ۶۳۲ فروند مربوط به کشتی های دارای تناژ بالای هزار تن بوده است.

وی افزود:بندر شهید رجایی با بهره مندی از پیشرفته ترین پایانه های کانتینری و برخورداری از تجهیزات روز دنیا، به عنوان بزرگترین و پیشرفته ترین بندر کانتینری ایران محسوب می شود که تخلیه و بارگیری بیش از ۸۰ درصد کالاهای کانتینری درسطح بنادر کشور را پشتیبانی می کند.

وی اظهار  کرد: در این دوره زمانی شش ماهه، در مجموع یک میلیون و ۷۰ هزار و ۱۴۳ TEU کانتینر(هر تی ای یو معادل یک کانتینر بیست فوت) در این بندر تخلیه و بارگیری شد.

عفیفی پور بیان کرد: از مجموع ۸۰۴ هزار و ۱۴۰ TEU کانتینر پر تخلیه و بارگیری شده، ۱۹۷ هزار و۳۷۷ TEU مربوط به محموله های ترانزیتی بوده است .

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان ادامه داد:حجمی بالغ بر ۱۳۰ هزار و ۸۱۵ TEU کانتینر طی نیمه نخست امسال از طریق اصلی ترین بندر کانیتنری ایران به سایر بنادر منطقه ترانشیپ شده است.

وی در پایان از جابجایی بالغ بر ۱۹۷ هزار TEU کانتینر حامل کالاهای صادراتی و بیش از ۲۴۳ هزار TEU کانتینر وارداتی طی شش ماه گذشته خبر داد.

 

 

انتهای پیام/