تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

فرهنگی
کد خبر : 433486
تاریخ انتشار:سه شنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۶ - ۸:۰۷| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

تدوین «طرح ملی کتاب» یک ضرورت انکار ناپذیر است

حسن بیگی،نویسنده مطرح کشور با اشاره به اینکه کتابخوانی حلقه مفقوده فرهنگ و ادب ایرانی است گفت: تدوین «طرح ملی کتاب» یک ضرورت انکار ناپذیر است.

تدوین «طرح ملی کتاب» یک ضرورت انکار ناپذیر است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از کیش پرس، ابراهیم حسن بیگی یکی از نویسندگان مطرح کشور که مدت سه سال است در جزیره کیش سکونت دارد در خصوص تدوین «طرح ملی کتاب» که به عنوان یک طرح پیشنهادی به وزیر ارشاد دولت دوازدهم در یک یادداشت ارائه کرده است در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ما اظهار کرد: در سال های اخیر همواره بحث کاهش سرانه مطالعه کتاب در کشور مطرح است و این مسئله تبدیل به یک دغدغه و نگرانی در میان فرهیختگان، مسئولان و دولت شده است.

وی افزود: همه به مشکل وقوف کامل داشته و می دانیم موضوع چیست و گه گاه به صورت پراکنده راه حل هایی مانند شروع آموزش کتابخوانی از مهد کودک ها، بهبود سرانه مطالعه از دبستان تا دانشگاه، برجسته سازی اطلاع رسانی  اهمیت توجه به حوزه کتابخوانی و افزایش سرانه مطالعه از طریق صدا و سیما، افزایش تعداد کتابفروشی ها و غیره نیز مطرح شده است.

نویسنده کتاب شب ناسور، تاکید کرد: گام هایی که مسئولان تاکنون در این حوزه برداشته اند اگر چه در حد توان آن ها بوده  مانند افزایش برگزاری نمایشگاه های استانی، طرح تخفیف های ویژه کتاب تابستانه که طرح های کما بیش موفقی در زمان خود نیز بوده اما به صورت مقطعی صورت گرفته و تاکنون دردی از جامعه درمان نکرده است.

وی با اشاره به اهمیت تدوین «طرح ملی کتاب» اضافه کرد:  «طرح ملی کتاب» یک عنوان کلی است که مطرح شده است و باید مجموعه طرح هایی در این حوزه تدوین و نگارش شود که تنها متولی آن وزارت ارشاد نیست و دیگر ارگان ها و نهادهای کشوری نیزدر آن باید مشارکت داشته باشند.

این نویسنده مطرح کشور، با بیان اینکه نیاز است تا کارگروه های تخصصی شکل بگیرد و پس از بررسی و تدوین طرح ملی کتاب وظایف بین نهادها و ارگان های مختلف تقسیم و اجرایی شود تصریح کرد: به گمانم بعد از ۴۰ سال افت شدید سرانه مطالعه در کشور به رغم افزایش جمعیت، وقت آن رسیده است که این معضل به عنوان یک طرح ملی دیده و رسیدگی شود.

وی با تاکید بر اینکه این طرح به سادگی قابل اجراست و معضل پیچیده ای نیست اظهار کرد: اگر این طرح تعریف و تدوین شده و کارگروه های آن مشخص شوند مهمترین بخش آن اجرایی کردن کار و نظارت دقیق برآن توسط متولیان طرح اعم از آموزش و پرورش، وزارت ارشاد و یا هر ارگان دیگر است که باید صورت گیرد.

نویسنده کتاب « عالیجناب شهردار» با تاکید بر نیاز تامین بودجه طرح از سوی دولت بیان کرد: اگر بودجه تامین و نظارت دقیق صورت گیرد به طور قطع طرح قابل اجرا بوده و با موفقیت همراه خواهد بود اگر چه ممکن است طرح زود بازده نباشد و مدتی دریافت بازخورد مثبت و مشاهده نتیجه آن به طول بیانجامد.

وی ادامه  داد: متاسفانه در کشور ما به طرح های بلند مدت که نتایج آن ۵ یا ۱۰ سال بعد مشخص می شود توجه نمی شود زیرا دوره های مدیریت در کشور ما کوتاه مدت است و هر مدیری به دنبال اجرای طرح های زود بازدهی است که در دوره مدیریت کوتاه مدت ۳ یا ۴ ساله خود نتیجه آن را ارائه دهد.

وی با بیان اینکه مدت سه سال است که در جزیره کیش ساکن شده است میزان سرانه مطالعه در کیش را همانند کشور بسیار پایین تر از آنچه باید باشد برشمرد و افزود: دغدغه تدوین «طرح ملی کتاب» مدت هاست که ذهن مرا درگیر کرده به همین دلیل از سه سال پیش که وارد جزیره شدم با خود فکر کردم شاید بتوان این طرح ملی را در قالب و چارچوبی کوچکتر در جزیره کیش به اجرا درآورد و پس از دریافت نتایج مثبت به عنوان یک الگوی مناسب در افزایش سرانه مطالعه به تمام کشور به صورت کلان تعمیم داد اما در صحبت هایی که با مسئولان فرهنگی جزیره کیش داشتم استقبالی از این طرح نشد.

نویسنده کتاب « قدیس» با بیان اینکه مردم در جزیره کیش اوقات فراغت خود را می توانند با کتاب و کتابخوانی پر کنند خاطر نشان کرد: کیش می تواند در طرح های فرهنگی، ادبی و هنری نیز مانند اقتصاد، گردشگری و تجارت به عنوان یک الگو در کشور مطرح شود.

ابراهیم حسن بیگی هفته گذشته در یادداشتی با عنوان «تاکی می خواهیم فقط اعتراف کنیم؟» خطاب به سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیشنهادی را در زمینه تدوین طرح جامعی برای کتاب و کتابخوانی مطرح و توسط خبرگزاری مهر منتشر کرده است.

در این یاد داشت آمده است؛

حرف تکراری در حوزه فرهنگ همیشه این بوده که سرانه مطالعه در ایران پایین است و باید برای حل آن فکری کرد و اینکه پاشنه آشیل فرهنگ درجامعه ما کتاب‌نخوانی است و این به هیچ وجه زیبنده کشوری چون ایران و جمهوری اسلامی نیست.

همه ما از شنیدن این حرف تکراری خسته شده‌ایم و چه بسا تکرار فراوان ان باعث شده قبح و زشتی‌اش از بین برود. تا کی باید اعتراف کنیم که ما ملت کتاب خوانی نیستیم؟

برخی اندیشمندان یکی از دلایل اصلی اضمحلال فرهنگی جامعه را همین کتاب نخوانی مردم می‌دانند و معتقدند اگر ما مردم کتابخوان و فرهیخته‌ای داشتیم شاهد روابط بد اجتماعی، روابط نادرست اقتصادی و کسب و کار، فرهنگ غلط رانندگی، پرخاشگری و تندخویی‌های رفتاری و نزاع‌های خانوادگی و اجتماعی… نبودیم. جامعه‌شناسان انحطاط فرهنگی و سیاسی و اقتصادی و اجتماعی هر جامعه‌ای را ناشی از پایین بودن سطح شعور و فرهنگ و انسانیت مردم آن جامعه می‌دانند و چاره کار را در این می‌دانند که باید با ترغیب مردم به مطالعه، سطح اگاهی و شعور اجتماعی را بالا برد.

اما فرهنگ مطالعه چگونه بوجود می‌آید؟ آیا غیر از این است که مسئولان باید در قالب طرحی ملی به این معضل بپردازند؟ نقش دولت در تدوین و اجرای برنامه‌ای جامع در حوزه فرهنگ برای افزایش سرانه مطالعه در کشور نقشی است محوری. و تنها دولت است که می‌تواند به این معضل بزرگ پایان دهد.

همت دولت در تدوین و اجرای طرح ملی سلامت نشان داد که اگر دولت بخواهد، تحول در فرهنگ هم شدنی است. لذا پیشنهاد می‌دهم جناب دکتر عباس صالحی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی طرح ملی کتاب را سرلوحه کار خود قرار دهند. بالاخره باید روزی این چه کنیم چه کنیم‌ها در حوزه کتاب و کتابخوانی به دست وزیری توانا در جایی به پایان برسد و گمان من این است که اقای صالحی این توانایی را دارند که با تهیه و تدوین برنامه‌ای چند ساله این معضل بزرگ فرهنگی را از ریشه حل کنند و مطمئن باشند که همه مسئولین بزرگ نظام از این طرح حمایت خواهند کرد. اگر وزیر بهداشت طرح سلامت را و اگر وزیر امورخارجه طرح برجام را به سرانجام رساندند و در دولت امید تاثیرگذارترین وزیرها بودند. آقای صالحی هم می‌توانند با طرح ملی کتاب فرهنگ جامعه را در آستانه تحولی بزرگ قرار دهند.

در غیر این صورت آقای صالحی نیز مثل وزیران پیشین ارشاد در گرفتاری های روزمره فرهنگی اسیر خواهند شد و نهایت سکان این کشتی طوفان زده را به دست خواهند گرفت بی انکه نه از طوفان کاسته شود و نه ساحل نجاتی پیدا. و حیف است شخص فرهیخته ای چون ایشان سکان انقلاب فرهنگی را به به دست نگیرد و تحول فرهنگی بزرگی  به وجود نیاورد. تحولی که می تواند در زندگی و معیشت نویسندگان و اهالی قلم تاثیر بسزایی داشته باشد. تحولی که اقتصاد صنعت مرده نشر را زنده خواهد کرد. تحولی که باعث خواهد شد کتابفروشی ها رونقی بگیرند و از همه مهمتر اینکه فرهنگ و تمدن تاریخی مان بازگردد و با افتخار بگوییم که ما ایرانیان مردمانی فرهیخته بوده و همچنان هستیم.

لازم به ذکر است که طبق آخرین آمار منتشر شده در کشور سرانه مطالعه کشور به‌طور میانگین یک دقیقه در روز است با وجود اینکه جمهوری اسلامی ایران در تولید علم دنیا سهم ۲ درصدی دارد.

ابراهیم حسن بیگی از نویسندگان مطرح کشور و حوزه دفاع مقدس بیش از ۱۱۴ جلد کتاب، رمان، داستان کوتاه و داستان کودک و نوجوان به رشته تحریر درآورده و هم اکنون عضو هیئت موسس انجمن قلم ایران و عضو هیئت امنا و هیئت مدیره بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان است.

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=433486
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,514 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی