تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 147238
تاریخ انتشار:سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۳ - ۲۱:۴۲| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

تدبیر واضحی از طرح هدفمندی یارانه ها در بودجه ۹۴ وجود ندارد/ سران سه قوه اقدامات عملی خود در مبارزه با فساد ارائه کنند

به گزارش پایگاه خبری هرمز و به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا علی آقا محمدی رییس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری در گفتگو با خاورستان، اظهارداشت: بحث اصلاح و هدفمند کردن یارانه ها بحثی است که مورد وفاق در نظام قرار گرفته و قانونی برای آن نوشته شده و باید ظرف مدت معینی این قانون به […]

تدبیر واضحی از طرح هدفمندی یارانه ها در بودجه ۹۴ وجود ندارد/ سران سه قوه اقدامات عملی خود در مبارزه با فساد ارائه کنند

به گزارش پایگاه خبری هرمز و به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا علی آقا محمدی رییس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری در گفتگو با خاورستان، اظهارداشت: بحث اصلاح و هدفمند کردن یارانه ها بحثی است که مورد وفاق در نظام قرار گرفته و قانونی برای آن نوشته شده و باید ظرف مدت معینی این قانون به سرانجام برسد.

مداخلات ما در سیستم ها، بازار را از تعادل خود خارج می کند

وی تصریح کرد: علت  اینکه باید قانون هدفمندی یارانه ها ظرف مدت معینی به سرانجام برسد این است که ما در یک سیستمی مداخلاتی می کنیم که بازار راکه تامین کننده تقاضا برای تولیدات است از حالت کارکرد خود می افتد و بخش تولید نیز آسیب می بیند چون ظرفیت تقاضا خود را نمیشناسد و گاهی زیادترو گاهی کمتر از حد نیاز تولید می کند.

رییس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری اضافه کرد: از طرفی با به هم زدن نظام قیمت‌ها سبب می شود انگیزه برای تولید در یک زمینه هایی خیلی زیاد و در یک زمینه هایی خیلی کم شود در حالی که آن نیازها در جامعه باید متعادل بوده و جامعه دارای نوسان نباشد.

آقا محمدی یادآورشد: بدی این سیستم این است بازار وقتی اندازه اش نمی تواند به دلیل تعدیلات قیمتی بزرگ شود صادرات، تبادل و تجارت خارجی آسیب می بیند چراکه وقتی ما قسمتی را تغییر می‌دهیم هر نوع فعالیتی را شامل می شود که شاید این از آن کالا و قیمت آن متفاوت باشد.

نتیجه مداخله قیمتی گندم، صادرات گندم با قیمت بازار آزاد است

وی افزود: وقتی در مورد گندم مداخله قیمتی داریم نتیجش این است هر محصولی که با آرد و گندم در ارتباط باشد وقتی می‌خواهد صادر شود این دغدغه را داشته باشد که جنس ارزان گرفته شده و به قیمت بازار آزاد آن را باید صادر کرد.

باید یک سری محدودیت‌ها و رسیدگی‌های اداری را در جامعه مقرر کنیم

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: ما باید سعی کنیم یک سری محدودیت‌ها و رسیدگی‌های اداری را در جامعه مقرر کنیم و یک سری مجوزها را باید اخذ کرد و عوارضی را باید بپردازند و در یک جایی که ما باید لحظه‌ای تقاضا را از بازار جهانی و منطقه به دست آوریم از دست می دهیم.

آقا محمدی اضافه کرد: آرد، گندم، شیرینی جات و حتی ماکارانی اگر بخواهد صادر شوند چنین بحثی در مورد آن بوجود می آید در مورد سایر کالا نیز این مشکل وجود دارد و سبب می شود بازار خارجی بعنوان بخشی از تقاضا برای تولید داخلی مد نظر قرار نگیرد و اگر هم قرار بگیرد در حد بسیار محدودی باشد.

برای هدفمندی یارانه ها تدبیری نظامند و قانون مند باید شکل بگیرد

وی تصریح کرد: این ها ضایعاتی است که ایجاد می کند و به این شیوه ی مناسبی این فاصله ای که ایجاد شده و یارانه ها پرداخت می شود برای آن یک تدبیر نظامند و قانون مندی شکل بگیرد نه اینکه هر دفعه هر فردی از گوشه بخواهد کاری انجام دهد.

رییس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری با بیان اینکه دولت در حال حاضر می خواهد برنامه هدفمندی را اجرا کند اما سرعت این اجرا را کم می‌کند، گفت: اختلاف نظری اینجا وجود دارد که آیا با سرعت کم و خیلی طولانی می‌توان این کار را انجام داد بخصوص در شرایط کشور که تورم دو رقمی وجود دارد و جزو محدود کشورهای جهان است که هم چنان تورم رو به بالایی دارد و یا وقتی که با تورم جلو می رویم می فهمیم این تغییر قیمت هایی که دادیم این ها هم چنان وجود دارد و این بحث هنوز جمع بندی نهایی نشده است.

تدبیری واضحی هنوز از طرح هدفمندی یارانه ها در بودجه ۹۴ وجود ندارد

آقا محمدی ادامه داد: دولت نظرش در هدفمندی یارانه ها بر حرکت آرام و طی زمان است اما زمان بندی مشخصی هم دولت ارائه نداده و به نظر می آمد در لایحه بوده ۹۴ باید این مسئله روشن شود اما این چیزی که فعلا به مجلس ارائه شده است تدبیری واضح در آن دیده نشده است.

مجلس در بررسی ها طرح هدفمندی یارانه ها را مد نظر قرار دهد

وی افزود: امیدوارم مجلس شورای اسلامی در بررسی ها بحث هدفمندی را کامل مد نظر قرار بدهد و همه درآمدهایش جزو درآمدهای بوجه کشور باشد و اگر سازو کاری برای هزینه آن صورت بگیرد در ساز و کارهای بودجه ببینند که خود آن مصارف هم دو مرتبه این مسئله یک مسئله دیگری را برای کشور باز نکند.

رییس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری خاطرنشان کرد: ممکن است اجرای آن موجب تغییرات تورمی به صورت موردی باشد اگر با همه جهات تدبیرش دیده شود این آثار دیده نخواهد شد کما اینکه در سال گذشته تغییرات قیمتی را که دولت اعمال کرد آثار تورمی قابل توجهی را در اقتصاد وارد نکرد و به راحتی در اصطلاح جمع شد.

آقا محمدی به برگزاری هایش های اقتصادی در کشور اشاره کرد و یادآورشد: در حقیقت در این همایش ها مسائلی بیان می کند و این همایش‌ها راه حل نیست و گاهی لازم است مسئله ای صورت مسئله خوب باز شود یا کارهایی آن مورد توافق قرار بگیرد یا افکار عمومی را به سمت مسئله ای جلب کند.

وی افزود: در مورد فساد افکار عمومی نسبت به آن بسیج است شاید نیازی به همایش یا تغییر نداریم چراکه از همایش مردم توقع شان این است که اقدام عملی صورت بگیرد و مسئولان نسبت به مسئله حساس هستند اینکه مسئله خوب تبیین شود روشن شود باید سمینار ظرفیتش به شرطی به درد بخورد که همه کارهای تحقیقاتی منظمی انجام داده باشند و آنجا کارهای خود را ارائه دهند و بعد کارهای نظری که بیان می‌شود و چکش می‌خورد از روزهای بعد مورد عمل قرار بگیرد.

سران سه قوه اقدامات عملی خود از مبارزه با فساد را ارائه کنند

رییس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری اضافه کرد: باید اقدام عملی برای مبارزه با فساد یا پیشگیری انجام شود و این کار و هدف اصلی سران سه قوه باشد و نباید هیچ گاه برگزاری این اجلاس ها مانع از آن توجه اساسی باشد.

آقا محمدی اذعان داشت: طبیعتا نظر مقام معظم رهبری از بیان این نکته این بود این همایش ها که برگزار می شود نباید معنای آن به مبارزه با فساد تلقی شود و آن چه را که سه قوه به آن رسیدند باید با هم اجماع کنند و اقدامات عملی خود را بعد توضیح دهند تا مردم حس کنند ریشه های فساد رو به خشکی می رود.

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=147238
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,456 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی