تداوم حفاری های غیر مجاز و تخریب اماکن مذهبی در شمال هرمزگان+تصاویر
+ پ -
تداوم حفاری های غیر مجاز و تخریب اماکن مذهبی در شمال هرمزگان+تصاویر

قبر امام زاده گان چندین روستا در شمال استان هرمزگان در ماه های گذشته توسط افراد ناشناس مورد بی حرمتی و حفاری قرار گرفت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از فرهنگ کده ؛ دهستان سیاهو در شمال بندرعباس در فاصله ۷۵ کیلومتری بندرعباس یکی از دهستان های استان هرمزگان می‌باشد که از شمال به شهرستان حاجی‌آباد، از جنوب به منطقه خورگو، از شرق به بخش احمدی و از غرب به دهستان گهره و بخش فین منتهی می‌شود.

سلطان شاه احمد سیاهو، باغات نارنگی زاکین، رودخانهٔ سیخوران، برزی هماگ، ماشاری، هماگ، بنگلایان، آبگرم سرخاء، آبسرد زاکین، غار نمکی خرسین، قلعه کهنه سیاهو، قلعه فورخورج از جمله جاذبه های گردشگری دهستان سیاهو می باشد.

روستای سیاهو میزبان دو امام‌ زاده است که افراد سودجو ماه گذشته در فاصله ۲۰ سانتی متری قبر «امامزاده سلطان شاه احمد » را به عمق ۲ متر حفاری کرده اند که هنوز انگیزه این افراد از این حفاری مشخص نیست.

photo_2016-11-26_12-38-30

تصاویری از این اقدام غیر قانونی ماه گذشته بصورت گسترده در شبکه های مجازی استان هرمزگان در حال باز نشر است که موجب ناراحتی و برانگیخته شدن احساسات مردم شده است.

تاکنون چندین زیارتگاه و بقعه و امام زاده ها را افراد سودجو در هرمزگان حفاری کرده اند و گودال هایی به ابعاد ۳ در ۴ و به عمق دو متر زدند و همچنین در بیابان ها و دشت های را حفاری کرده اند و به دنبال گنج و زیر خاکی هستند.

شنیده ها حاکی از آن است که در شهرستان های حاجی آباد و منطقه بخش فین این اتفاق توسط افراد ناشناس در حال فراگیری است اگر مسئولان مربوطه در این امر  کوتاهی کنند شاهد فراگیری بیشتری از این گونه جنایات خواهیم بود.

photo_2016-11-26_12-38-09

مجتبی عامری، نائب ریئس شورای سیاهو بخش مرکزی شهرستان بندر عباس در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار فرهنگ کده با تائید این خبر اظهار کرد: برابر اعلام شورای اسلامی روستای سیاهو متاسفانه در کنار قبر «امامزاده سلطان شاه احمد » دهستان سیاهو بخش مرکزی شهرستان بندرعباس توسط افراد ناشناسی مورد حفاری قرار گرفته شده که این موضوع ناراحتی مردم را در پی داشته است.

وی افزود: پیش از این نیز مقبره یکی دیکر از امام زاده گان این منطقه سال گذشته به صورت غیر مجاز مورد حفاری واقع شده بود که هنوز مسئولان مربوطه هنوز نتیجه آن را به ما گزارش نداده اند.

photo_2016-11-26_12-38-02

احتمال تلاش افراد برای یافتن طلا و جواهرات

عامری با اشاره به اینکه به نظر می‌رسد این افراد بدنبال پیدا کردن طلا و جواهراتی در این مکان هستند، تصریح کرد: این موضوع را به دستگاه‌های ذیربط گزارش داده شده است اما تاکنون مسئولان نتوانسته اند آن افراد سودجو را شناسایی کنند.

وی بیان کرد: دهستان سیاهو بخش مرکزی شهرستان بندرعباس دارای دو امام زاده سلطان احمد و شاه سیف الله است که مردم ارادت خاصی به آنها دارند و این موضوع به صورت ویژه  باید مسئولان مورد بررسی و پیگیری قرار دهند تا دیگر شاهد این گونه بی حرمتی ها به مکان های مذهبی نباشیم.

کمالی یکی از اهالی شهر فین در خصوص حفاری قبر امامزاده گان در روستاهای فین برای کشف عتیقه در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده؛ افزود: در خردادماه سال جاری در سه روستای شهر فین زیارتگاه و بقعه و امام زاده ها توسط افراد ناشناس مورد بی حرمتی و حفاری قرار گرفت.

photo_2016-11-26_12-37-41

وی بیان کرد: افراد سودجو با هدف کشف اشیاء تاریخی و عتیقه اقدام به حفاری قبر امامزاده گان در سه روستای شهر فین کردند.

وی ادامه داد:دستگاه های امنیتی و قضایی باید در صورت دستگیری این مجرمان اشد مجازات را اعمال کنند تا مایه عبرت دیگر افراد سود جو شوند اما تاکنون مسئولان مربوطه به نتیجه ای نرسیده اند و گزارشی به ما نداده اند.

photo_2016-11-26_12-37-00

پایگاه اطلاع رسانی خانه فرهنگ و هنر استان هرمزگان این موضوع را به طور ویژه تا حصول نتیجه از سوی مسئولان مربوطه مورد پیگیری قرار می دهد.

انتهای پیام/ت

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر اول خبر fff