تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است

+ پ -
تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است

نماینده سابق مردم میناب در مجلس شورای اسلامی گفت:ادامه برداشت آب از منابع آبی دشت میناب می تواند منجر به فاجعه انسانی شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛سیدعبدالکریم هاشمی نخل ابراهیمی نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در حوزه شرق هرمزگان با اشاره به اوضاع بحرانی دشت میناب، اظهار داشت:تلاش های صورت گرفته در زمینه احیا دشت میناب توسط گروه های مردمی موجب شده تا بسیاری از مسئولان و چهره های شاخص علمی کشور موضوع بحران دشت می ناب را درک کنند و از فروچاله ها و عمق فاجعه در این منطقه بازدید کنند.

وی با بیان این که دشت و جلگه میناب حال و روز خوشی ندارند و در وضعیت اسفناکی قرار دارند، افزود:علی رغم پیگیری های مردم و فعالان حوزه محیط زیست در میناب، برداشت بی رویه و خارج از قاعده از منابع آبی دشت میناب همچنان ادامه دارد.

هاشمی نخل ابراهیمی در ادامه به تشریح فعالیت هایی پیرامون برجسته کردن اوضاع بحرانی دشت میناب توسط مردم این شهرستان پرداخت و گفت:بسیار حیرت آور است که با این همه تلاش و همت مردمی و گروه های مردم نهاد، هنوز تغییری در الگوهای رفتاری برداشت از منابع آبی دشت میناب صورت نگرفته است.

نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی در حوزه شرق هرمزگان، گفت:برداشت از ذخایر آب زیرزمینی در میناب علاوه بر وارد کردن خسارت به دشت حاصلخیز میناب، خشک کردن باغات و نابودی محیط زیست منطقه اکنون امنیت جانی مردم میناب را به خطر انداخته است.

وی حال و روز دشت میناب و بیش از ۳۰ روستا در بخش های مرکزی و بندزرک میناب را ناخوش دانست و با بیان این که حیات زندگی مردم میناب با خطر جدی فروچاله ها مواجه است، اظهار داشت:ادامه برداشت و اصرار بر برداشت آب از منابع آبی دشت میناب در آینده ای نزدیک فاجعه انسانی را رقم خواهد زد.

نماینده سابق مردم میناب در مجلس شورای اسلامی ورود شورای تامین استان به موضوع بحران آبی خاکی و زیست محیطی میناب را بسیار لازم و ضروری دانست و گفت:شورای تامین بر اساس وظیفه ذاتی خود با ورود به این حوزه باید تدابیر پیشگیرانه ای اتخاذ کند.

وی همچنین قطع هر گونه برداشت از منابع آبی میناب و اجرای طرح احیا دشت میناب با قید فوریت را از نیازهای جدی در میناب عنوان کرد و اظهار داشت:هر چه بر میزان خسارت افزوده شود اقدامات جبرانی نیز سخت، پرهزینه و طولانی مدت خواهد بود.

هاشمی نخل ابراهیمی با بیان این که معضل بحرانی دشت میناب و پیشروی فروچاله ها به مناطق مسکونی موجب نگرانی و رعب و وحشت مردم و نخبگان در میناب شده است، گفت:مسئولان و به ویژه ستاد بحران استان باید تلاش کنند بحران دشت میناب را به عنوان معظلی در سطح ملی مطرح و برای مهار و برون رفت از آن چاره ای اساسی بیاندیشند.

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


نشر خبر اول خبر fff