تخلیه و بارگیری ۱۳میلیون تن محموله نفتی در بندر خلیج فارس/ واردات فراورده های نفتی ۵۰درصد کاهش یافت

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با اشاره کاهش ۵۰درصدی واردات فراورده های نفتی در سال جاری از تخلیه و بارگیری ۱۳میلیون تن محموله نفتی در بندر خلیج فارس خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛اله مراد عفیفی پور،مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان صبح امروز در جمع خبرنگاران  با بیان اینکه رویکرد بندر خلیج فارس در منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی با عمده عملیات نفتی محسوب می شود،گفت از ابتدای سال ۹۷ تاکنون  بیش از ۱۳ میلیون و ۶۸۳ هزار و ۳۵۳ تن انواع کالای نفتی و غیرنفتی در حیطه نظارتی بندر خلیج فارس تخلیه و بارگیری شده که از این رقم ۱۳میلیون و ۱۲۹ هزار و ۲۵۱ تن مربوط به فرآورده‌های نفتی و ۵۵۴ هزار تن نیز به مواد معدنی صادراتی اختصاص دارد.

عفیفی پور با بیان اینکه در بندرخلیج فارس عملیات جابجایی انواع فرآورده های نفتی از قبیل بنزین، نفت گاز، نفت کوره، قیر، نفت سفید، هیدروکربور، فورفورال و انواع روغن‌ها انجام می شود، اظهار کرد:در سال جاری  ۶۲ هزار و ۱۹۷ تن فرآورده نفتی از بندر خلیج فارس به صورت ترانزیت و ۷ میلیون و ۹۸۰هزار و ۸۲۸ تن نیز کابوتاژ (حمل و نقل ساحلی) شده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان با بیان اینکه دو شرکت بخش خصوصی در زمینه بانکرینگ فعالیت دارند، گفت: حجم بانکرینگ در بندر خلیج فارس طی نیمه نخست سال جاری بالغ بر ۳۵۸ هزار و ۲۴۴ تن بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۶۰ درصد افزایش داشته است.

وی برطرف شدن محدودیت‌های شرکت نفت در تحویل سوخت به شرکت‌های بانکرینگ کننده و بازاریابی بیشتر این شرکت‌ها را عامل افزایش عملیات ها دانست.

عفیفی پور تصریح کرد: حجم واردات فرآورده های نفتی در شش ماه گذشته به رقم ۶۷۲ هزار و ۳۰۰ تن رسیده که به دلیل افزایش توان تولید داخلی، شاهد کاهش ۵۰ درصدی واردات این فرآورده ها در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته هستیم.

مدیر کل بنادر هرمزگان بیان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون، ۸۵۶ فروند شناور در اسکله‌های تحت نظارت بندر خلیج فارس پهلو گرفته که از این تعداد، ۶۷۰ فروند مربوط به کشتی‌های حامل فرآورده نفتی و ۱۸۶ فروند مربوط به شناورهای مواد معدنی بوده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان با تشریح ظرفیت ها و توانمندی های بندر خلیج فارس گفت: این بندر دارای ۹ پست اسکله نفتی و ۲ پست اسکله خدماتی، با ظرفیت آبخور متوسط ۷٫۵ متر و قابلیت پهلودهی به شناورهایی با تناژ حداکثر ۱۰ هزار تن است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر ۱۱ شرکت بخش خصوصی با ظرفیت اسمی بیش ۴۰۰ هزار مترمکعب در این بندر در حال فعالیت بوده و با توجه به برنامه‌های توسعه‌ای در آینده‌ای نه چندان دور و با احداث مخازن نفتی با ظرفیت نگهداری یک میلیون و ۵۰۰هزار متر مکعب، تعداد شرکت‌های فعال مستقر در این بندر به بیش از ۲۰ شرکت خواهد رسید که زمینه فعالیت شرکت‌های مختلفی در زمینه صادرات، واردات، ترانزیت و سوآپ فرآورده های نفتی را در بزرگترین بندر تجاری ایران فراهم می‌نماید.

 

انتهای پیام/