تخریب هویت آثار باستانی حاجی آباد در غفلت مسئولان +عکس

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ قلعه تاریخی حاجی آباد که مربوط به دوره ایلخانیان و صفویه است و در ورودی شهر قرار دارد جلوه‌گر و نماد فرهنگ و هویت و تاریخ این شهرستان است اما چندین سال است رو به تخریب رفته و سوال این است که چرا میراث فرهنگی و گردشگری پیگیر این اوضاع نیست؟

علیرضا حسن زاده شهردار حاجی آباد در گفتگویی اظهار کرد: در سال‌های گذشته مبلغ 360 میلیون تومان توسط شهرداری برای بازسازی و مرمت قلعه باستانی حاجی آباد هزینه شده که بسیار ناچیز است و تغییر چشم گیری ایجاد نکرده است.

علیرضا حسن زاده گفت: متاسفانه میراث فرهنگی و گردشگری هیچگونه هزینه‌ای برای مرمت آثار تاریخی نکرده و نیاز است که پیگیر این وضعیت باشند.

یکی از مهمترین آثار تاریخی حاجی‌آباد، گورستان باستانی است که به گفته کارشناسان قدمت آن مربوط به چند هزار سال قبل از میلاد است و به دلیل عبور خط لوله گاز به استان کرمان مورد تهاجم پیمانکاران قرار گرفت و گفته می‌شود بیش از 80 درصد آن به طول کلی تخریب شده است که جای سوال دارد مسئولین و ناظرین این امر بر چه اساس مجوز حفاری در این منطقه را صادر کرده بودند.

یکی از موضوعات دیگری که در حوزه میراث فرهنگی قابل بحث است وجود ساختمانی بلااستفاده مربوط به گردشگری و جهانگردی است که در دهه 60 احداث شده اما عدم بهره‌برداری از این ساختمان موجب شده در این سال‌ها ساختمان تبدیل به مکانی نا امن و پاتوقی برای معتادین خیابانی شود.

هیچ نگاه مثبتی نیست

ابراهیم دره شیری رئیس شورای شهر حاجی آباد گفت: متاسفانه هیچ نگاه مثبتی از سوی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان هرمزگان به شهرستان حاجی آباد نشده است.

دره شیری اضافه کرد: آثار باستانی و تاریخی هر شهر نماد هویت آن منطقه است که در حاجی آباد به این مهم رسیدگی نشده است.

وی گفت: با وجود زیرساخت‌ها و آثار و میراث فرهنگی و تاریخی متعدد در این شهرستان متاسفانه نگاه مدیرکل  گردشگری استان به حاجی آباد نگاه خوبی نبوده و هنوز اداره گردشگری و میراث فرهنگی در این شهرستان وجود ندارد و تنها به یک نمایندگی بسنده شده که خود جای بحث دارد.

 

منبع: تسنیم

انتهای پیام/