تخریب قلعه هزاره میناب در سایه بی توجهی مسئولان/ ساخت و سازهای تجاری عامل از بین رفتن قلعه بی بی مینو+تصویر
+ پ -
تخریب قلعه هزاره میناب در سایه بی توجهی مسئولان/ ساخت و سازهای تجاری عامل از بین رفتن قلعه بی بی مینو+تصویر

آثار باستانی و تاریخی هرکشور بیانگر پیشینه تاریخی پرفراز و نشیب آن کشور به حساب می آید و از سوی دیگر می توان گفت این بناها ظرفیت بسیار مناسبی برای جذب گردشگر نیز هستند.

به گزارش  شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از فرهنگ کده  ؛ در حالی که به طور قطع و یقین حفاظت از میراث فرهنگی و آثار کهن تاریخی نیازمند عزم و جهادی است اما هر از گاهی اخباری از تخریب آثار تاریخی از گوشه و کنار کشور به گوش می رسد.

 

قلعه هزاره ( بی بی مینو ) در میناب نیز یکی از این اماکن تاریخی است در بخش مرکزی شهرستان میناب واقع شده و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است که به علت عدم توجه و سیدگی به آن و رها شدن بدون هیچ حصار و محافظتی این اثر تاریخی در آستانه تخریب شدن قرار دارد در حال حاضر، از این قلعه مخروبه ­ای باقی مانده است.

 

تخریب این قعله تاریخی در میناب در حالی شدت گرفته که گویا مسئولان و متولیان میراث فرهنگی ، این بنای تاریخی را به فراموشی سپرده اند.

این قلعه‌ در سال ۱۳۸۲ هجری شمسی به شماره ۹۵۵۳ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و در اواخر سال ۱۳۸۹ گویا که باید یکبار دیگر لرزه‌های حاصل از ترس هجوم مغولان را این بار به واسطه بی توجهی مسئولان میراث فرهنگی استان و در پی آن حضور دستگاه‌های خاکبرداری شهرداری میناب، بر تن فرسوده اما استوار خود احساس کرد.

 

قعله هزاره با قدمت ۲۵۰۰ سال است که در حال تخریب و در سکوت معنادار مسئولان و فقدان متولی میراث فرهنگی به سر می برد و مردم بومی شهرستان میناب این بنا را «قلعه بی بی مینو» می‌نامند و معتقدند که در روزگاران گذشته دو خواهر به نام های بی بی مینو و بی بی نازنین این شهر را بنا کرده‌اند و در این قلعه زندگی می‌کرده‌اند.

 

گویا در گذشته در این شهرستان دو قلعه وجود داشته که یکی از قلاع ویران شده و تنها قلعه باقی مانده به نام «هزاره» یا «بی بی مینو» شهرت یافته‌است و این قلعه تا اواخردوره قاجاریه مرکز حکومت محلی بوده ‌است و در اطراف آن، خندقی کنده شده بود و همیشه صد سرباز مسلح در قلعه مستقر بوده و نگهبانی می‌داده‌اند .
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان هرمزگان در خصوص تخریب قعله هزاره میناب ، افزود : یکی از دلایل تخریب قعله هزاره میناب بستر سست و در واقع همان کوهی است که از استحکام خوبی برخوردار نیست و یک طرف آن هم بر اثر آمدن باران و طوفان های مختلف تخریب شده است.

 

«عباس نوروزی» معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان هرمزگان در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده ، اظهار کرد : ساخت و سازهای غیر مجاز در اطراف این آثار باستانی یکی دیگر از دلایل تخریب این آثار باستانی دانست .

 

وی آب پاکی را روی دست مردم میناب ریخت و بیان کرد : تا زمانی که آزاد سازی کامل در اطراف قعله صورت نگیرد مسئولان میراث فرهنگی هیچ مرمتی برای این آثار تاریخی نمی توانند انجام دهند.

 

نوروزی با بیان اینکه هیچ یک از مسئولان و همچنین مردم در جهت آزاد سازی اطراف قعله با ما همکاری نکرده اند ، خاطر نشان کرد : فروش زمین های اطراف قلعه میناب توسط شهرداری میناب برای ساختن ساختمان های تجاری و مسکونی از دلایل از بین رفتن هویت این شهرستان است.

 

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان هرمزگان تصریح کرد : برای دسترسی مردم و گردشگران از دیدن این بنای تاریخی پله کان زده ایم و تنها کاری که توانستیم انجام دهیم .

 

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff