تخریب قلعه هزاره ضربه جبران ناپذیری به میناب می زند

+ پ -
تخریب قلعه هزاره ضربه جبران ناپذیری به میناب می زند

یک فعال اجتماعی تصریح کرد: قلعه تاریخی هزاره میناب امروزه مورد بی مهری و بی توجهی مسئولان شهرستانی و استانی واقع گردیده است و توجهی بدان نمی شود به طور قطع اگر همین روند ادامه پیدا کند در آینده ای نه چندان دور باخاک یکسان می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛خدیجه یدالهی فعال اجتماعی و کارشناس ارشد تاریخ در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده در خصوص وضعیت بحرانی قلعه هزاره میناب ؛گفت: قلعه تاریخی هزاره میناب قلعه‌ای با هویت تاریخی بومی و ملی و سندی زنده از گذشته باشکوه دیار انامیس بنایی که باشکوه و قدرت هر چه تمام‌تر گذشته درخشان میناب را به تصویر می‌کشد.

 

وی در ادامه بیان کرد: قلعه تاریخی هزاره میناب متأسفانه امروزه مورد بی‌مهری و بی‌توجهی مسئولان شهرستانی و استانی واقع گردیده است و توجهی بدان نمی‌شود به‌طورقطع اگر همین روند ادامه پیدا کند در آینده‌ای نه چندان دور با خاک یکسان می‌شود.

 

این فعال اجتماعی تصریح کرد: این چنین ناملایمات و رفتارهای ناشایستی با میراث تاریخی و فرهنگی شهر، بی‌عدالتی است آشکار؛ در حق مردم و آیندگانمان، چند سالی است که میراث فرهنگی استان مسئولیت مرمت کالبد قلعه را عهده‌دار هست.

 

یدالهی ادامه داد: مرمت قلعه متأسفانه روند فرآیند آن بسیار کند و نامطلوب هست به‌خصوص اینکه بنا از فعالیت کارکردی نیز بی‌بهره است و چنانچه کالبد نیز مرمت شود ولی بدون فعالیت باقی بماند بنا رو به فرسودگی کامل می‌گذارد .

 

کارشناس ارشد تاریخ افزود: هر بنای قدیمی میراث فرهنگی به‌جامانده از گذشتگان ما و قلعه تاریخی میناب سندی زنده بر مدعای حماسه‌آفرینی و غرور ملی ما مینابی‌ها غرور و سند افتخاری که مسئولان ما بدان کاملاً بی‌تفاوت هستند، گویی آن را به‌حساب نمی‌آورند و واقعیت نیز همین‌گونه است.

 

وی اظهار کرد: چرا نحوه کار میراث فرهنگی در سایر نقاط استان با میناب  متفاوت است؟ چرا شهرستان ما همواره می‌بایست ضعیف انگاشته شود و در بی‌توجهی کامل به سر برد؟ چرا به‌سادگی می‌بایست از کنار میراث باارزش شهرستان ما به‌سادگی گذر شود؟

30260

یدالهی اضافه کرد: متأسفانه باید این واقعیت تلخ و تأسف‌بار را بپذیریم که مسئولان شهری ما بسیار ضعیف عمل می‌کنند و به‌راستی از عناصر هویت‌بخش شهرستان خود می‌گذرند در این امر نه‌تنها مسئولان شهرستان بلکه مسئولان استانی نیز می‌بایست پاسخگو باشند؛ چراکه اگر قلعه میناب به‌طور کامل  از بین برود خیانتی در حق مردم این دیار که هرگز فراموش نخواهد شد و مسئولینی که می‌بایست بابت کم‌کاری خود پاسخگو باشند.

 

فعال اجتماعی بابیان اینکه از هر دیدگاهی بخواهیم به قلعه  بنگریم می‌بینیم بی‌اهمیتی و بی‌مهری به آن ضربه‌ای  جبران‌ناپذیر را به میناب وارد می‌کند  که تماماً آن را با عنوان خطه حماسه‌آفرین می‌شناسند ؛ خاطرنشان کرد: حماسه‌آفرینانی که اکنون به‌سادگی از کنار میراث ارزشمند خود گذشته‌اند و باآنکه تمامی این بی‌مهری و بی‌توجهی‌ها را می‌بینند سکوت اختیار کرده‌اند؛ سکوتی که تاوان بسیار بدی را در پیش خواهد داشت.

 

وی گفت: تاریخ و هویت بومی و ملی ما به‌راحتی دارد از بین می‌رود و تنها کاری که مسئولان ما تاکنون انجام داده‌اند این است که نظاره‌گر این ویرانی باشند.

 

کارشناس ارشد تاریخ افزود: بااینکه منتقدین و دوستداران میراث تاریخی تاکنون فراوان بنام قلعه قلم‌زده‌اند اما همچنان مسئولین ما بی‌تفاوتی خود را حفظ کرده‌اند و امید است این نقد تلنگری مثبت در راستای حفظ هویت بومی و ملی میناب عزیزمان باشد.

 

انتهای پیام/

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


نشر خبر اول خبر fff