تحویل رسمی پالایشگاه فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی اول آبان‌ماه/ پالایش روزانه ۴۰ میلیون مترمکعب گاز
+ پ -

مدیرعامل سپانیر با بیان اینکه از اول آبان‌ماه به صورت رسمی پالایشگاه فاز ۱۵ و ۱۶ به شرکت ملی گاز به عنوان بهره‌بردار به طور مستقیم تحویل می‌شود، گفت: از نظر کیفیت محصولات خروجی پالایشگاه فاز ۱۵ و ۱۶ یکی از بهترین پالایشگاه‌های پارس جنوبی محسوب می‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، شریف آبادی مدیرعامل سپانیر در نشست مدیران فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی با فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء اظهار داشت: بدون ایجاد حادثه منجر به فوت موفق شدیم پالایشگاه فاز ۱۵ و ۱۶ را راه اندازی و گاز را از سکوهای ۱۵ و ۱۶ و یکی از سکوهای ۱۷ و ۱۸ در این پالایشگاه دریافت کنیم.

وی با اشاره به تأثیر مشکلات مربوط به نرسیدن تجهیزات و اتصالات مربوط به آنها در اجرای این پروژه گفت: در حال حاضر همه واحدهای پالایشگاه در سرویس قرار دارند مگر در مواردی که خوراک کمتری از دریا به پالایشگاه رسیده است.

مدیرعامل سپانیر اضافه کرد: از اول آبان ماه به صورت رسمی پالایشگاه فاز ۱۵ و ۱۶ به شرکت ملی گاز به عنوان بهره‌بردار به طور مستقیم تحویل داده می‌شود و تقریبا بی‌سابقه است که ظرف دو هفته از افتتاح رسمی یک فاز پالایشگاه آن تحویل بهره‌بردار شود.

وی تصریح کرد: از نظر کیفیت محصولات خروجی پالایشگاه فاز ۱۵ و ۱۶ یکی از بهترین پالایشگاه‌های پارس جنوبی محسوب می‌شود چنانکه حتی یک مورد نداریم که مشخصات گاز تحویلی از نظر فنی با مشخصات خواسته شده تطابق نداشته است.

شریف آبادی در پاسخ به پرسشی اظهار داشت: دلیل اینکه به اندازه ظرفیت پالایشگاه یعنی ۵۰ میلیون متر مکعب در روز گاز تولید نمی‌کنیم به مشکل در خوراک ورودی به پالایشگاه باز می‌گردد که در تعهد قرارگاه نبوده است چنانکه ما در مجموع از دو سکوی فاز ۱۵ و ۱۶ به جای دو میلیارد فوت مکعب تنها یک میلیارد فوت مکعب گاز دریافت می‌کنیم.

مدیر عامل سپانیر تصریح کرد: متاسفانه به توصیه ما عمل نکردند که به آنها گفتیم چاه‌ها برای رسیدن به ظرفیت کامل به اسیدشویی نیاز دارند و گفتند به دلیل اینکه موقعیت سکوها در وسط میدان است فشار مخزن برای تولید به اندازه ظرفیت کافی خواهد بود، اما الان پس از پایین آمدن راندمان تولید چاه‌ها به حرف ما رسیدند و تا اواخر پاییز این کار با مدیریت شرکت ملی نفت انجام خواهد شد.

*پالایش روزانه ۴۰ میلیون متر مکعب گاز در پالایشگاه فاز ۱۵ و ۱۶

در ادامه این نشست نیک‌خواه مدیرعامل شرکت تسکو به عنوان متولی مرحله راه‌اندازی فاز ۱۵ و ۱۶ اظهار داشت: گلوگاه‌ها تبدیل به نقاط قوت در کشور شده‌اند و امروز شرکت‌هایی در کشور داریم که چنین پروژه‌های بزرگی را از مرحله طراحی،‌ تأمین کالا،‌ مهندسی و ساخت خودشان انجام می‌دهند.

وی اظهار داشت: یکی از بخش‌هایی که عموماً با فاصله ۳ یا ۴ ساله از روز افتتاح به بهره‌برداری می‌رسد تانک‌های ذخیره سازی پروپان و بوتان است که ما در روز افتتاح دو مخزن آماده خواهیم داشت.

نیک خواه ادامه داد: شرکت ملی گاز از ما خواسته حتی بعد از تحویل هم در این پالایشگاه حضور داشته باشیم و اعلام آمادگی کردند که برای اولین بار راهبری یک پالایشگاه پارس جنوبی به شرکت تسکو به عنوان پیمانکار سپرده شود.

وی افزود: دومین واحد اتان ما در حال استارت‌آپ است و در چند روز آینده اتان فاز ۱۵ و ۱۶ با ظرفیت کامل یعنی دو برابر تولید فعلی به سمت پتروشیمی‌ها ارسال خواهد شد.

مدیر عامل تسکو با بیان اینکه خلوص بوتان و پروپان تولید این پالایشگاه بالای ۹۵ درصد یعنی بین ۹۶ تا ۹۷ درصد است،گفت: ورودی گاز از سه سکوی ۱۵ و ۱۶ و ۱۷ به این پالایشگاه ۴۰ میلیون متر مکعب است.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff