تحلیلی بر عواقب سوء بدحجابی بر سلامت جامعه
+ پ -
تحلیلی بر عواقب سوء بدحجابی بر سلامت جامعه

حجاب از جمله هنجارهایی است که اگر چه مربوط به فرد و نوع دیدگاه اوست ، اما به جهت اثرات اجتماعی آن اهمیتی فراتر از موضوع فردی پیدا کرده و در قالب فرهنگ اجتماعی نمود پیدا می کند .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از سایت سور یاس ؛  حجاب از جمله هنجارهایی است که اگر چه مربوط به فرد و نوع دیدگاه اوست ، اما به جهت اثرات اجتماعی آن اهمیتی فراتر از موضوع فردی پیدا کرده و در قالب فرهنگ اجتماعی نمود پیدا می کند .
حجاب در جوامع مختلف ابعاد گوناگونی دارد ، اصولا در جوامع شرقی و به خصوص جوامع دینی به دلیل نقش فرهنگی آن و وجود حد و مرز آزادی ها ، بیشتر مورد توجه قرار دارد ، اما در جوامع غربی به دلیل حد بالای آزادی جنسی ، فردی و اجتماعی ، حجاب مساله ای غریب جلوه نموده و حتی با آن به مبارزه و مقابله می پردازند .

اما نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که مساله حجاب همانگونه که تاثیرات مثبتی بر امنیت جامعه دارد ، بی حجابی نیز دارای تاثیرات سوء و گاه ویرانگری بر امنیت و سلامت جامعه دارد .
امنیت ره آوردی است که در سایه سلامت یک جامعه به مردم اهدا می شود و جامعه ای پویا خواهد بود که افراد آن در تمامی ابعاد از امنیت لازم برخوردار باشند .

بخش قابل توجهی از امنیت به عهده زنان است ، زیرا با حفظ پوشش و رعایت حجاب و عفاف می توانند سلامتی جامعه را تضمین کنند . اگر این امر مهم در جامعه رعایت نشود نه تنها آرامش را ازز خود بلکه از افراد دیگر نیز سلب کرده و زندگی در چنین جامعه ای در معرض خطر قرار خواهد گرفت .
بدحجابی و رعایت نکردن پوشش ابتدا فعالیت های خود فرد ، سپس فعالیت های اجتماع را به سستی می کشاند و جامعه را از وظیفه ای که بر دوش افراد آن محول شده است باز می ستاند . اما اگر زن رعایت پوشش و حجاب کامل را داشته باشد در سایه آن می تواند وظیفه ای را که جامعه به او سپرده است به خوبی انجام دهد و بستر مناسبی برای فعالیت های افراد جامعه به وجود آورد .
در جامعه ای که بدحجابی رواج پیدا کند چشم و هم چشمی ها و ارائه هر چه بهتر زینت کردن خود تمامی نخواهد داشت و زنان آن سعی می کنند به گونه های زیباتری خود را ارائه دهند تا چشمان بیشتری را متوجه خود سازند و در معرض دیدگان همگان قرار گیرند و این امر تمامی نخواهد داشت تا جایی که تمام افراد جامعه را آلوده سازد و در سایه این آلوده سازی است که ناامنی نه تنها دامان خود بدحجاب را می گیرد بلکه خیلی سریع اجتماع را به ناامنی سوق می دهد و جامعه را از فعالیت های سالم باز می دارد .
در جامعه ما حجاب از آنجا که موضوعی دینی و شرعی است از اهمیت فوق العاده ای بر خوردار است و عدم توجه به آن تبعات اجتماعی ، فرهنگی ، اقتصادی و حتی سیاسی را به دنبال دارد . دستورات صریح دینی ما بر حفظ حجاب زنان که تقریبا نیمی از جمعیت جامعه را تشکیل می دهند تاکید دارد و از آنجا که در تنظیم روابط زن و مرد نقش دارد ، می توان حجاب را به همه افراد جامعه مربوط دانست .
اما آنچه امروز در اجتماع ما محدود فساد و بی بندوباری و هرزه گی را که شاهد هستیم ، مربوط به آن تعداد از افراد جامعه است که با سهل انگاری و یا عمدا با زیر پا گذاشتن حد و حدود شرعی و هنجارهای جامعه ، چهره جامعه اسلامی را خدشه دار نمده اند و بدون شک بی اعتنایی به پدیده بدحجابی در جامعه و گذاشتن از کنار رشد روز افزون آن پی آمدهای ناگواری به همراه دارد که در حال حاضر نیز شاهد برخی از این پی آمدها هستیم .

 

انتهای پیام /م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff