تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

سیاسی
کد خبر : 436113
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۱| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
گزارشی از فضاهای آموزشی در هرمزگان؛

تحصیل دانش آموزان هرمزگانی زیر سقف های لرزان ۴هزار کلاس درس/تعطیلی بیش از ۱۰ مدرسه در بخش احمدی حاجی آباد

وجود مدارس غیراستاندارد و ناایمن در استان هرمزگان موجب شده که دانش آموزان در کنار مشق های خود، الفبای ترس را تمرین کنند که در سال جاری ۹۱۹ فضای آموزشی در این استان ناایمن هستند که نیازمند بازسازی و مقاوم سازی است.

تحصیل دانش آموزان هرمزگانی زیر سقف های لرزان ۴هزار کلاس درس/تعطیلی بیش از ۱۰ مدرسه در بخش احمدی حاجی آباد

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از فرهنگ کده ؛وجود مدارس غیراستاندارد و ناایمن در استان هرمزگان موجب شده است که دانش آموزان در کنار مشق های خود ، الفبای ترس را تمرین کنند و هر چند کلمه مدرسه برای افراد تحصیل کرده همواره آنچه را به یاد می آورند دوران خوش نشستن پشت نیمکت‌های چوبی، گچ‌های رنگی و تخته‌های سبز است.

 طی سال های گذشته تلاش های زیادی برای جمع آوری مدارس کپری و تخریبی از سوی سازمان تجهیز و نوسازی مدارس و آموزش و پرورش و خصوصا خیرین انجام شده است اما هنوز در شهر و روستاهای استان هرمزگان دانش‌آموزان در فضاهای نامناسبی با شرایط سختی می‌توان نام مدرسه را بر آن نهاد به‌رغم سختی‌ها و مشکلات فراوان به تحصیل علم و دانش مشغولند.
تعطیلی بیش از ۱۰ مدرسه در بخش احمدی حاجی آباد

بخش احمدی شهرستان حاجی آباد در شمالی ترین نقطه هرمزگان واقع شده است که یکی از  محروم ترین نقاط استان هرمزگان محسوب می شود که عدم توسعه آن، راه ارتباطی است که با برطرف کردن این معضل می توان یکی از مناطق توسعه یافته استان قلمداد کرد.

محرومیت از در و دیوار بخش احمدی در شهرستان حاجی آباد می‌بارد نبود امکانات تفریحی ، بهداشتی و مهم تر از همه بیکاری و… که این منطقه را محروم‌ترین نقطه هرمزگان قرار داده است و اما آنچه این روزها بیش از هر کمبودی به چشم می‌آید، سقف‌های لرزان مدارس روستایی این مناطق است که نگرانی دانش آموزان و والدین را دوچندان کرده است.

بخش احمدی دارای ۳ هزار و ۴۳۰ کیلومتر وسعت جغرافیایی دارد که از قدیمی ترین مناطق استان هرمزگان محسوب می شود که مدارس قدیمی نشان دهنده آن است که در این منطقه به علم و دانش اهمیت خاصی داده می شد.

مدارس قدیم بخش احمدی اوایل انقلاب توسط سپاه دانش اداره میشد و بعدها با توسعه مدارس آموزش و پرورش، نمایندگی آموزش و پرورش در آن منطقه دایر شد و در جای جای بخش احمدی مدارس ابتدایی روی کار آمد.

در اواخر دهه ۶۰ با توجه به محرومیت منطقه و پراکندگی روستاها چندین مدرسه شبانه روزی تاسیس شد و در دهه ۷۰ به لحاظ رشد جمعیتی منطقه احمدی که بالغ بر ۲۰ هزار نفر بود بیش از ۹۰ مدرسه در سه مقطع تحصیلی دایر بود.

 در اواخر دهه ۸۰ با توجه به نبود اشتغال پایدار و کمبود امکانات مهاجرت در این منطقه رواج شد و باعث افت جمعیت و تعطیلی بیش ۱۰ مدرسه شد و در این دهه پراکندگی همچنان باقی بود که به درخواست اهالی، برای دانش آموز زیر ۱۰ نفر هم مدرسه دایر شد که در حال حاضر قریب به ۷۰ مدرسه در سه مقطع تحصیلی در بخش احمدی دایر است.

جمعیت دانش آموزشی بخش احمدی شهرستان حاجی آباد بیش از ۲ هزار نفر است که در حال حاضر در این مدارس مشغول به تحصیل هستند که نیروهای آموزش و پرورشی آن بالغ بر ۲۰۰ نفر می باشد.

در حال حاضر ۵ مدرسه فاقد آب و برق در بخش کوهشاه احمدی وجود دارد و ۶ مدرسه متوسطه اول و بیش از ۵ مدرسه ابتدایی تاکنون درسایه بی توجهی مسئولان تعطیل شده است.

وجود ۵ مدرسه استیجاری در بخش احمدی حاجی آباد

معضل مدارس استیجاری هر سال در آستانه سال تحصیلی، مشکلاتی را به وجود می‌آورد و خانواده‌ها و دانش‌آموزان این مدارس را دل‌آشوب می‌کند که در بخش کوهشاه احمدی ۵ مدرسه استیجاری وجود دارد.

به گفته بزرگان منطقه بخش احمدی ۳۵۰ روستای دارای آبادی کوچک و بزرگ است که در برخی از روستاها مدارس دایر شده اما فاقد امکانات اولیه هستند.

اگر دولت از بذر انقلاب به فاکتورهای مهم زیر ساخت ها اعم از توسعه راه ، برق ، بهداشت و درمان ،ارتباطات،مسکن و اشتغال پایدار توجه می کرد امروز شاهد  روستاهای خالی از سکنه در این مناطق نبودیم.

یکی از خواسته های اهالی بر این بوده که با کوهشاه واقع شده که تا مرکز استان ۲۵۰ کیلومتر فاصله دارد و جمعیتی بالغ بر ۱۲ هزار نفر و دارای ۵۳ روستای دارای شورا و دهیاری است.

۱۷ مدرسه کلنگی و ۸ مدرسه کانکسی در حاجی آباد

اسماعیلی رییس آموزش و پرورش شهرستان حاجی آباد در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده با اشاره به اینکه ۲۲۰ مدرسه در سطح شهرستان حاجی آباد وجود دارد که از این تعداد ۱۷ مدرسه آن جزء مدارس تخریبی است.

رییس آموزش و پرورش شهرستان حاجی آباد با اشاره به مدارس کانکسی در سطح شهرستان حاجی آباد ،افزود: در حال حاضر ۸ مدرسه کانکسی در حاجی آباد وجود دارد که بیشترین آن در بخش کوهشاه احمدی واقع شده است.

اسماعیلی تصریح کرد: ۳ مدرسه شبانه روزی در بخش کوهشاه احمدی دایر است که دانش آموزان مشغول به تحصیل می باشند .

وی در پاسخ به این سوال که تعداد دانش آموزان در شهرستان حاجی آباد چقدر است؟ بیان کرد: ۱۲ هزار دانش آموز در شهرستان حاجی آباد در مدارس دولتی و غیر دولتی تحصیل می کنند که از این تعداد یک هزار و ۱۰۰دانش آموز کلاس اولی است.

۹۰ مدرسه تخریبی در شهرستان میناب

در شهرستان میناب ۹۰ مدرسه در قالب ۳۳۰ کلاس درس تخریبی وجود دارد که کمبود فضای آموزشی باعث شده تا دانش آموزان این شهرستان در مدارس تخریبی مشغول به تحصیل باشند که به گفته امام جمعه شهرستان میناب از  ۱۲۰ مدرسه تخریبی و ۱۰۰ مدرسه آن وضعیت بحرانی دارند که عموما عمر آن‌ها به بالای ۴۵ سال می‌ رسد.

از تعطیلی ۵ ساله مدرسه روستای کُلو میناب تا تعطیلی مدرسه راهنمایی وجیهه روستای پل انگور در بندر خمیر 

هر چند هم آموزش و پرورش شعار می دهد اگر در روستایی یک دانش آموز وجود داشته باشه ما مدرسه در آن دایر می کنیم اما شاهد تعطیلی مدارس در سطح استان هرمزگان هستیم .

مدرسه دبستان ۳ کلاسه دبستان علامه حلی روستای کُلو میناب قریب به ۵ سال است که تعطیلی می باشد که به گفته رئیس شورای آن روستا به دلیل نبود دانش آموز کافی در هر پایه علت تعطیلی آن بوده است که دانش آموزان این روستا مجبور به تحصیل در روستای همجوار شدند.

تعطیلی مدرسه راهنمایی وجیهه روستای پل انگور بندر خمیر 

در آستانه سال تحصیلی جدید که دانش آموزان شوق و ذوق برای رفتن به مدرسه را دارند اما مدرسه راهنمایی آن به یک باره بدون توجیه منطقی تعطیل شد که دانش آموزان این روستا را سردرگم کرده است و هیچ پاسخی از سوی مسئولان استانی و شهرستانی دریافت نکرده ایم و حتی از یکی از مسئولان آموزش و پرورش استان این موضوع را جویا شدیم ابراز بی اطلاعی کردند.

بیش از ۹۱۹ فضای آموزشی غیر استاندارد در هرمزگان

نوید احمدی مدیرکل نوسازی مدارس هرمزگان با اشاره به مدارس کلنگی در هرمزگان، اظهار کرد: بیش از ۹۱۹ فضای آموزشی در قالب  ۴ هزار و ۲۵ کلاس تخریبی و غیر استاندارد در استان هرمزگان وجود دارد که نا ایمن هستند و باید مقاوم سازی شوند.

مدیرکل نوسازی مدارس هرمزگان بیان کرد: ۳۴۰فضای آموزشی در قالب هزار و ۵۹۸ کلاس درس تخریبی و ۵۷۹فضای آموزشی در قالب ۲هزار و ۴۲۷ کلاس درس غیر استاندارد و نیازمند مقاوم سازی هستند.

انتهای پیام/ی

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=436113
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,514 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل