تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 519530
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۱| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
مرگ در کمین دانش آموزان وانت سوار؛

تحصیل با چاشنی دلهره و ترس/ ۷۰۰دانش آموز هرمزگانی با وانت به مدرسه می روند

تحصیل در برخی از روستاهای شرق هرمزگان با چاشنی استرس و دلهره همراه بوده و دانش آموزان برای رسیدن به مدرسه باید راه های طولانی را با پای پیاده طی کنند و یا در سایه نبود ایاب و ذهاب مناسب وانت هایی باری که مخصوص حمل بار و حیوانات است را برگزینند و همراه با سایر دانش آموزان به روستاهای دیگر روند.

تحصیل با چاشنی دلهره و ترس/ ۷۰۰دانش آموز هرمزگانی با وانت به مدرسه می روند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ یادگیری، شوق تحصیل و ارتقا به مدارج بالا خانواده ها را به این امر وامی دارد که فرزندان خود را روانه مدارس کنند، ولی با این حال رفتن به مدارس استان هرمزگان که بعضا نیز کپری هستند شرایط خاص خود را می طلبد.

به طوری که به دلیل فاصله زیادی مدارس و جاده های نامناسب استان، این خانواده ها مجبورند فرزندان خود را با وانت به محل تحصیل بفرستند، به همین دلیل در گزارش زیر به محرومیت شرق استان به لحاظ آموزشی و سختی های تحصیل در مدارس این منطقه پرداخته ایم، سپس خبرنگار ما در گفتگو با مسئولین آموزش پرورش و نمایندگان مجلس استان به پای صحبت آنها نشسته است، تا دلایل این امر را جویا شود.

وجود ۶۷۰ مدرسه غیر استاندارد در هرمزگان

طبق آخرین آمار از اداره نوسازی هرمزگان اکنون ۶۷۰ مدرسه غیر استاندارد در استان وجود دارد که از این شمار ۲۲۰ مدرسه به صورت کامل تخریبی هستند و بقیه قابلیت مقاوم سازی را دارند.

در نقاطی از شرق هرمزگان سهم بسیاری از روستاها از فضاهای آموزشی کپر و کانکس هایی بوده که فقط نقش سرپوشی را دارند و هیچ گونه حفاظتی از دانش آموزان در مقابل سرما و گرما را ندارد و این تکه هایی از آهن و یا برگ درخت نخل تنها نام مدرسه را به یدک می کشد، این در حالی است که وزارت آموزش و پرورش قول داده بود تا اواخر خرداد ماه سال جاری تمام مدارس کپری را برداشته و مدارس مجهزی را در سراسر کشور به دانش آموزان هدیه دهد، ولی این بار نیز مثل سایر دفعات دولت و آموزش و پرورش به وعده های خود عمل نکردند.

شهرستان بشاگرد که در شرق هرمزگان واقع شده یکی از مناطق کمتر توسعه یافته هرمزگان به شمار می رود که محرومیت آن تاثیر مستقیمی بر کیفیت زیر ساخت های تحصیل آنها دارد؛ به طوری که وجود بیش از ۱۸۰ روستای پراکنده با وجود راه های صعب العبور خدمات رسانی به آن مناطق را مختل می سازد.

اوج محرومیت بشاگرد بر همگان هویدا شده و در سال های اخیر مسئولان و مردمان انقلابی در صدد رفع مشکلات مردم هستند اما با این وجود همچنان این شهرستان در فقر زیر ساخت های رفاهی هستند به طوری که بسیاری از راه های ارتباطی آن همچنان ناهموار و صعب العبور است.

بشاگرد سکاندار ترک و بازماندگان از تحصیل

محرومیت های ذاتی برخی از روستاهای بشاگرد سبب شده تا ساکنان برخی از مناطق از ابتدایی ترین امکانات و حقوق شهروندی محروم شوند به نحوی که علاوه بر مسائل بهداشتی و درمانی، امکانات آموزش آنها را نیز به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

شهرستان بشاگرد سکاندار ترک و بازماندگان از تحصیل به شمار می رود و برخی از روستاهای آن یا فاقد مدرسه بوده و یا تا مقطع ابتدایی داشته و فرزندان آن منطقه یا مجبور به ترک تحصیل هستند و یا باید سختی راه های صعب العبور را برای فرگیری علم تحمل کنند.

تحصیل در بشاگرد با چاشنی استرس و دلهره همراه بوده و دانش آموزان برای رسیدن به مدرسه باید راه های طولانی را با پای پیاده طی کنند و یا در سایه نبود ایاب و ذهاب مناسب وانت هایی باری که مخصوص حمل بار و حیوانات است را برگزینند و همراه با سایر دانش آموزان به روستاهای دیگر روند.

تحصیل با چاشنی استرس و دلهره در شرق هرمزگان

در روستاهای شرق هرمزگان به خصوص شهرستان بشاگرد پله های ترقی و پیشرفت همراه با دلهره و ترس و یا گاهی اوقات مرگ است چرا که در طول سال تحصیلی خبرهای فراوانی مبنی بر واژگونی وانت هایی که حامل دانش آموزان بوده از گوشه و کنار شرق استان به گوش می رسد.

خبرهایی با تیتر واژگونی سرویس مدارس باعث مرگ دانش آموزان شد سناریوی تکراری بوده که در طول سال تحصیلی برای چندین بار تیتر یک خبرها در هرمزگان می شود در سال جاری خبر واژگونی وانت های حامل دانش آموزان دو بار تکرار شد هر چند که در اردیبهشت ماه تنها به مصدومیت سه دانش آموز منجر شد اما در اوایل آبان ماه واژگونی نیسان دو نوجوان ۱۳ ساله را به کام مرگ کشاند.

جاده های صعب العبور، نبود مدرسه در روستاهای بشاگرد، نبود سرویس مدارس مناسب و… همه دست به دست هم داده اند تا دانش آموزان بشاگردی از تحصیل باز بمانند.

بیش از ۹۰ درصد روستاییان شرق هرمزگان در اوج فقر قرار دارند

قصه پر تکرار سرویس های مدارس وانتی باعث دلهره خانواده های بشاگردی شده زیرا از زمان ترک فرزندانشان از خانه برای رفتن به روستاهای دیگر برای تحصیل تا زمان بازگشت آنها دلهره سلامت فرزندانشان را دارند و فریاد مظلومیتشان هر روز بی صدا تر از دیروز می شود.

سید مصطفی ذوالقدر، نماینده شرق هرمزگان در گفتگو اختصاصی با خبرنگار هرمز با بیان اینکه محرومیت روستاهای شرق هرمزگان به خصوص بشاگرد مانند زخمی کهنه است، گفت: بیش از ۹۰ درصد روستاییان شرق هرمزگان در اوج فقر قرار دارند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با بیان اینکه دانش آموزان شرق هرمزگان به وانت سواری برای رسیدن به مدرسه افتخار می کنند، عنوان کرد: در اوج سرما و گرمای دانش آموزان با جان خود برای رسیدن به مدارس تحمل می کنند.

ذوالقدر با اشاره به اینکه خدمات فراوانی برای شرق هرمزگان صورت گرفته اما همچنان کم است، تصریح کرد: در گذشته تنها شش مدرسه ملا کتبی در بشاگرد وجود داشت اما در حال حاضر ۲۰۰ مدرسه در این شهرستان وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه یکی از راه های جلوگیری از تصادفات دانش آموزان وانت سوار اختصاص مینی بوس برای مدارس آنهاست، عنوان کرد: ساخت مدرسه شبانه روزی از دیگر اقدام برای جلوگیری از تصادفات دانش آموزان وانت سوار است.

۷۰۰ دانش آموز هرمزگانی با وانت به مدرسه می روند

موسی دادی زاده، مدیرکل آموزش و پرورش هرمزگان چندی پیش در خصوص حادثه واژگونی وانت حامل دانش آموزان بشاگردی گفت: به علت سخت گذر و کوهستانی بودن راه‌های روستایی در بشاگرد امکان استفاده از خودرو‌های دیگر و مینی بوس نیست.

مدیرکل آموزش و پرورش هرمزگان گفت: اکنون ۵۰ وانت سایپا بیش از ۷۰۰ دانش آموز روستایی را در بخش های مرکزی و گافر و پارامون جا به جا می‌کنند که در تلاش هستیم با توسعه مدارس شبانه روزی تعداد رفت و آمد دانش آموزان را کاهش دهیم.

دادی زاده افزود: سال جاری با راه اندازی سه مدرسه شبانه روزی ۲۰ سرویس وانت سایپا حذف شد و در سال آینده نیز با راه انداز‌ی دو مدرسه شبانه روزی دیگر هشت سرویس وانت سایپا حذف می‌شود.

وی گفت: هر وانت سایپا بطور متوسط شش دانش آموز را جابه جا می‌کند که در حادثه اخیر به علت خرابی وانت سایپای سرویس از خودروی جایگزین و عبوری استفاده شد و شمار دانش آموزان در خودرو نیز ۱۲ نفر بود.

مدیر کل آموزش و پرورش هرمزگان گفت: آموزش و پرورش بشاگرد آماده پرداخت تسهیلات برای خرید مینی بوس ویژه جابه جایی دانش آموزان در مناطق روستایی این شهرستان است.

در پایان باید گفت که وجود راه های روستایی صعب العبور، نبود مدارس شبانه روزی، کمبود مدرسه در روستا ها باعث استفاده از وانت برای جا به جایی دانش آموزان می شود زمان آن رسیده مسئولان وعده کمک به مناطق محروم را از وادی حرف به عمل تبدیل کنند و زیر ساخت های تحصیل در راستای عدالت آموزشی در مناطق شرق هرمزگان به خصوص شهرستان بشاگرد رعایت کنند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=519530
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,243 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی