تحصن دانشجویان جنوب کشور در دفاع از حقوق هسته‌ای
+ پ -
تحصن دانشجویان جنوب کشور در دفاع از حقوق هسته‌ای
در مسجد دانشگاه شیراز برگزار شد

تحصن دانشجویان جنوب کشور در دفاع از حقوق هسته‌ای

تحصن دانشجویان جنوب کشور در دفاع از حقوق هسته‌ای در حالی از عصر روز گذشته (دوشنبه ۱۱ خرداد) در مسجد دانشگاه شیراز آغاز شده است که دیگر تشکل‌های دانشجویی کشور نیز در حال پیوستن به این تحصن هستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، تحصن دانشجویان جنوب کشور در دفاع از حقوق هسته‌ای درحالی از عصر روز گذشته (دوشنبه ۱۱ خرداد) در مسجد دانشگاه شیراز  آغاز شده است که دیگر تشکل‌های دانشجویی کشور نیز در حال پیوستن به این تحصن هستند.

گفتنی است تا کنون بیش از ۶۰۰ دانشجوی جنوب کشور در این تحصن شرکت کرده که این تعداد در حال افزایش است.

*اعلام حمایت‌ها از تحصن دانشجویان جنوب کشور در دفاع از حقوق هسته‌ای

در همین رابطه مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه لرستان ضمن اعلام حمایت از تحصن دانشجویان گفت: وظیفه هر جنبش مردمی و دانشجویی است که در راستای روشنگری و احقاق حقوق ملت ایران و ایستادگی در برابر زیاده خواهی های ۱+۵ اقدام شایسته ای انجام دهد.

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شیراز نیز به این تحصن پیوستند. دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شیراز با حضور در بین متحصنین گفت: معضلات امروز منطقه بر آمده از طراحی آمریکا و رژیم صهیونیستی در جهت مهار قدرت جمهوری اسلامی و اهرم فشاری برای گرفتن امتیاز بیشتر در مذاکرات است.ما اگر ندانیم که دشمن کیست و چه سیاستی را دنبال می‌کند آنوقت در زمین دشمن بازی خواهیم کردو این یعنی دادن امتیاز به آنها.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه زرقان نیز ضمن حمایت از متحصنین اعلام کرد: باید در مذاکرات هسته‌ای خطوط قرمزها رعایت شود و در برابر خواسته‌های نامعقول غرب مانند مصاحبه با دانشمندان هسته‌ای ایران ایستاد.

دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه لرستان در کنار دیگر تشکل‌های دانشجویی ضمن حمایت از این تحصن گفت: اینکه ما بخواهیم به هر قیمتی به توافق برسیم ولو اینکه توافق بد هم باشد، این کاملا خطا و غلط است. توافقی که در آن مراکز نظامی ما در دسترس غربی ها باشد و بازرسی های بی چون و چرا در آن پذیرفته شود قطعا مردود و غیر قابل قبول است.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه سمنان تحصن دانشجویان جنوب کشور را ناشی از روحیه انقلابی آنان عنوان کرد و گفت: هرچه قدر هم که ایران از مواضع خود کوتاه آید طرف غربی بخصوص آمریکا فشار را کم نمی‌کنند. چراکه با اصل انقلاب مخالف هستند.

مجمع طلاب عدالتخواه استان کهگیلویه و بویراحمد نیز در بیانیه حمایتی خود آورده است: ما ضمن اعلام حمایت از حرکت انقلابی دانشجویان شیراز خواستار همدلی و همزبانی بیشتر و صادقانه تر دولت با مردم هستیم چرا که در مسئله هسته‌ای شاهد زیاده خواهی های طرف مقابل بوده که این خود نشان از دشمنی دیرینه آمریکا و غرب با انقلاب اسلامی دارد.

دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه شیراز نیز در عین حمایت از این تحصن گفت: این کشورها با وقاحت، ملت ایران را مورد بی‌احترامی قرار می‌دهند و انتظار ما از تیم مذاکره کننده این است که پاسخی دندان شکن به آن‌ها بدهند.

علاوه بر این اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل نیز با صدور بیانیه‌ای حمایت خود را از تحصن دانشجویان جنوب کشور اعلام کردند. حجت الاسلام علی اکبر کلانتری، مسئول جامعه اساتید استان فارس حجت الاسلام نیری مسئول دفتر نهاد رهبری دانشگاه شیراز، حجت الاسلام مقامی مسئول دفتر نهاد رهبری دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در جمع متحصنین در مسجد دانشگاه شیراز حضور دارند.

*ممانعت مسئولان دانشگاه از برگزاری تحصن

نماینده بسیج دانشجویی در جمع متحصنین با بیان این که مسئولین دانشگاه شیراز درخواست تعطیلی این تحصن را دارند، گفت: مسئولین دانشگاه خواسته‌اند تحصن را تعطیل کنیم.

در کنار این مورد حراست دانشگاه شیراز نیز اجازه ورود تیم خبری صدا و سیمای استان فارس برای تهیه خبر از این برنامه را نداده است.

*دفاع از حقوق هسته‌ای، هدف دانشجویان از تحصن در دانشگاه شیراز

شورای دانشجویی متحصنین هدف از این تحصن را چنین عنوان کرد: ما قویا اعلام می‌کنیم پیشرفت‌های بومی علمی کشور و حقوق ملت ایران غیر قابل مذاکره است. ما خواهان شفافیت بیشتر از سوی مذاکره کننده هستیم. ما نمی‌خواهیم و اجازه نمی‌دهیم رسیدن به حقمان ۱۵ تا ۲۰ سال طول بکشد. ما تنها راه مقابله با دشمن وقیح را عزم راسخ و عدم انفعال و مقاومت می‌دانیم.

این شورا در بیانیه شماره ۲ خود نیز اعلام کرد: ما دانشجویان به عنوان پرچم دار گفتمان اسلامی و مدافع سرسخت استقلال و رشد علمی کشور با کمال قدرت و استقامت در مقابل زورگویی دشمن و هرگونه توقع بیجا و زیاده خواهی گزاف آنها دشمن ایستاده ایم. ما دانشجویان بر آن شدیم تا با برپایی تحصن دانشجویی ندای دشمن ستیزی خود را به گوش زورگویان و تمام خفتگان و در خواب ماندگان برسانیم.

در ادامه این بیانیه آمده است: در همین راستا و مطابق با درخواست ما مبنی بر حضور مسئول دفتر وزارت امور خارجه در شیراز در جمع متحصنین برای شنیدن دغدغه ها ، نگرانی ها و مطالبات دانشجویان و با توجه به بی اعتنایی مسئولین مربوطه نسبت به این درخواست ، ما اعلام می کنیم کماکان تحصن تا حصول درخواست متحصنین ادامه پیدا خواهد کرد .

*تحصن دانشجویان کمک به تیم مذاکره‌کننده است

ستار هدایتخواه نماینده سابق یاسوج در مجلس شورای اسلامی با حضور در جمع دانشجویان متحصن در دانشگاه شیراز اظهار داشت: حرکت دانشجویان دانشگاه‌های جنوب کشور در مورد تحصن در مسجد دانشگاه شیراز قابل تشکر هست. این تحصن ملازمت در راه ولی زمان و کمک به تیم مذاکره‌کننده است نه افراط و تفریط.

وی تصریح کرد: برخی می‌گویند که عرصه دیپلماسی، عرصه ارائه مبانی ایدئولوژیک نیست و نباید روی آن‌ها تاکید کرد. پاسخ این گونه سخنان این‌ است که آیا طرف مقابل یعنی آمریکا هم همین طور است؟

هدایتخواه با بیان اینکه ضرورت انرژی هسته ای حفظ استقلال است، ادامه داد: انرژی هسته‌ای برای هر کشوری فناوری است و هر کشوری این فناوری را نداشته باشد عقب مانده است.

*باید خطوط قرمز در مذاکرات حفظ شود

جعفر قادری نماینده مردم شیراز در مجلس اسلامی، پیرامون تحصن دانشجویان در دانشگاه شیراز گفت: تیم مذاکره کننده باید چارچوب قانونی را حفظ کنند. خطوط قرمز باید در مذاکرات حفظ شود و تعهداتی که امضا می‌شود باید قابل برگشت باشد.

*پیام صوتی کوچک زاده به دانشجویان متحصن در دانشگاه شیراز

مهدی کوچک‌زاده نماینده مجلس شورای اسلامی با صدور پیام صوتی به دانشجویان متحصن در مسجد دانشگاه شیراز ضمن حمایت از اقدام آنان گفت: شما به کمی یا زیادی تعداد افراد در مسیرتان نگاه نکنید. تکیه شما به خدا باشد چراکه مسیر حق را باید رفت.

وی افزود: آن روزی که امام خمینی (ره) پرچم اسلامی را بر دوش گرفت معلوم نبود که در بین خواص و عوام چند نفر با او همراه خواهند بود اما ایستادگی و مقاومت برای رضای خدا در راه اسلام ناب محمدی او را به قدرتی رساند که همه دنیا یا در مقابل او خاضع هستند و یا از ترس هواداران خالص او که نظائر آن در جمع شما دانشجویان است، به وحشت افتاده اند.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff