تثبیت اقتدار و اعتبار کیش در خلیج فارس وابسته به حوزه گردشگری است
+ پ -
تثبیت اقتدار و اعتبار کیش در خلیج فارس وابسته به حوزه گردشگری است

محمد محب خدایی معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش اقتدار و اعتبار کیش در خلیج فارس را در گرو عملکرد مناسب در حوزه گردشگری اعلام کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هرمز به نقل از کیش پرس، محب خدایی با بیان این مطلب افزود: تمام ظرفیت جزیره کیش در گردشگری است و در روزهای اخیر هم به عنوان لیدر برای شش منطقه آزاد کیش برگزیده شده است. کیش عملا یک دانشگاه علمی کاربردی در حوزه گردشگر است.
وی با تاکید بر تغییر نگرش در حوزه گردشگری یادآور شد: تثبیت اقتدار و اعتبار کیش در خلیج فارس وابسته به عملکرد در حوزه گردشگری است و بهترین نمود و نماد از بحث میزبانی و گردشگری زمانی حاصل می شود که نگرش نسبت به حوزه گردشگری تغییر کرده و در این حوزه به عنوان پایلوت و دروازه وردی به کل کشور آن هم در جایگاهی که کیش به عنوان یک منطقه استراتژیک و ویژه داراست قرار گیرد.
وی به وجود اماکن بکر و تاریخی در جزیره کیش اشاره کرد و گفت: در کنار ما کشورهایی مانند دبی در بحث گردشگری فعالیت های خاصی را انجام داده و فضاهای کاذبی برای جذب گردشگران بوجود آورده اند در حالیکه کیش دارای ظرفیت های بکر و دست نخورده ای است که قدمت تاریخی و پتانسیل اکوتوریسمی طبیعی و زیبایی دارد.
این مقام مسئول خطاب به دانشجویان و اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی کیش تاکید کرد: شما باید به داشته های خود بها داده و دقت کنید و آگاه باشند که بحث گردشگری در حوزه تکنولوژی تعریف جدیدی به خود گرفته است. گردشگری زمانی که به یک صنعت تبدیل شده و به صنایع دیگر افزوده می شود معنای جدیدی به خود می گیرد. امروز در گردشگری سلامت، آموزش و دیگر بخش های گردشگری کسی به دنبال تفریح تنها نیست.
وی به اهمیت گردشگری حلال و ظرفیت های جزیره کیش در این بخش اشاره کرد و افزود: بسیاری از گردشگران کشور ترکیه به دنبال پارامتر گردشگری حلال ما هستند و ما می توانیم شادی ها را که با معیار گردشگری حلال تعریف شده است به مسافران و گردشگران جزیره کیش ارائه دهیم و کیش می تواند یک پایگاه خانوادگی خوب باشد.
محب خدایی با بیان اینکه صرف آموزش نمی تواند نیازهای حوزه گردشگری را مرتفع کند گفت: در آموزش تنها می توان دانش را کسب کرد و برای موفقیت نیاز به آموزش های عملی و به کارگیری دانش است.
وی ساختار جدید سیاست گردشگری را افزایش مشارکت دانست و تاکید کرد: گرانی گردشگری امروزدر کیش به دلیل کاهش راندمان است و با افزایش مشارکت و بالا بردن راندمان گرانی نیز از میان خواهد رفت. همانطور که امسال به همت جوامع مختلفف در یک کار مشترک و همپا توانستیم به عنوان گرانترین مقصد گردشگری رشد ۱۰ درصدی را شاهد باشیم در حالیکه در دیگر شهرهای گردشگری کشور افت شدید گردشگری گزارش شده است.
معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش از اشغال هتل های کیش با ضریب ۹۶ درصد در ایام نوروز خبرداد و گفت: هتل های کیش در تعطیلات نوروزی سال جاری تنها توانست ۳۱ درصد از مسافران را اسکان داده و بری نیز در خانه های اجاره ای ساکن شدند. امیدواریم بتوانیم این ظرفیت را در سال های آتی به نحو مطلوب افزایش دهیم.
در بخش دیگری از این مراسم دکتر محمد خلخالی رئیس بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی کیش گفت: کیش می تواند حرف اول را در گردشگری سلامت بزند.
وی با بیان این مطلب افزود: بانگرش ویژه ای که مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به بحث توریسم سلامت دارد در این حوزه فعالیت های اساسی صورت گرفته است و در این راستا کارگروه گردشگری سلامت تشکیل شده است.
وی در سخنانی با عنوان “توریسم در منطقه خلیج فارس” افزود: ما می توانیم در حوزه گردشگری سلامت یک هاب ایجاد کرده و از گردشگران و مردمی که در کشورهای حاشیه خلیج فارس حضور دارند و مقاصد خود را کشورهایی همچون کویت، عراق و آسیای میانه قرار داده دعوت کنیم.
خلخالی با بیان اینکه گردشگری سلامت امروز به عنوان یک صنعت ارزآور مطرح است گفت: با توجه به سیر تاریخی گردشگری در دنیا که از قرن های دور وجود داشته و مردم برای استفاده از مزایای درمانی مهاجرت و مسافرت می کردند؛ کشور ما با دارا بودن سرمایه های عظیمی در این زمینه از لحاظ قدمت پزشکی، پزشکانی که در دنیا مورد علاقه و اعتماد مردم بوده اند و بحث ارزان بودن خدمات درمانی نتوانسته است بازار گردشگری دنیا را تصرف کند در حالیکه کشورهایی همانند ترکیه ، هند، سنگاپور و مالزی در این مورد فعال بوده اند.
رئیس بیمارستان کیش از ارائه خدمات پیشگیرانه درمانی در آینده نزدیک خبر داد و افزود: در حوزه پیشگیری در کلینک امام علی (ع) فعالیت هایی در بخش های سرطان پستان، ریه، رحم و تخمدان، پروستات، درمان های عروقی و چاقی و لاغری در حال انجام است که در دو هفته آینده اطلاع رسانی خواهد شد و معاینات اولیه در راستای تشخیص بیماری و معاینه رایگان خواهد بود.
وی به اهمیت تلفیق طب جدید و سنتی اشاره کرد و یادآور شد: متاسفانه ما در بحث پزشک آکادمی و سنتی افتراق حاصل می کنیم اما در کشور ما هم پتانسیل های طب سنتی و هم طب اسلامی وجود دارد و می توان در توسعه گردشگری سلامت از آن استفاده کرد.
این پزشک متخصص با بیان اینکه باید امکانات کیش را دریابیم تاکید کرد: با ظرفیت هایی که در بخش های مختلف و بحث درمانی جزیره کیش وجود دارد کیش می تواند در بخش سلامت حرف اول را بزند و با ایجاد مراکز درمانی و طب تخصصی به صنعت هتلداری، بازار، حمل و نقل کمک کرده و بخش اقتصادی کیش را گسترش دهد.
خلخالی ادامه داد: بر اساس آمارهای ارائه شده در سال ۲۰۰۵ در بخش سلامت ۱۹ میلیون مسافر با ارزش ۲۰ میلیارد دلار در صنعت گردشگری سلامت فعال بوده اند که در سال ۲۰۱۰ این میزان به ۴۰ میلیون دلار افزایش یافته و ۴ درصد از از حجم گردشگری دنیا را تصرف کرده است.
براساس آمار سازمان جهانی بهداشت سالانه حدود ۵۰ میلیارد دلار صرف درمان بیماران منطقه در کشورهای اروپایی و آمریکایی می شود که جذب درصدی از این مبلغ می تواند تاثیر چشمگیری در اقتصاد گردشری کشورهای آسیایی داشته باشد
خلخالی به جذب بیماران خارجی اشاره کرد و گفت: در سال ۸۳ ایران توانست ۱۲ هزار بیمار خارجی پذیرش کند که این میزان در سال ۸۴ تا ۱۷ هزار و ۵۰۰ افزایش یافته است.
وی همت جمعی و کار تیمی را در ریل گذاری جذب گردشگرسلامت در جزیره کیش بسیار موثر دانست.
مهدی ذکایی رئیس جامعه دفاتر خدماتی و گردشگری کیش با بیان قدمت تاریخی و بخشی از تاریخچه جزیره کیش تمامی ساکنان جزیره کیش را عضو یک خوانده دانست و گفت: کیش زیباست و باید کیش را خانه خود بدانیم.
وی گردشگر را برای کیش همچون خون در رگ های بدن عنوان کرد و یادآور شد: مسافر برای کیش همچون خون در بدن است اگر مسافر در کیش حضور داشته باشد خون به بدن تزریق شده و همه شاد خواهیم بود و اگر گردشگر نباشد کیش هم نخواهد بود.
سرگرد یونس شعبانیان معاون اجتماعی نیروی انتظامی ویژه کی نیز در بحث” نقش امنیت در خلیج فارس” گفت: ۱۰ اردیبهشت ماه سالروز بیرون راندن پرتغالی های از ایران به دلیل اهمیت ویژه ای که داشت در میان گزینه های دیگر به عنوان روز ملی خلیج فارس برگزیده شده است و این مسئله نشان از اهمیت این منطقه در طول تاریخ دارد.
وی افزود: امنیت منطقه خلیج فارس به دلیل موقعیت استراتژیکی که در منطقه دارد بسیار حائز اهمیت است. از نظر انرژی بخش عظیمی از انرژی نفت و گاز جهان از این منطقه تامین می شود و در بلوک شرق و غرب حتی در آسیای جنوب غربی توسعه روز افزونی استارت زده شده است که قلب این توسعه در قلب خلیج فارس قرار دارد و خلیج فارس همانند خون در رگ های توسعه منطقه است.
شعبانیان امنیت را شاخصه اصلی بحث گردشگری نامید و افزود: برای تامین و حفظ امنیت منطقه مهمی همچون خلیج فارس باید یک قالب امنیتی خاصی تعریف شود. اگر پایه امنیتی خاصی در حوزه نفت و گاز وجود نداشته باشد اقتصاد و رونق جهانی با مشکل مواجه خواهد شد.
معاون اجتماعی نیروی انتظامی ویژه کیش، به بحران های موجود در منطقه و خاورمیان اشاره و تاکید کرد: یکی از اصلی ترین مسائل که در دنیا و حوزه خاورمیانه امنیتی است که در آن ها وجود ندارد و قلب تپنده خلیج فارس از این نظر از امنیت بالایی برخوردار است.
سرگرد شعبانیان موفقیت یا شکست هرگونه ترتیبات امنیتی در خلیج فارس را به ساختار و اهداف کشورهای منطقه عنوان کرد و افزود: امنیت به طور وسیعی به تعامل اعضا و کشورهای منطققه با یکدیگر است.
وی تصریح کرد: در تاریخ ثابت کرده ایم که اجازه نمی دهیم کسی امنیت ما را به خطر بیاندازد.
آلبرت بغازیان عضو هیئت علمی دانشگاه پردیس بین المللی کیش تهران نیز با ارائه سخنانی در ارتباط با نقش اقتصاد در منطقه خلیج فارس به تشریح و بررسی پتانسیل های اقتصادی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی پرداخت و گفت: مناطق آزاد در راستای تسهیل تجارت و مقررات در مناطق مختلف کشور ایجاد شده است که در ایران ۷ منطقه آزاد بوجود آمده است.
وی چالش های مناطق آزاد را در بخش مدیریتی،عدم مدیریت یکپارچه و نگاه جامع سیاسی- در بخش قانونی، قانون معافیت به ازاری ارزش افزوده، قوانین کار و اشتغال ، مالکیت خارجی و اخذ عوارض و در بخش ساختاری عدم تکیمل زیر ساخت ها ، عدم اختصاص بودجه متناسب با سطح ساختاری عنوان کرد.
رونمایی از کتاب” خلیج همیشه فارس و جاذبه ها” نوشته حیدر اطهری از اساتید رشته گردشگری با همکاری گروهی از دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی، امضای نقشه خلیج فارس توسط اساتید و سخنرانان و برش کیک مزین به نقشه خلیج فارس و تقدیر از اساتید گردشگری به همراه برگزاری مسابقه و اهدا جوایز به شرکت کنند از برنامه های جنبی این همایش بود.
همایش بزرگداشت ” روز ملی خلیج فارس” با حضور محمدمحب خدایی معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش، اساتید دانشگاه علمی کاربردی و معاون اجتماعی نیروی انتظامی کیش در سالن هتل شایگان برگزار شد.

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff