تاکید فرهنگ دینی اسلامی بر اعتدال و میانه روی در زندگی است
+ پ -
تاکید فرهنگ دینی اسلامی بر اعتدال و میانه روی در زندگی است

یک کارشناس مذهبی گفت:سازمان های آموزش و پرورش عمومی ، دانشگاه ها ، صدا و سیما ، مطبوعات و رسانه های فرهنگی باید در ترویج میانه روی کوشش کنند و از تبلیغ و گسترش فرهنگ تجمل گرایی و فخر فروشی های اسراف آمیز خودداری کنند .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ زینب غلامزاده  کارشناس مذهبی استان  با اشاره به تبلیغ و گسترش فرهنگ تجمل گرایی و فخر فروشی های ز در جامعه اظهار داشت: فرهنگ دینی اسلامی ، بیش از هر چیز بر میانه روی در شیوه زندگی و روش سلوک تاکید می کند و میان روی و اعتدال جوهر سبک درست زندگی است ؛آموزه های انبیا شیوه دور از افراط و تفریط و انتخاب روش میانه به عنوان راه خوشبختی ، فلاح و رستگاری بوده است .

وی افزود: امیر المومنین علی (علیه السلام ) نیز در نهج البلاغ می فرمایند هر کسی میانه رو باشد ، فقیر نخواهد شد بر این اساس اصل اندازه نگه داشتن در معیشت و خودداری از اسراف و تبذیر و در عین حال احتراز از خست و تنگ نظری در زمره مهم ترین آموزش های نظام اقتصادی – تربیتی اسلام است .

این کارشناس مذهبی خاطر نشان کرد: این امر به تربیت اقتصادی ئ نظم معاشی مردم بستگی دارد و لازمه چنین میانه روی و اعتدالی ایجاد و رشد روح انضباط مالی در افراد و خانواده هاست . رواج اخلاق اقتصادی اسلامی و تنظیم مصرف متعادل و دور از اسراف و ریخت و پاش وظیفه نظام تبلیغاتی و فرهنگی کشور است .

علامزاده گفت: سازمان های آموزش و پرورش عمومی ، دانشگاه ها ، صدا و سیما ، مطبوعات و رسانه های فرهنگی باید در ترویج میانه روی کوشش کنند و از تبلیغ و گسترش فرهنگ تجمل گرایی و فخر فروشی های اسراف آمیز خودداری کنند ؛ انظباط مالی و معاشی ، شامل ابعاد متعدد و متنوعی است .

این کارشناس مذهبی به اندازه نگه داشتن در معاش اشاره کرد و تصریح کرد: این ابعاد شامل مصرف فردی ، مصرف خانوادگی ، مصرف دستگاه حاکم و موسسه های وابسته آن ، مصرف موسسه ها و نهاد های اجتماعی ، مصرف موسسه ها ، بنا ها و نهاد های دینی ، نظام تولید ، نظام بازرگانی و کسب و بالاخره نظام توزیع است ، واضح است که این اندازه نگه داشتن در معاش و نیازمندی های آن سازنده شخصیت انسان است و مایه اصلاح اجتماع واقع می شود و زمینه ترک گناهان فردی و اجتماعی بزرگی چون اسراف و تبذیر را فراهم می سازد . 

وی ادامه داد: شیوه معتدل در زندگی که هم به دور از اسراف باشد و هم به دور از تنگ نظری جامعه را به تعادل می رساند ؛ فقر را ریشه کن می سازد و غنا و بی نیازی و رشد و عزت نفس را تامین می کند . عوارض فرهنگی ، سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی این خروج از اعتدال ، امروزه دامنگیر جامعه ما شده و فقر و ناداری و عوارض اجتماعی آن تبعات اجتناب ناپذیر خروج از اعتدال هستند .

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر اول خبر fff