تامل در پژوهش بهره وری و دستاوردهای علمی را افزایش می دهد
+ پ -
تامل در پژوهش بهره وری و دستاوردهای علمی را افزایش می دهد

قائم مقام وزیر علوم با تاکید بر اهمیت تامل و تفکر اظهار کرد: پژوهش نیازمند تامل است و تامل بهره وری پژوهش و دستاوردهای علمی را افزایش می دهد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از کیش پرس، سومین جشنواره علمی، پژوهشی پردیس بین المللی کیش دانشگاه تهران با حضورمحمد سعید تسلیمی قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، سید منصور خلیلی عراقی رئیس دانشگاه پردیس بین المللی کیش، حجت الاسلام حسن علیدادی امام جمعه کیش و ابراهیم رضوانی معاون فرهنگی اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش، اساتید و دانشجویان برگزار شد.

تسلیمی با اشاره به اهمیت مبحث پژوهش در محیط های دانشگاهی بر حمایت از پژوهش های دانشگاهی تاکید کرد و افزود: گرامی داشت پژوهش در این منطقه حاکی از قابلیت ها و شایستگی ها این منطقه از ایران اسلامی است که در کوتاهترین دوره زمانی توانسته است موفقیت های بزرگی کسب کند.
قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: کسب رتبه های علمی کشوری و جهانی در این دانشگاه مرهون همت و تلاش های مسئولانی است که از زمان احداث تا به امروز به صورت مستمر و مداوم صورت گرفته است.
تسلیمی به دانشجویان توصیه کرد به همانگونه که تا به امروز درخشیده اند به تلاش های خود برای کسب مدارج علمی بالاتر ادامه دهند.
وی با تاکید بر اهمیت تامل و تفکر اظهار کرد: پژوهش نیازمند تامل است و  تامل بهره وری پژوهش و دستاوردهای علمی را افزایش می دهد.
قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، به ارزش بهره وری در پژوهش اشاره کرد و پژوهشی که در آن بهره وری و دستاوردی وجود نداشته باشد را مردود شمرد.
وی تصریح کرد: دست یابی به ارزش های پژوهش همت عالی و اهتمام همگانی می طلبد و تنها دانشگاه مسئول توسعه خود نیست.
تسلیمی رابطه دانشگاه وصنعت را رابطه ای دوسویه خواند و افزود: امید است با ادراک اهمیت پژوهش و علم به سمت بهره وری بیشتر با استفاده از امکانات و اثر بخشی آن ها برویم تا به توسعه پایدار دست یابیم.
وی تاکید کرد: بین پژوهش و توسعه ترجمان متقابل وجود دارد. پژوهش را کسی انجام می دهد که بخواهد نتیجه آن را مشاهده کند. پژوهش اندیشه و فکر می برد و فکر طلب است.

 

مسئولان پژوهش های ناب را شناسایی کنند
حجت الاسلام حسن علیدادی امام جمعه کیش نیز در این مراسم با بیان اینکه در آیات و روایات اسلامی نیز به مساله پژوهش پرداخته شده است افزود: در آیات و روایات اسلامی، همچنین در سیره و سنت اهل بیت علیه السلام به بحث پژوهش به عنوان بحثی بسیار ارزشمند و دقیق پرداخته شده است.
وی اظهار کرد: آنچه در دنیای امروز مشاهده می شود محصول فکر و اندیشه و پژوهش دانشمندان عرصه های مختلف علمی است که خلق شده است.
امام جمعه کیش به معضلات و مشکلات موجود در مسیر تحقیق و پژوهش اشاره کرد و گفت: آنگونه که باید قدر پژوهش و تحقیق دانسته نشده و به آن توجه نمی شود.
وی تاکید کرد: مسئولان باید با دقت نظر بیشتری و از میان تعداد کثیر پژوهش ها و تحقیقات انجام شده، پژوهش های تاب را شناسایی کرده و انرژی و بودجه لازم برای استفاده از آن را فراهم آورند.

 

علیدادی با اشاره به فاصله عمیق میان بازارکار و صنعت با دانشگاه و پژوهش های علمی تصریح کرد: میان صنعت، کار و دانشگاه کویرها فاصله است.
وی ادامه داد: اگر دانشجو که انسانی است پرانرژی و پر انگیزه بتواند مورد توجه و احترام قرار گیرد و به کارش توجه شود رشد و بالندگی می یابد.
این استاد دانشگاه با تاکید بر اهمیت تشویق گفت: دو بال تشویق و تنبیه در تربیت انسان بسیار اثر گذار است و با تشویق می توان مسیر تلاش را هموارتر کرد.

 

بهترین علم، علمی است که در جامعه ظهور و بروز کند
ابراهیم رضوانی معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش نیز با بیان اینکه باور مرتبه اول ایمان است تاکید کرد اگر به دنبال دانش هستیم باور کنیم که دانش موجب ارتقاء درجه در حوزه انسانیت و بشریت برای ما خواهد شد و اقرار کنیم به اینکه معلم انتقال دهنده دانش به نسل های جوان است.
وی تصریح کرد: پژوهش اگر محصور شده و انتقال داده نشود و بدون خروجی معنا دار باشد استفاده درستی از آن نشده است.
رضوانی با بیان اینکه پژوهش برای بهبود جامعه و ارتقاء سطح زندگی بشری صورت می پذیرد تاکید کرد: بهترین علم، علمی است که در جامعه ظهور و بروز کرده و خروجی لازم را در جامعه داشته باشد.
وی ادامه داد: پژوهشگر وقتی عامل پژوهش است که ان را به طو معنا دار در جامعه نشان دهد چرا که عالم بدون عمل همانند تیراندازی است بدون کمان که اثر بیرونی و خروجی ندارد.
معاون فرهنگی واجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش اظهار امیدواری کرد: امیدواریم دانشگاه های ما در راستای نیاز جامعه پژوهش کرده و ما نیز به عنوان مسئول آماده همکاری با پژوهش های انجام شده نیاز محور در منطقه هستیم.
وی با تاکید بر اینکه یکی از اهداف عمده مناطق آزاد الگو سازی است بیان کرد: الگو سازی فارغ از قوانین دست و پا گیر سرزمین است از برنامه هایی است که در مناطق آزاد تعریف شده است تا این الگوها پس از تثبیت در کشور قابل استناد و استفاده باشد.
رضوانی تصریح کرد: آنچه امروز اهمیت دارد این است که به دانشجو اطمینان داده شود که طرح و ایده وی اگر تجاری سازی شود می تواند از آن سود لازم را کسب کند.

 

رشد علم و دانشگاه های دانش بنیان در سایه نظام دانشگاهی صورت می گیرد
خلیلی عراقی نیز در بخش دیگری از این مراسم گفت: جوانان ایرانی با قابلیت ها و توانمندی هایی که دارند شهره خاص و عام هستند و با وجود این جوانان باید شاهد پیشرفت های بیشتری در نظام دانشگاهی باشیم.
وی با بیان اینکه پژوهش بسیار مطلوب است اما باید دید در کشور چه قدم هایی در این راستا برداشته شده است افزود: باید دید چه سازو کارهایی فراهم شده است تا از پژوهش های صورت گرفته به نحو شایسته ای استفاده شود.
رئیس پردیس بین المللی کیش دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه جهش در علم و رشد شرکت های دانش بینان در سایه نظام دانشگاهی صورت می گیرد افزود: شرط گسترش و کارآمدی پژوهش این است که از ابتدا اساتید و دانشجویان در این امر درگیر شوند.
عراقی به ایجاد پارک های علم و فناوری در کیش اشاره کرد و افزود: این مطالبه ای جدی است که باید هرچه زودتر سرانجام یابد تا شرکت های دانش بنیان وارد عمل شده و ایده های دانشجویان تبدیل به محصول شود.
وی یادآورشد: کشورهای صنعتی دنیا به دانشگاه های خود توجه کرده و با این رویکرد که دانشگاه ها برایشان سود آور است برای دانشگاه هزینه می کنند زیرا نظام دانشگاهی ارزانترین مکان برای پژوهش است و نیروی انسانی با تجربه به سادگی در دسترس قرار دارد.

سومین جشنواره علمی- پژوهشی پردیس بین المللی کیش دانشگاه تهران با هدف فراهم سازی و ایجاد بستر مناسب جهت توسعه و ارتقاء دانش و فعالیت های پژوهشی،آشناسازی و عمق بخشی آگاهی جامعه نسبت به توانمندی نسل جوان و شناسایی و معرفی دیدگاهها، طرح های پژوهشی، پژوهشگران و استعداد های برت، تشویق پژوهشگران به تولید علم و فن آوری و خلق دانش و تمهید شرایط مناسب برای هدایت استعدادهای جوان به انجام پژوهش های عمیق، بنیادی و کاربردی، برقراری ارتباط سازنده میان پژوهشگران و فن آوران با دستگاه اجرایی و صنایع مختلف در راستای تقویت ارتباط دانشگاه با صنعت و جامعه، اشاعه فرهنگ پژوهش و فن آوری و ایجاد زمینه لازم برای رشد و شکوفایی ظرفیت های علمی موجود و دستیابی به اقتصاد پویا و دانش محور برگزار شد.
در انتهای این مراسم ازمقالات پژوهشی، کتاب ها و طرح های پژوهشی برتر تقدیر شد.

در حاشیه این مراسم قائم مقام وزیر علوم ،تحقیقات و فناوری با حضور همراهان از  غرفه های فعالیت های طراحی و پژوهشی دانشجویان دانشگاه بازدید کرد.

 

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff