تئاتر مکملی برای بالابردن سطح دانش است/ چشم دوختن هنرمندان به مسئولان دردی را دوا نمی کند
+ پ -
تئاتر مکملی برای بالابردن سطح دانش است/ چشم دوختن هنرمندان به مسئولان دردی را دوا نمی کند

بیان اینکه تئاتر باید مکملی برای بالابردن سطح دانش باشد ؛ تصریح کرد : تئاتر حاجی آباد تب دار است گاها تبش به شدت بالا می رود و نیزگاهی فرو مینشیند و داروی این بیماری تنها دردست هنرمندان این شهر است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز ؛ بهنام نیک سرشت بازیگر تئاتر شهرستان حاجی آباد در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده گفت: از دوران راهنمایی با حمایت زبانی معلم اجتماعی ام آقای مسعودی علاقمند به تئاتر شدم و در سال ۱۳۸۰ با حمایت زبانی دوستم آقای کرمپور به طور حرفه ای وارد عرصه  هنری تئاتر شدم و با کاری از علی عوض پور به عنوان «فردا » نخستین جشنواره استانی را تجربه کردم .

 

 

وی افزود : در سال ۱۳۸۰و ۱۳۸۱ با حمایت های دوستانم دو عنوان بازیگری استانی با کار «عزیزمایی» به کارگردانی اشکان کرمپور را کسب کردم و همچنین نخستین کارگردانی استانی ام به عنوان «عاشق کشون» به نویسندگی عزت الله مهرآوران حائز رتبه سوم بازیگری شد .

 

 

نیک سرشت ادامه داد : چند کار درون شهرستانی با عنوان «فعل مجهول» در زمینه اعتیاد داشتم و قریب به ۴ سال مسئول انجمن تئاتر شهرستان حاجی آباد بودم که بیش از ۵۰نفر عضو داشتم که متاسفانه به دلایلی که گفتنش جالب نیست مجبور به عقب نشینی شدم و لازم دانستم بیرون از گود باشم.

 

 

این بازیگر تئاتر ادامه داد : باکانون پرورشی فکری استان موفقیت هایی در زمینه تئاتر عروسکی که باز نویسی و اشعار کار با خودم بود و با بازگشت به تئاتر توانستم باز افتخاری دیگر در جشنواره بسیج دربخش خیابانی برای شهرستانم در مقام اول رقم بزنم و با مدت خیره کننده ۲ ساعت کار به جشنواره منطقه ای راه پیداکنم که متاسفانه به دلایلی که باز گفتنش جالب نیست موفقیت چندانی نداشت با اینکه این کار می توانست کشوری راه پیداکند و همچنین در جشنواره مدارس شهرستان جاسک در ۲ سال متوالی مقام دوم استانی را کسب کردم و به عنوان کارگردان نمونه معرفی شدم.

 

 

وی بیان کرد : کاری با عنوان «خودکشی» که متاسفانه با حرفایی که زده شده جرات کار میسرنشد و امسال تصمیم دارم در جشنواره بسیج ؛ میناب و استانی شرکت کنم یا اینکه در شهرستان دیگر این کار را ادامه دهم.

 

 

بازیگر تئاتر شهرستان حاجی آباد با بیان اینکه برای ارتقای سطح تئاتر استعدایابی از مدارس و یا سنین پایه و کار در زمینه کودک جهت ایجاد انگیزه با انجام کارهای خوب و نه اینکه کپی باشد میتواند کمک کند ؛ تصریح کرد : استفاده از راهکارهای معلمان پرورشی ؛ کانون های مساجد ؛ کانون های پرورشی فکری ، جهت بالابردن سطح دید و سطح توانمندی از دیگر مواردی است که میتواند برای سطح ارتقا تئاتر شهرستان کمک کند.

 

 

وی تشکیل انجمن های تئاتر از دیگر مواردی برای بالا بردن ارتقا سطح تئاتر شهرستان عنوان کرد و گفت: انجمنی که بتواند با سایر انجمن های تئاتر کشور تبادل اطلاعات کند و به جشنواره ها به عنوان مهمان شرکت کند وتوسط انجمن تئاتر استان آسیب شناسی شود و همچنین سی دی آموزشی جهت آشنایی با مسائل روز تئاتر داده بشود.
نیک سرشت بیان کرد : تشکیل جلسات هفتگی با حضور هنرمندان پیشکسوت و تبادل و نظر درمورد مشکلات تئاتر روز شهر میتواند در پیشرفت تئاتر موثر باشد چون وظیفه هنرمند اصلاح کردن جامعه است و از اینها گذشته چه چیز بالاتر و فراتر از فرمایش بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، حضرت امام خمینی ره که فرموده بودند: «تئاتر منبر است و بلکه بالاتر از منبر» میتواند موکد این نکته باشد که هویت هنری جامعه، بدون این هنر هویت کامل و پویایی نیست.

 

 

بازیگر تئاتر با بیان اینکه معرفی کردن تئاتر به عنوان یک هنر مهم و راهگشا در مدارس می تواند تئاتر شهرستان را ارتقاء ببخشد ؛خاطر نشان کرد :متاسفانه در شهرستان حاجی آباد هنر یعنی خوشنویسی و به همین دلیل که علاقمند در این رشته هنری بالاست اگر تئاتر هم در مدارس معرفی می شد ما جز برترین ها در زمینه تئاتر اول در استان و بعد در کشور بودیم .

 

 

وی با بیان اینکه تئاتر باید مکملی برای بالابردن سطح دانش باشد ؛ تصریح کرد : برگزاری جشنواره های درون شهرستانی و دعوت کردن مهمان و استاد که در خلال کارها نقدوبررسی گذاشته شود و یا به صورت کارگاهی آموزش داده شود و تفکر و شعار «مسئولان حمایت کند تاکار کنیم» را ازبین ببریم.

 

 

نیک سرشت افزود : هنرمند خوب هنرمندی است که جایگاه واقعی و سهم خودش را دراین انقلاب که رنگین به خون شهداست درک کند و اگر کاری انجام می دهد درهر سطح وسبکی مدیون شهدا و مدیون فرهنگ اسلام و ایران نه اینکه قتل و عام فرهنگی غرب ، بداند .

 

 

این بازیگر تئاتر اضافه کرد : اگر هنرمند باقلمش و با تفکرش شهادت گونه عمل کند و این ایده را داشته باشد که حمایت خدا را دارد چرا که تکیه گاهی بزرگ تر از سایه پر مهر الهی معنایی ندارد تنها با این تفکر است که می شود باقدرت عمل کرد و مسئول را ندید و سفارشی نبود ؛  کارش نزد خداوند کوچک دیده نمی شود.

 

 

 

وی اظهار کرد : هنرمند باید به دنبال پیشرفت و توسعه ذهنی خودش باشد اگر واقعا عاشق این کار است میتواند این کار را یاد بگیرد و خودش را همیشه به روز کند و اگر روزی به جایی رسید نباید مردم و جوانان شهرش را به فراموشی بسپارد زکات علم دادن دانش است نه یاد ندادن ؛نگفتن علم صاحبش را فسیل میکند.

 

 

نیک سرشت با بیان اینکه مسئول در درجه اول باید بداند میزی که در اختیار دارد صاحب اصلی آن خون شهداست ،خاطر نشان کرد : بنده به شخصه نیازی به هیچ مسئولی نداشته و ندارم مسئولان نه در افتخارات من سهم بسازایی داشته اند و چه بالعکس ؛ و تنها از اهرم استفاده کرده ام که از بیت المال بوده است .
این بازیگر تئاتر گفت : برخی از هنرمندان جرات یک انتقاد سازنده از مسئولان را ندارند اگر ما در شهرستانمان کمبودی داشته باشیم مگر گفتنش گناه کبیره است مسئولان باید روحیه نقد پذیری داشته باشند .

 

 

وی با بیان اینکه هنرمندان مسئول ارتقای سطح کیفی جامعه هستند ؛بیان کرد : هنرمندان مسئول ارتقای سطح کیفی جامعه ای هستند که مزین به نام اسلام است مسئولان بدانند که تنها راه حمایت از هنرمندان پول نیست راه حمایت کردن آوردن اساتید و گذاشتن اردوهای آموزشی و بها دادن به هنرمندان است و هنرمندانی هستند که کارگری میکنند اگر مسئولان با گذاشتن ۲ درصد از بودجه به مسائل فرهنگی و هنری برای هنرمندان میتوان آن را از راه های کج دور کرد .

 

 

نیک سرشت ادغان کرد : گاهی با یک حرف می توان کاری را پیش برد که میلیون ها پول نمی تواند این کار را انجام دهد برخی از هنرمندان شاید نتوانستند بعضی از مسئولان شهری را از نزدیک ببینند چه برسد که در جلسات شرکت کنند بنده معتقدم باید برخی مسئولان دیدشان را نسبت به تئاتر رفاقتی تر کنند و تنها شعار ندهند که حمایت میکنیم .

 

 

بازیگر تئاتر شهرستان حاجی آباد اظهار کرد : مسئولان می توانند راه را برای رونق هنر هموار کنند نه اینکه سد ایجاد کنند و برخی مسئولان به جای طرد روحیه هنرمند آنان را در جهت تفکرات مثبت ببینند.

 

 

وی با بیان اینکه هیچ کس نباید پیشرفت خود را درهر کاری نبود حمایت مسئولان بداند ؛ تصریح کرد : مهم این نیست که آیامن یا کسی حمایت شده بشود مهم این است که چقدر جامعه هنری ما حمایت شده اند و نگاهی کوتاه به وضعیت موجود هنری شهر میشود به خیلی از مسائل پی برد که هردو موثر بوده اند و اول هنرمند و بعد مسئول چون تا هنرمندی نباشد مسئول از چه کسی می تواند حمایت کند.

 

 

نیک سرشت به تاثیر گذاری تئاتر در جامعه پرداخت و گفت : تئاتر چه تاثیری می تواند میتواند بر جامعه داشته باشد یک نگاه کلی است چرا که هنر زندگیست و تمامی هنرها احساس هاو نگرش هارا میتواند دربر بگیرد بالابردن خلاقیت، درمان بعضی از بیماری های روحی باتئاتر درمانی؛ بالابردن قوه بیان؛ حرکت؛ مدیریت ساخته شدن پایه های نظری تجربی انسانی ؛ و جامعه رامیتوان گوشه هایی از تاثیر گذاری تئاتر بر فرد یا جامعه دانست .

 

وی به نقد کشیدن مسائل سیاسی جامعه و اعمال مسئولان حتی در مسائل اجتماعی درجهت بهتر شدن آنها را از توانایی های تئاتر دانست، افزود : با تئاتر میتوان شعارهای انقلاب ودفاع مقدس را باکمک دیگر نهادهای مردمی یادولتی در جامعه عمل پوشاند و تئاتر سنگری در مقابله با هجمه های فرهنگی است .

 

 

وی با بیان اینکه تئاتر شهرستان حاجی آباد تب دار است خاطر نشان کرد : تئاتر این شهرستان گاها تبش به شدت بالا می رود و نیزگاهی فرو مینشیند و داروی این بیماری تنها دردست هنرمندان این شهر است برخی از هنرمندان کار نکردن ، تنبلی و سستی خود را به گردن مسئولان می اندازند و هنرمندان بدانند چشم دوختن به مسئولان دردی را دوا نمی کند .

 

این بازیگر تئاتر بیان کرد : تازمانی که تئاتر را یک هنر مستقل و دور از هنرها ببینیم و هنرمندان ما این گونه کار کنند ومسئولان ما بی تفاوت به تئاتر هستند و هیچ فرصتی برای موفقیت نیست و استعدادها و نگرش ها به فناخواهد رفت وضعیت بسیار اسفناک است مگر چاره ای کار شناسنامه ای  اندیشه شود.

 

 
انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff