تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

کد خبر : 246926
تاریخ انتشار:شنبه ۰۷ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۷| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
بازیگر تئاتر و کارگردان هرمزگانی؛

تئاتر تاثیر مستقیم بر زندگی مردم دارد/ حضور هرمزگان در جشنواره ها به تئاتر جنوب اعتبار بخشیده است

بازیگر و کارگردان هرمزگانی گفت: تئاتر تاثیر مستقیمی در زندگی و ذهن مردم دارد و می تواند زندگی ،اندیشه، اعتقاد و فرهنگ و سیاست مملکت رو به نابودی بکشد و هم می تواند بالعکس باعث آبادی هم باشد.

تئاتر تاثیر مستقیم بر زندگی مردم دارد/ حضور هرمزگان در جشنواره ها به تئاتر جنوب اعتبار بخشیده است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز ، رضا غریب زاده دریایی بازیگر و کارگردان هرمزگانی در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده با بیان اینکه از سال ۱۳۷۱ با نخستین نمایش «ماه بانو» فعالیت هنری ام آغاز شد، اظهار کرد: وقتی وارد تئاتر شدم به هدف فکر نمی کردم فقط علاقه داشتم بعدها هدفم مشخص شد و هدفم آگاه کردن خودم و مردم جامعه نسبت به شرایط پیرامون و البته راه سختی رو آغاز کردم اما شدنی است.

 

 

وی که فعالیت هنری خود را از نمایش «ماه بانو»  آغاز کرده است آثاری مانند ، ماه بانو؛ میثم تمار؛ قصه آنشب ماه و پری ؛ مهدیسماء ؛ یک ساز و دو کوک ؛آژیربی صدا ؛ کجاست بابایی که… ؛ دیرابوت ؛ صفردرجه زیرصفردرگرما در آثار بسیار دیگری ایفای نقش و کارگردانی کرده که جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی تهران۱۳۹۴ ، ز جشنواره منطقه ای زاهدان برای نمایش بفشار خراشنگم را ؛ جشنواره بین المللی مهرآیین، ۱۳۸۹ و..مقام های برتر هنری را کسب کرده است.

 

 

غریب زاده دریاییبا بیان اینکه  در حال حاضر استان هرمزگان در ایران یکی از پایه های تئاتر کشور شده است ، تصریح کرد : تئاتر هرمزگان در جهان کم کم دارای جایگاه می شود که حضور گروه های مستاجران جدید ، کارگاه و تارس ؛ تی تووک ؛ ققنوس بندرلنگه ؛ آنامیس میناب و حضور پیاپی گروه آینه و تیگار رودان در چندین دوره جشنواره معتبر بین المللی داخلی و خارجی موجب اعتبار تئاتر جنوب شده است .

 

 

این بازیگر و کارگردان هرمزگانی ادامه داد: هرمزگان تئاتر آکادمیک را چندین سال است آغاز کرده و نسل های بعد با تئاتر آکادمیک و تجربی را با هم تجربه می کند .

 

 

غریب زاده دریایی تصریح کرد : سالهای گذشته هنرمندان برای دل خود اثر تولید می کردند و مردم استقبال نمی کردند برای اینکه برای مردم تولید نشده بود که در حال حاضر هنرمندان خصوصا هنرمندان حوزه تئاتر تصمیم گرفته ذوق مردم رو کشف کند و در همان راستا حرکت کنه تا مردم همپای تئاتر رشد کنند که تاکنون موفق عمل کرده است .

 

 

وی اضافه کرد : در حوزه های دیگر هنر هنوز برخی هنرمندان برای دل خود اثر تولید می کنند و از مسئولین هم گله دارند به یاد داشته باشیم اگر هنر برای هنر کار شود هیچ وقت مردم رو ارضا نخواهد کرد و دیدگاهاشان را نسبت به اتفاقات پیرامون روشن نخواهد کرد اما وقتی هنر برای مردم باشد مردم قدردان هنر و هنر هنرمند بوده اند.
کارگردان هرمزگانی بااشاره به اینکه  مشکلات در شاخه فرهنگ و هنر زیاد به چشم می خورد ولی وجود مشکلات ایمان دو چندان به هنرمند می دهد و موجب خلاقیت می شود،تصریح کرد : مردم کم کم با هنرمندان آشتی کرده اند و وقت آن رسیده است که ما هنرمندان مسئولان را با هنر آشتی بدیم .

 

 

این بازیگر تئاتر تنها در خواست خود را از مسئولان اینگونه بیان کرد : اداره ارشاد استان به تنهایی نمی تواند  از عهده همه شاخه های هنر بر بیاد که بلکه همت والایی از دیگر مسئولان و تمام دستگاه های دولتی و شرکت های بزرگ خصوصی که حامی همه جانبه هنر و هنرمند باشند الزامی است .

 

 

وی ادامه داد:به نظر من اگر  هر ارگان دولتی نیم درصد از بودجه فرهنگی را به هنر در نظر بگیرید و با این عمل میتوانیم هنرمند را دارای شغل کنیم و این حرکت باعث ترویج فرهنگ کشورمان در کل دنیا می شود و در بیشتر کشورهای دنیا شرکت ها خصوصی و ارگانهای دولتی حامی هنرمند می شوند و حتی راهی برای تبلیغ و معرفی شرکت های تجاری و غیر تجاری به وجود می آید.

 

غریب زاده دریایی بیان کرد : فرهنگ ما جزو فرهنگ های ریشه دار و غنی است اما  هنوز آن طور که باید و شاید نتوانستیم فرهنگ مان را به کل دنیا ارسال کنیم.

 

وی در پاسخ سوال اینکه تاکنون از سوی مسئولان حمایت شدید ،اظهار کرد :  اگر بگویم مسئولان حمایت نمی کنند در حق بعضی مسئولان اجحاف کرده ام  اما دیگر مسئولان حتی راه سالن تئاتر و نگارخانه و حتی آموزشگاه های هنری را بلد نیستند این گوشه ای از این اتفاقات به خود هنرمند برمی گردد که خود سمت مسئولان بروند و از آنها مطالبه داشته باشند.

 

این هنرمند هرمزگانی با بیان اینکه نمایش نامه «من آنجا نیستم» با نگاهی به مفهوم نظریه جهان های موازی (parallel worlds ) نوشته شده است و طبق این نظریه جهان های زیادی وجود دارد که کنار هم به طور موازی حرکت می کنند عامل اصلی در جدایی این جهان ها انتخاب های افراد است ، گفت :انتخاب در مورد هر پیش آمدی در زندگی انتخاب مدرسه ، انتخاب دوستان ، انتخاب رشته تحصیلی در دانشگاه ، انتخاب هایی در شغل ،همسر و درکل انتخاب برسر دوراهی ها و چند راهی ها بر اساس این نظریه شمار زیادی جهان وجود دارد که حاصل هزاران انتخاب متفاوت در زندگی است و هر آنچه می توانست در دنیای ما رخ بدهد و رخ نداده است در جهان های دیگر در حال رخ دادن است.

وی ادامه داد : مفسران این نظریه بیان می دارند که رویایی که شما می بینید رویا نیست بلکه یک واقعیت است که در جهان مجاور در حال اتفاق افتادن است و روح شما تحت آن شرایط خاص میان جهان های مختلف حرکت می کند و حتی پا را فراتر گذاشته و می گویند دنیای ما واقعی نیست ما بدلی هستیم از یک واقعیت در دنیای دیگر هستیم.

این بازیگر و کارگردان هرمزگانی افزود :  در حال حاضر اجرای نمایش «من آنجا نیستم» به نویسندگی مهدی میرباقری و کارگردانی خودم تا ۶ آذر روی صحنه است و درخواست از سمت انجمن نمایش رودان و بستک برای اجرا در این شهرستان ها داشتیم.
وی اظهار کرد :  تئاتر تاثیر مستقیمی در زندگی و ذهن مردم دارد و  می تواند زندگی ،اندیشه، اعتقاد و فرهنگ و سیاست مملکت رو به نابودی بکشد و هم می تواند بالعکس باعث آبادی هم باشد.

 

غریب زاده دریایی در پایان از تمام حامیان این اثر از جمله  مهدی میرباقری نویسنده نمایشنامه که اعتماد کرد به گروه تاتر تارس بندرعباس ، دکتر درویش نژاد مدیرکل اداره فرهنگ و  ارشاد؛ کیانوش جهانبخش،مهدی جهانبخش؛ مهندس آرامی؛ دکتر آشوری؛ آموزش و پرورش؛ اداره برق منطقه ای؛ شرکت توزیع برق؛ سازمان بهزیستی؛ آقای رنجبر مدیریت بانک ملی استان؛ آقای دانشور مدیر کل اداره ورزش و جوانان؛ آقای جلایی مدیرکل صداوسیمای مرکز خلیج فارس و همچنین از انجمن هنرهای نمایشی هرمزگان به مدیریت آقای حسین کریمی پوری که همیشه همپای هنرمندان تئاتر در سخترین شرایط مالی و امکاناتی بوده اند تشکر کرد.

 

 

انتهای پیام/م

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=246926
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,210 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل