تأمین امنیت زائران و سفر با پروازهای داخلی خطوط قرمز ایران در حج 95/ برنامه‌ای برای ازسرگیری اعزام به عمره نداریم
+ پ -
تأمین امنیت زائران و سفر با پروازهای داخلی خطوط قرمز ایران در حج ۹۵/ برنامه‌ای برای ازسرگیری اعزام به عمره نداریم

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه اولین خط قرمز ما تأمین امنیت کامل زائران ایرانی در مناسک حج است، دومین خط قرمز را حفظ عزت زائران ایرانی و سفر با شرکت‌های هواپیمایی داخلی برشمرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، سعید اوحدی در حاشیه مراسم بزرگداشت مهاجر الله‌محمود دشتی که ظهر امروز در این شهرستان برگزار شد در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تجلیل و بزرگداشت شهدا و شهدای جاودان مدافع حرم بیانگر زنده‌بودن یاد شهداست، اظهار کرد: از مجموع تمامی شهدای منا با رایزنی‌های مقامات وزارت امور خارجه بالغ بر ۴۱۹ شهید به جمهوری اسلامی بازگشتند و نیز پیکر ۴۲ شهید منا در مقبره شهدای مکه دفن شده است.

وی به پیگیری‌های حقوقی جمهوری اسلامی نسبت به بررسی ابعاد فاجعه منا اشاره کرد و افزود: مصوب شده دستگاه دیپلماسی کشور مسئولیت رسمی پیگیری حقوقی شهدای منا را عهده‌دار شود که خوشبختانه تاکنون اقدامات ارزشمندی در سطح بین‌المللی و داخلی صورت گرفته است.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به قطع رابطه سیاسی جمهوری اسلامی ایران با کشور عربستان، خاطرنشان کرد: با توجه به سه حادثه بزرگی که در کشور عربستان اتفاق افتاده موضوعات مهمی در مذاکرات با طرف سعودی مطرح شده که یکی از مهم‌ترین خواسته‌های جمهوری اسلامی تأمین امنیت زائران ایرانی است.

اوحدی ادامه داد: راهکار پیشنهادی جمهوری اسلامی مبتنی بر بهبود فضای حج و زیارت به صورت مکتوب و قراردادی به مسئولان عربستانی اعلام شده و طرف مقابل قول بررسی خواسته‌های جمهوری اسلامی را داده بود اما با گذشت بیش از ۱۴ روز هیچ پاسخی از سوی مسئولان سعودی دریافت نشده است.

وی چگونگی صدور ویزا و حفظ حرمت زائران ایرانی را از مهم‌ترین خواسته‌های جمهوری اسلامی عنوان کرد و گفت: همانند سال‌های گذشته باید برای زائران ایرانی ویزا صادر شود و اگر مسئولان سعودی به این رفتارهای خود ادامه دهند هیچ‌گونه همکاری با طرف سعودی نخواهیم داشت.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه جمهوری اسلامی با اعزام زائران ایرانی توسط کشور سوم به صورت جدی مخالف کرده است، تصریح کرد: یکی دیگر از خطوط قرمز کشور ما حفظ عزت زائران ایرانی و سفر با شرکت‌های هواپیمایی داخلی است و قطعاً باید از ظرفیت‌های حمل و نقل کشور خودمان برای زائران استفاده شود.

اوحدی در پاسخ به سؤال خبرنگار مبنی بر صحت پیگیری مسائل عربستان از طریق سفارت سوئیس در ایران یادآور شد: چندی قبل وزارت امور خارجه مطرح کرده بود که کشور سوئیس حافظ منافع عربستان در ایران است و اگر این موضوع قطعی باشد صدور ویزا در داخل کشور صورت می‌گیرد.

وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره استقرار نمایندگی سازمان حج و زیارت در سبزوار، خاطرنشان کرد: راه‌اندازی نمایندگی سازمان حج و زیارت با محدودیت‌های قانونی مواجه است که با هماهنگی با فرمانداری سبزوار دفتر نمایندگی ایجاد می‌شود اما این دفتر جایگاه رسمی به عنوان ساختار تشکیلاتی نخواهد داشت و این موضوع باید در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی بررسی شود.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه تاکنون از ۶۴ هزار نفر موجود، بالغ بر ۱۷ هزار نفر برای ثبت‌نام سفر حج تمتع ثبت‌نام کرده‌اند، اضافه کرد: کاهش آمار ثبت‌نام سفر حج نسبت به سال‌های گذشته نشان‌دهنده نگرانی‌های شدید مردم نسبت به تأمین امنیت در عربستان است.

اوحدی ضمانت تأمین امنیت زائران ایرانی و مکتوب کردن خواسته‌های جمهوری اسلامی در قرارداد دوطرفه را از مهم‌ترین درخواست‌های جمهوری اسلامی عنوان کرد و یادآور شد: با توجه به مصوبات هیئت دولت که حج عمره تعلیق شده است تاکنون برنامه خاصی برای شروع اعزام سفر حج عمره نداریم لذا دولت جمهوری اسلامی خواستار برخورد قاطع با دو مأمور پلیس عربستانی است.

وی با اشاره به دریافت دیه حادثه دیدگان فاجعه منا، افزود: این موضوع به صورت کامل در سفر اخیر به عربستان با مسئولان عربستانی مورد بررسی قرار گرفت که دولت سعودی اعلام کرده است که غرامت حادثه دیدگان سقوط جرثقیل قبل از حج تمتع سال جاری پرداخت می‌شود ولی تاکنون در مورد زمان پرداخت دیه شهدای منا پاسخی اعلام نکرده است.

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff