بی کفایتی سعودی ها دنیای اسلام را عزا دار کرد/ بار فاجعه منا بر دوش دولت سعودی است/اتهام زنی مقامات عربستان به زائران حج قابل قبول نیست
+ پ -
بی کفایتی سعودی ها دنیای اسلام را عزا دار کرد/ بار فاجعه منا بر دوش دولت سعودی است/اتهام زنی مقامات عربستان به زائران حج قابل قبول نیست

علمای اهل سنت هرمزگان جان باختن مسلمانان در مناسک حج را نشانه بی کفایتی دولت سعودی دانستند و اظهار کردند:سوء مدیریت سعودی ها دنیای اسلام را عزا دار کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، علما و بزرگان اهل سنت هرمزگان نسبت به حادثه خونبار مکه کشته شدن هزاران مسلمان واکنش نشان دادند و خواستار پاسخگویی مقامات سعودی و واگذاری چنین مسئولیت خطیری بر عهده مسلمانان لایق بگذارند.

 

 

بی کفایتی سعودی ها دنیای اسلام را عزا دار کرد

 

شیخ محمد عزیزی، امام جمعه اهل سنت روستای وکال و بندرلنگه در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی هرمز با اشاره به حادثه خونبار منا گفت: سوء مدیریت و برنامه ریزی غلط مدیران سعودی باعث عزا داری دنیای اسلام در روز دهم ماه و عید قربان شد.

 

 

 

وی اظهار کرد: هر ساله تعداد زیادی از مسلمانان برای انجام مناسک حج و رمی جمره در منا حضور می یابند که باید با استفاده از تجربیات سالهای گذشته مانع از راه بندان و بروز این فاجعه می شدند.

 

 
عزیزی با بیان اینکه عربستان مسئولیت خطیر اعمال حج و حفاظت از زائران بیت الله حرام را بر عهده دارد، افزود: حوادث حج امسال و جان باختن شمار بسیاری از حج گذاران نشانه بی کفایتی سعودی ها در اجرای وظایفشان است.

 

 
وی با اشاره به اتهام زنی عربستان به زائران ایرانی در این حادثه تصریح کرد:انسان زمانی کاری انجام می دهد که هزینه ای در پی نداشته بشد در حالی که بسیاری از زئران ایرانی در این حادثه جان باختند و چنین اتهاماتی مقبول و عاقلانه نیست.

 

 

 

این عالم اهل سنت با بیان اینکه باید مدیرت حج ساماندهی و مهندسی شود، تاکید کرد: کمبود امکانات و عدم امدادرسانی به موقع به مجروحین موجب جان باختن بسیاری از حادثه دیدگان شده است در حالی که می توان با ارائه بسترهای مناسب شاهد حوادثی مشابه نباشیم.

 

 

 

اتهام زنی مقامات عربستان به زائران حج قابل قبول نیست

 

 

شیخ علی ملاحی، اما مجمعه اهل سنت میناب و سیریک در گفتگو با هرمز جان باختن مسلمانان در مناسک حج را نشانه بی کفایتی دولت سعودی دانست و گفت: حادثه منا فاجعه درد باری برای دنیای اسلام است.

 

 

 

 

وی افزود: ریخته شدن خون انسان بی گناه مصیبتی بزرگ برای جامعه بشریت است و بروز حادثه انسانی در حرمین جان گداز است.

 

 
ملاحی با تاکید بر اینکه مقامات سعودی نسبت به حادثه جمره باید پاسخگو باشند،اظهار کرد:اتهام زنی به کشورهایی دیگر عاقلانه نیست و مقامات عرستان که توانایی اداره امور مناسک حج را ندارند بر عهده مدیران دنیای اسلام واگذار کنند.

 

 

بار فاجعه منا بر دوش دولت سعودی است

یعقوب دریانورد، امام جمعه اهل سنت جزیره قشم در گفتگو با هرمز با بیان اینکه هر سازمانی که مدیرت اجرایی امری را برعهده دارد باید مسئولیت آن را هم بپذیرد، گفت:عربستان متهم اصلی حادثه منا است لذا شانه خالی کردن مسئولان این کشور از این مسئولیت قابل قبول نیست.

 

 

 

وی اظهار کرد: حجاج برای انجام فرایض دینی و به امید امکانات و خدماتی که کشور برعهده گرفته است وارد این کشور شده اند لذا بار این فاجعه بر دوش دولت سعودی است.

 

 

 

دریانورد با بیان اینکه کنفراس کشورهای اسلامی به عنوان نهادی مورد تایید کشورهای مسلمان است،افزود:کشورهای اسلامی باید با تصمیمی قاطعانه بی کفایتی و کوتاهی آل سعود را مطرح کنند و خواستار واگذاری چنین مسئولیت خطیری بر عهده مسلمانان لایق بگذارند.

 
وی با اشاره به اتهام زنی عربستان به زائران ایرانی تصریح کرد: کشور ما مدافع حقوق مسلمانان و تمام مظلومین در دنیا بوده است و به عنوان منادی حقوق مسلمانان است لذا این اتهامات در جهت مخدوش کردن ایزان است.

 

 

 

امام جمعه اهل سنت قشم تاکید کرد: تعداد بسیاری از زائران ایرانی در این حادثه جان باخته اند واتهام به ایران با شعور انسان ها همخوانی ندارد و این مسئله مردود است.

 

 

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff