تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 473967
تاریخ انتشار:سه شنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۱| تعداد نظرات :دیدگاه‌ها برای بی توجهی مسئولان درد آور تر از تیغه های ماهی/وقتی حلقه ی مشکلات ماهی فروشان تنگ تر می شود بسته هستند
پ

بی توجهی مسئولان درد آور تر از تیغه های ماهی/وقتی حلقه ی مشکلات ماهی فروشان تنگ تر می شود

با وجود اینکه از دیرباز اکثر مردم هرمزگان در بازارهای بندرعباس در زمینه ی فروش ماهی مشغول به کار هستند، اما این ماهی فروشان همچنان از نبود امکانات و بی توجهی مسئولان نسبت به حل مشکلات و دغدغه های خود رنج می برند.

بی توجهی مسئولان درد آور تر از تیغه های ماهی/وقتی حلقه ی مشکلات ماهی فروشان تنگ تر می شود

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ از دیرباز تا کنون مردم هرمزگان برای کسب روزی حلال از سحرگاه سوار برکشتی های خود می شوند تا دل به دریا زده و تورهای ماهی گیری خود را در دریا بگسترانند، این صیادان که اغلب در مناطق ساحلی زندگی می کنند پس از طی مراحل صید و جداسازی انواع ماهی ها اقدام به فروش ماهی می کنند.

کیش ماهی، کفشک ماهی، سنگسر، سرخو وهوور از جمله ماهی هایی هستند که در  هرمزگان طرفداران زیادی دارند، همچنین طعم متفاوت ماهی های جنوب و تنوع آن ها نیز باعث شده تا در فصول مختلف سال گردشگران از بازارهای ماهی بندرعباس بازدید و اقدام به خرید کنند.

صیادان هرمزگانی در واقع حافظان فرهنگ بومی این استان هستند که برای حفظ این فرهنگ در صدد هستند تا آموزش هایی را در زمینه صید ماهی و تور بافی به فرزندان خود بیاموزند؛ چرا که صیادان و فروشندگان ماهی در هرمزگان جایگاه ویژه ای دارند.

چند ساعت پس از طلوع خورشید می توان افرادی رادر کنار ساحل پشت بندرعباس مشاهده کرد که برای خرید ماهی به صورت عمده به صیادان مراجعه می کنند تا بتوانند ماهی های خریداری شده را در  غرفه های بازار بزرگ ماهی فروشان پشت شهر به فروش برسانند.

با ورود به این بازار بزرگ ماهی می توان انبوهی از مشکلات و دغدغه ها رادر چهره های آفتاب سوخته مردان دریادل مشاهده کرد، مردانی که تنها راه تامین معیشت زندگی خود را از فروش ماهی که دریا پرورش دهنده آن است، مشاهده کرد.

برای بررسی  و شنیدن دغدغه ها و مشکلات ماهی فروشان به بازار ماهی فروشان پشت شهر رفتیم تا از نزدیک گفت با فروشندگان ماهی گفت وگو کنیم.

عدم وجود امکانات اولیه پزشکی در بازار

اکبر سالاری فروشنده ماهی ، در گفت و گو با خبرنگار هرمز با اشاره به اینکه کار کردن در هوای گرم بندرعباس بسیار سخت است، اظهار کرد: با وجود گرمی هوا در شهربندرعباس و روزه بودن فروشندگان و افرادی که برای خرید به بازار مراجعه می کنند اما هیچ اقدامی در زمینه نصب آبسردکن در این بازار صورت نگرفته است و ماهی فروشان پس از افطار مجبورند بطری های آب به تعداد زیاد خریداری کنند.

فروشنده ماهی بیان کرد: به دلیل اینکه بازار سرپوشیده است و پاکسازی ماهی در همین محل صورت می گیرد، قطعا این محل نیاز به نظافت های مستمر دارد چرا که محل عرضه مواد غذایی باید عاری از هرگونه آلودگی باشد و با سهل انگاری در این حوزه احتمال انتقال بیماری از راه خوردن ماهی به وجود می آید.

سالاری با اشاره به اینکه تهویه مناسبی در سالن وجود ندارد، ادامه داد: فن هایی که در داخل بازار وجود دارد اغلب اوقات خراب هستند که علاوه بر ایجاد بوی نامطبوع در فضا، موجب می شود تا گردشگردان و مردم از ورود به این بازار امتناع کنند.

وی با اشاره به اینکه عدم توجه به نظافت بازار مشکلاتی را برای افراد فراهم می کند، خاطرنشان کرد: به دلیل نزدیکی بازار ماهی فروشان و ایجاد کانال هایی که از زیر بازار به سمت ساحل ساخته شده باعث شده تا موش ها به راحتی وارد بازار شوند.

اقدامی برای ساخت سرویس بهداشتی صورت نگرفته است

محمد عبدی فروشنده ماهی در گفت وگو با خبرنگار هرمز با اشاره به اینکه ماهی فروشان ساعات زیادی در این بازار مشغول کار هستند، اظهار کرد: با وجود اینکه از صبح زود تا ساعات آخر شب ماهی فروشان و صیادان در بازار حضور دارند اما هیچ گونه اقدامی برای ساخت حداقل امکانات مانند ساخت آبسردکن، حمام و سرویس بهداشتی در این مکان صورت نگرفته است.

فروشنده ماهی گفت: برخی از افرادی که در این بازار مشغول کار هستند، وظیفه ی پاک کردن ماهی را برعهده دارند، در حین پاک کردن دچار بریدگی های عمیق می شوند که نیاز به انجام اقدامات اولیه پزشکی دارند اما متاسفانه در این بازار تجهیزات اولیه پزشکی نیست به همین دلیل فقط با چسپ زخم جلوی خونریزی را گرفته می شود.

عبدی بیان کرد: اغلب فروشندگانی که در بازار مشغول کار هستند، غرفه ها را اجاره کرده وبابت آن هر ماه هزینه ی ۵۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون تومان به شهرداری یا صاحبان غرفه ها پرداخت می کنند.

وی با اشاره به اینکه هرمزگان صادر کننده ماهی به دیگر کشورها است، خاطر نشان کرد: با وجود کیفیت ماهی های هرمزگان، متاسفانه کارخانه های تولید فرآورده های ماهی در بندرعباس بسیار کم است و اگر حمایت مسئولان از ماهی فروشان و صیادان بیشتر شود می توان در این حوزه اشتغالزایی بیشتری ایجاد کرد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=473967
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

Comments are closed.

یادداشت

گفتگو

اقتصادی