بی توجهی به صنعت پرورش شتر علت اصلی تصادفات جاده ای با شتر است
+ پ -
بی توجهی به صنعت پرورش شتر علت اصلی تصادفات جاده ای با شتر است
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی هرمزگان:

بی توجهی به صنعت پرورش شتر علت اصلی تصادفات جاده ای با شتر است

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت: شهرستان سیریک با داشتن شرایط آب و هوایی و موقعیت مستعد برای پرورش صنعت شترداری یکی از مناطق مهم زیستگاه این حیوان است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز ؛ پورطرق ، معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاوری هرمزگان در گفتگو با خبرنگار آذینی افزود: شهرستان سیریک بیش از ۵ هزار نفر شتر با هزار نفر بهره بردار جزء یکی از شهرستان های با اهمیت و مهم صنعت توسعه شترداری می باشد که اکثر آنها از این طریق امرار و معاش دارند.

 

 

وی خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات اساسی شترداران مشکل کمبود آب شرب برای شتران ، عدم حمایت و پشتیبانی از شترداران برای ساماندهی ، طرح هویتدار کردن و پلاک کوبی ، عدم داشتن محلی برای نگهداری و ساماندهی کمبود زمین و مرتع برای هر نفر شتر و پایین بودن سطح سواد شترداران و عدم خرید تضمینی گوشت شتر، کمبود نقدینگی، عدم صدور پروانه را از دیگر مشکلات پرورش شتر دانست.

 

 

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان افزود : مهمترین مناطق پرورش شتر در شهرستان سیریک پالور، زیارت حسن آباد ، جیفری ، گز، سیکوئی ، بریزگ ، میشی ، گونمردی و بازگرد دانست.

 

 

پور طرق تصریح نمود : تراژدی دردناک تصادف وسایل نقلیه با شتر، قصه پر غصه سال های دور و دراز این مرز و بوم است و این امر بارها منجر به مرگ مسافران جاده ها شده و با تداوم این وضعیت حکایت همچنان باقی است که انتظار می رود با برنامه ریزی صحیح و ساماندهی گله های شتر زمینه ترویج فرهنگ شتر داری و ایجاد انگیزه در میان شترداران همانند سالهای نه چندان دور باقی بماند تا رغبت شترداران جهت احیای این صنعت رو به زوال نیز فراهم گردد.

 

 

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان اضافه کرد: نصب شب رنگ بر روی شتران ، نصب علائم هشدار دهنده جاده ای، نصب حفاظ و یا همان گارد ریل در مسیرهای شترخیز اقداماتی است جهت امنیت رانندگی در دل شب و عملی شدن چنین اقدامی زمینه حضور شتر در مسیرهای جاده ای بدون کمترین مخاطره ای می تواند امنیت مردم ،گردشگران و زیبایی های طبیعت بومی منطقه و صنعت شترداری را کمافی سابق حفظ نماید.

 

 

این مسئول یادآور شد: هرچند که پرورش شتر به دلیل مزیت‌های آن می‌تواند اقدام بسیار ارزشمندی باشد ولی وقتی دامداران به عنوان تولیدکننده مهمترین محصولات مورد نیاز کشور همواره نسبت به وضعیت خود معترض بوده و با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند به نظر نمی‌رسد حتی با وعده وعیدهای متولیان این بخش پرورش دهندگان شتردر کشورمان توفیق چندانی حاصل کنند.

 

پورطرق ابراز داشت: امروز متاسفانه همه عوامل تصادفات جاده ای در حوزه شرق را شتر و شترداران می دانند در صورتی که روزی عامل اصلی تجاوز به حریم و بستر همین حیوان ما انسان ها بوده ایم و امروز بدون هیچ حمایت و پشتیبانی با توجه به خشکسالی های اخیر سطح استان همه تقصیرات و کوتاهی های خودمان را متوجه شترداران می کنیم درصورتی که اصلا چنین چیزی نیست و عامل اصلی بی توجهی به توسعه صنعت شترداری است.

 

 

انتهای پیام/م

 

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff