تبلیغات تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 231146
تاریخ انتشار:سه شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۴| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
انتظار هنرمندان هرمزگانی پس از برجام؛

بی برنامگی ها تیم اقتصادی باید تمام شود / لغو تحریم ها در زندگی جوانان نمود پیدا کند/وعده های انتخاباتی دولت عملی نشده

با توجه به نظرات و دیدگاه های متفاوت هنرمندان متوجه خواهیم شد که تا کنون توافق هسته ای انتظارات فرهنگی و هنری کشور را برآورده نکرده و یا میتوان گفت شاید به تعویق افتاده است.

بی برنامگی ها  تیم اقتصادی باید تمام شود / لغو تحریم ها در زندگی جوانان نمود پیدا کند/وعده های انتخاباتی دولت عملی نشده

به گزارش خبرنگار  شبکه اطلاع رسانی هرمز  ، با توجه با نظرات و دیدگاه های متفاوت هنرمندان متوجه خواهیم شد که تا کنون توافق هسته ای انتظارات فرهنگی و هنری کشور را برآورده نکرده و یا میتوان گفت شاید به تعویق افتاده است.

 

 

 

وعده های دولت روحانی در زمینه های اقتصادی محقق نشده است

 

 

 

استاد دانشگاه بندرعباس با اشاره به اینکه اجرایی شدن برجام می تواند رکود موجود در اقتصاد ایران را بسیار کاهش و جو روانی مثبتی را ایجاد کند،گفت : باید توجه داشت که برجام در کوتاه مدت نمی تواند معجزه کند و اثرگذاری عمیق در درازمدت بسته به عوامل بسیار داخلی و خارجی می باشد در بعد داخلی برجام مخالفین سرسختی دارد که می تواند همچنان تنش آفرین باشد.

 

 

 

حجت حاجی زاده استاد دانشگاه بندرعباس و نوازنده ساز عود با بیان اینکه برنامه جامعی از تیم اقتصادی دولت مشاهده نشده و کارخانه ها و کارگاه های زیادی تعطیل و یا در آستانه ی تعطیلی قرار گرفته اند که احیای آنها زمان بر و نیازمند صرف هزینه است ، افزود : تحریم، بخشی از مشکلات اقتصاد بیمار کشور بوده است .

 

 

 

وی سوء مدیریت اقتصادی، اختلاسها، رانت خواریها و فساد گسترده در برخی زمینه های اقتصادی از آسیبهای جدی کشور دانست و تصریح کرد: دولت هنوز چاره ای مناسب و بازدارنده برای آن نیندیشیده است و در بعد خارجی، رویدادهای پر فراز و نشیب منطقه، تهدیدها و زورگوییها و درخواستهای غیرمنطقی طرف غربی، فشارهای اسرائیل و برخی حکومتهای عربی و لابی گری در برخی پارلمان ها و با برخی سیاستمداران غربی به ویژه در ایالات متحده و عدم اعتماد بین ایران و کشورهای مقابل هر آن می تواند هر سناریویی را برای برهم زدن برجام محتمل کندبا وجود این تاکنون هر دو طرف نشان داده اند که نسبت به مفاد و توافق خود متعهد و عزم جدی برای اجرایی شدن آن وجود دارد.

 

 

حاجی زاده گفت : اشتباه است که ما بخواهیم در فضای پرتنش منطقه ای امروز برای سال آینده پیش بینی ارائه دهیم زیرا باید در اجرای برجام حرکت مهره های حریف را در نظر داشته باشیم و با توجه به آن حرکت کنیم.

 

 

این نوازنده ساز عود موفق ترین بخش برجام در بعد دیپلماسی آن دانست و ابراز کرد :در زوایای بسیاری بی نظیر و استثنائی بوده است اما آن چه که مبرهن است اگر دو طرف متعهد باشند و طرف مقابل در میانه ی راه تغییر جهت ندهد، در درازمدت بسیاری از گره های کور اقتصاد ایران باز و اوضاع وخیم معیشتی مردم دچار تغییرات اساسی خواهد شد، از سوی دیگر اگر تیم اقتصادی دولت همچنان بی برنامه پیش برود و سوء مدیریت اقتصادی یک دهه حاکم بر کشور دچار تحول بنیادین نشود برجام نمی تواند به تنهایی مرهم زخمهای عمیق اقتصادی باشد.

 

 

این استاد دانشگاه سوالات اساسی بی جواب مانده هرگونه پیش بینی به شکل مثبت برای این اقتصاد را غیر ممکن دانست و افزود :بیشتر وعده های دولت روحانی در زمینه های اقتصادی محقق نشده و آنهایی هم که شده تاثیر چندانی در اوضاع معیشتی اقشار آسیب پذیر جامعه نداشته است، بازگرداندن ارزش پول ملی، رویکردهای امنیتی دولت در اجازه سرمایه گذاریهای مستقیم خارجی در کشور، مقابله جدی با فساد و عوامل فساد آفرینی، برنامه های دولت برای مقابله با عوارض ناشی از واردات کالاهای مصرفی و سرمایه ای، کنترل نرخ تورم و دهها مورد دیگر وجود دارند که می توانند همچنان از موانع بزرگ تحول اقتصاد کشور در دوران پسا تحریم باشند.

 

 

 

وی خاطر نشان کرد : برداشتن تحریم های مربوط به امور مالی، بانکداری و بیمه، تحریم های بخش های نفت، گاز و پتروشیمی،تحریم های بخش کشتی سازی و حمل ونقل دریایی، تحریم های بخش فلزات، طلا و سایر فلزات گران بها و در خصوص ایالات متحده آمریکا نیز تعلیق تحریم های بانکی و مالی، تعلیق تحریم های مربوط به بیمه، تعلیق تحریم های بخش های انرژی و پتروشیمی، تعلیق تحریم های بخش کشتیرانی و حمل ونقل دریایی، تعلیق تحریم های طلا و فلزات گرانبها و تعلیق تحریم های بخش خودروسازی می تواند نوید بخش دمیدن نفسی تازه در بخشهای مختلف اقتصاد کشور در سال آینده باشد.

 

 

وعده های انتخاباتی دولت روحانی به تعویق افتاده است

 

 

نویسنده و شاعر هرمزگانی با اشاره به اینکه در مرحله اول باید همه ی اقشار جامعه من جمله هنرمندان از به سرانجام رسیدن برنامه جامع اقدام مشترک تحت عنوان ( برجام ) خرسند هستند ، گفت : باید از مقامات عالی رتبه ی کشور قدردانی کردچرا که بیش از سه دهه بود مردم منتظر چنین روزی بودند.

 

 

مهدی میرابی نویسنده و شاعر هرمزگانی با بیان اینکه برجام تنها به حل برنامه ی هسته ای کشور محدود نمی شود ، تصریح کرد :برجام شاه راهی است که امکان عبور بسیاری از راه ها را فراهم می آورد من جمله آزاد بودن راه هنرمندان که موضوع مورد بحث ماست و به عبارت دیگر با رسیدن به توسعه ی سیاسی است که می توان به توسعه ی اقتصادی؛ اجتماعی؛ صنعتی و هنری رسید این یکی از برنامه های مهم دولت روحانی بود که خوشبختانه به سرانجام رسید و در مرحله ی اجرایی شدن است.

 

 

وی با اشاره به اینکه چند برنامه ی مهم داخلی که در وعده های دولت روحانی جا مانده است ، افزود : وعده های انتخاباتی خود جناب روحانی چون از آن باخبر بود به عنوان مطالبه ی اساسی مردم از آن نام برد و قول پیگیری جدی آن را داد ولی تاکنون تحقق نیافته است و شاید به خاطر اینکه فضا مساعد نبود پیگیری آن به تعویق افتاد.

 

 

میرابی تغییر شرایط و بهبود وضعیت هنرمندان تنها به دست دولت محدود نمی شود اشاره کرد و خاطر نشان کرد : هرچند به لحاظ قانونی دولت این اختیار را دارد و مصمم است به هنر آزادی عمل بیشتری دهد و به عنوان نمونه می توان به سینما اشاره کرد که چند ماه پیش فیلم رستاخیز به لحاظ قانونی مشکلی برای پخش نداشت زیرا مجوز گرفته بود اما به خاطر فشار واعتراض یک عده که از کانال دیگری وارد شدند جلوی پخش آن گرفته شد و یا اجرای اُپرایی که در سوگ سالار شهیدان امام حسین ( ع ) در تالار وحدت به اجرا درآمد عده ای به شدت علیه آن شوریدند در حالی که از شبکه ملی مختصری از آن پخش شد.

 

 

این هنرمند اضافه کرد : طبیعی است که نگاه همه به هنر یک دست نباشد عده ای حق دارند هنر واقعی را نپسندند ولی اینکه آن را نافی دین و اسلام قلمداد کنند در حق هنر جفا کرده اند تا زمانی که این دست از تفکرات در جامعه فعال هستند هنر در ایران پیشرفت محسوسی نخواهد داشت.

 

 

 

وی ادامه داد: هر چند در همین وسع کم هنر حال حاظر ایران را می توان در سطح بین المللی پوشش داد و به مکان دیگری برد زیرا من معتقدم هنری که در ایران تولید می شود به اندازه کیفیت اش در سطح بین المللی شهرت ندارد هر چند در زمینه ی تئاتر و موسیقیِ سنتی شاهد اجراهایی در کشورهای روسیه؛ ارمنستان وغیره هستیم که با استقبال خوبی هم مواجه شده و با رایزنی های فرهنگی که از سوی دیپلمات ها صورت می گیرد تحقق و توسعه ی این امر شدنی است.

 

 

میرابی به درخواست هایش از دولت اشاره کرد و عنوان کرد :دولت می تواند نویسندگان بزرگ معاصر را مثل هاروکی موراکامی به ایران دعوت کرد هم می توان گروه داستان نویسان برجسته را به فرانسه برد و شب داستان خوانی برگزار کرد و به شرط اینکه توجه به همه ی هنرها به یک میزان صورت بگیرد و همان طور که ما قاری بین المللی داریم می توانیم داستان نویس؛ رمان نویس و نمایش نامه نویس در سطح بین المللی داشته باشیم و این حداقل کاری است که دولت روحانی می تواند به آن جامه عمل بپوشاند.

 

 

انتهای پیام /س

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=231146
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها
نظرات بینندگان
تعداد نظرات: بدون نظر
ارسال نظر

  • نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند.
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمايید.
  • توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت یا منفی استفاده فرمایید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی یابد.

یادداشت

گفتگو

بین الملل