تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز تبلیغات

سیاسی
کد خبر : 478118
تاریخ انتشار:دوشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۷ - ۸:۵۴| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

بی آبی در بشاگرد فراتر از بحران/ تانکرهای آبرسان خرابند مردم سردشت آب ندارند

آب رسانی به روستاهای و شهرهای بشاگرد از طریق تانکر صورت می گیرد که پراکندگی روستاها و عمق بحران و تعداد اندک تانکرهای آب رسان نتوانسته پاسخگوی این نیاز حیاتی باشد.

بی آبی در بشاگرد فراتر از بحران/ تانکرهای آبرسان خرابند مردم سردشت آب ندارند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از فرهنگ کده؛ بشاگرد منطقه ای کوهستانی است که بارش های فصلی آن طی سالیان گذشته رونق و آبادانی در این منطقه و حوزه های مختلف خصوصا کشاورزی فراهم آورده و محصولات مرغوب آن به ویژه خرمای بشاگرد بازار منطقه را در بر گرفته بود.

در حال حاضر متاسفانه منطقه شهرستان بشاگرد از خشکسالی بی سابقه ای رنج می برد به طوری که مردم در روستاهای بشاگرد برای تهیه آب آشامیدنی مسافت های طولانی را طی می کنند که گاها با طی این مسافت آب غیر بهداشتی را برای آشامیدن تهیه و استفاده می کنند که خود باعث شیوع بیماریهای مختلف می تواند باشد.

این در حالی است که مصوبه دولت مبنی بر انتقال آب از سد جگین به بشاگرد با وقفه ای چند ساله موجب بروز مشکلات زیاد و نگرانی گسترده مردم را فراهم کرده و در حال حاضر با بارش های پراکنده در بشاگرد آب رودخانه هایی که از کوه های بشاگرد سرچشمه می گیرد در سد مخزنی جگین که در ۶۰ کیلومتری بشاگرد قرار دارد ذخیره می شوذ که تأمین کننده آب شرب مردم جاسک هستند.

این وضعیت بغرنج در بشاگرد در مرکز شهرستان قطعی طولانی مدت شبانه روزی را به دنبال دارد و این نابسامان ناشی از خشکسالی پدیده مهاجرت از روستاهای بشاگرد به شهرهای همجوار را نیز افزایش داده است .

در حال حاضر آب رسانی به روستاهای بشاگرد از طریق تانکر صورت می گیرد که پراکندگی روستاها و عمق بحران و تعداد اندک تانکرهای آب رسان نتوانسته پاسخگوی این نیاز حیاتی باشد و مردم بشاگرد بی صبرانه منتظر تحقق مصوبه دولت و سرعت عمل در اتمام پروژه آب رسانی از سد جگین هستند.

وضعیت تامین آب آشامیدنی سردشت در حالت بحرانی است

دانشمند، رئیس شورای شهر سردشت بشاگرد در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده با اشاره به وضعیت بحرانی آب در مرکز شهرستان، اظهار کرد: سردشت مرکز شهرستان بشاگرد در بحران بی آبی قرار دارند و چاه های مرکز شهر خشک شده اند و قریب به دوسال است که آب سردشت از شهر گوهران به وسیله تانکرهای آبرسانی می شود .

رئیس شورای شهر سردشت با بیان اینکه در حال حاضر آبرسانی با تانکر تنها راه گذر از بحران آب در بشاگرد است، بیان کرد: در چند روز گذشته در یک مقطع کوتاه دو تانکر آبرسان شهر سردشت خراب شد و مردم این شهرستان ۱۰ الی ۱۱ روز آب نداشتند و جمعیت ۲ هزار نفری شهر سردشت با یک تانکر آبرسانی می شد و بر مشکلات مردم افزوده شده است.

خرابی تانکر بزرگ آبرسان در سردشت بشاگرد

دانشمند اضافه کرد: در حال حاضر شهر سردشت با دو تانکر آبرسانی می شود که یک تانکر هنوز خراب است و یک تانکر دیگر هم مشکل دارد و منتظر این هستیم که تانکر بزرگ این شهر درست شود تا این تانکر خراب برای تعمیر به میناب یا مرکز استان بفرستیم.

دانشمند با بیان اینکه پیگیری های فراوانی از طرف مقام معظم رهبری و سفر ریاست جمهوری به بندرعباس برای حل مشکل آب سردشت انجام داده ایم، گفت: معضل نبود آب در شهر سردشت این روزها تبدیل به یک بحران جدی شده است که قطعا نیاز به پیگیری جدی مسئولان شهرستانی، استانی و کشوری دارد.

وی با اشاره به پروژه انتقال آب سد جگین به مرکز شهرستان، افزود: مردم بشاگرد چندین سال است که چشم انتظار انتقال آب سد جگین به سردشت و دیگر نقاط بشاگرد هستند که این پروژه با روند کندی پیش می رود و انتظار می رود مسئولان با تخصیص ردیف های بودجه ای مردم این شهرستان را از نعمت آب سد جگین بهره مند کنند.

نیاز ۱۵۰ میلیاردی برای آبرسانی به سردشت

رئیس شورای شهر سردشت تصریح کرد: طبق برآوردھای انجام گرفته ۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار برای رفع بحران آب در این شھرستان نیاز است ولی برای انتقال آب از سد جگین به شهر سردشت با ۵۰ میلیارد هم می توان این کار را انجام داد اما متاسفانه سالهاست به دلیل نبود اعتبار به کندی پیش می رود.

دانشمند خاطر نشان کرد: جمعیت ثابت شهر سردشت ۲ هزار نفر و جمعیت متغیر شهر ۱۰ هزار نفر است و به دلیل اینکه روستاهای شهرستان امکاناتی ندارند مردم مجبورند برای خرید مواد غذایی و… به مرکز شهرستان روزانه رفت و آمد کنند.

 ۵۰ درصد از روستاها با بحران بی آبی مواجه هستند

عباس حبیب زاده، عضو شورای بخش گوهران شهرستان بشاگرد در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده، اظهار کرد: مشکل بی آبی در اکثر روستاهای بشاگرد وجود دارد و بخش گوهران هم ازاین قائله مستثنی نیست اما پروژه سد سهران با عنایت استاندار و مدیرکل آبفایی روستایی در دست کار است که اگر با مشکلی مواجه نشود با سرعت خوبی پیش خواهد رفت.

عضو شورای بخش گوهران شهرستان بشاگرد با اشاره به اینکه بیش از ۸۰ روستا در بخش گوهران است، بیان کرد: روستاهای زیادی در شهرستان بشاگرد با مشکل کم آبی رو به رو هستند که با تامین شلنگ، بهسازی چشمه ها یا حفر چاه با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند.

حبیب زاده تصریح کرد: بیش از ۵۰ درصد از روستاهای بخش گوهران با بحران بی آبی مواجه هستند که اگر پروژه سد سهران به موقع تکمیل و به بهربرداری نرسد قطعا مشکلات زیادی را برای مردم به وجود خواهد آورد.

آب شرب دو روستای بخش گوهران غیر بهداشتی است

وی با اشاره به مشکلات غیر بهداشتی آب شرب بشاگرد، افزود: غیر بهداشتی بودن آب شرب این شهرستان نیاز به بررسی بیشتر دارد که اداره بهداشت و درمان آزمایش بگیرند و بسیاری از روستاها با مشکل بی آبی رو به رو هستند که مجبورند از آب های غیر بهداشتی برای مصارف شستشو و شرب استفاده کنند که اخیرا در یک الی دو از روستاهای بخش رخ داده که در دست بررسی است.

عضو شورای بخش گوهران شهرستان بشاگرد بخش گوهران شهرستان بشاگرد جمعیتی بالغ بر ۱۶ هزار نفر مقیم و بیش از ۱۰ هزار نفر به صورت موقت جهت کسب و امرار معاش به شهرهای میناب، رودان، بندرکیش و قشم رفت و آمد می کنند.

آب غیر بهداشتی سبب شیوع بیماری شده است

حجت الاسلام علی بهروزه، امام جمعه شهرستان بشاگرد هم در خطبه های نماز جمعه هفته گذشته در خصوص بحران بی آبی در شهرستان گلایه کرد و گفت: شهرستان بشاگرد معروف به منطقه کمتر توسعه یافته در کشور است و باید خدمات برای حل مشکلات به نحو احسن صورت گیرد.

امام جمعه شهرستان بشاگرد گفت: بحران به جود آمده کم آبی و بی آبی در شهرستان بشاگرد و برخی از روستاهای آن سبب شده که بر اساس شنیده ها در برخی از روستاها بیماریهای هپاتیت و گوارشی و کلیوی و سقط جنین به خاطر استفاده از آبهای غیر بهداشتی به وجود آید.

حجت الاسلام بهروزه گفت: این موضوع می تواند یک بحران را در بشاگرد ایجاد کند و باید با تشکیل ستاد مدیریت بحران استان و شهرستان به این موضوع رسیدگی شود.

وی خاطر نشان کرد: مسئولان باید برای تامین آب شرب مردم روستایی تانکر را در اختیار ادارات مربوطه بگذارند تا مانع مهاجرت مردم بر اثر بی آبی از شهرستان باشند.

پروژه انتقال آب از سد جگین به سردشت پروژه سنگین و پایداری است

امین قصمی، مدیرعامل آبفای هرمزگان در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده با اشاره به اینکه انتقال آب سد جگین به سردشت و روستاهای تابع آن پروژه سنگین و بزرگی است، اظهار کرد: پروژه انتقال آب سد جگین به سردشت در سال های گذشته به دلیل کمبود اعتبار به کندی پیش می رفت اما در سال جاری از دو ارگان اعتبار به این پروژه عظیم مصوب شده است.

مدیرعامل آبفای هرمزگان بیان کرد: در سال ۹۷ از سوی دفتر مقام معظم رهبری و سفر ریاست جمهوری به هرمزگان اعتبارات خوبی مصوب شده که بلافاصله بعد از تخصیص اعتبار روند پروژه انتقال سد جگین به مرکز شهرستان با سرعت بیشتری پیش می رود.

خرابی تانکرهای آبرسانی سردشت بزودی مرتفع می شود

قصمی افزود: اتمام پروژه انتقال آب سد جگین به مرکز شهرستان در اولویت قرار دارد و به صورت جدی پیگیر تخصیص اعتبار هستیم تا مشکل آبرسانی شهر سردشت و روستاهای تابع آب مرتفع شود و هر چند پروژه انتقال آب سنگین و عظیم است اما پایدار خواهد بود.

وی با اشاره به خرابی تانکرهای آبرسانی شهر سردشت، گفت: تعمیر ماشین های سنگین زمان بر است چرا که برخی از قطعات آن در استان نیست اما در اسرع وقت پیگیری خواهیم کرد و این مشکل بزودی برطرف خواهد شد.

شهر سردشت با جمعیتی بالغ بر دو هزار نفر درر ۲۷۰ کیلومتری شرق بندرعباس قرار دارد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=478118
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها
نظرات بینندگان
تعداد نظرات: بدون نظر
ارسال نظر

  • نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند.
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمايید.
  • توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت یا منفی استفاده فرمایید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی یابد.

یادداشت

گفتگو

بین الملل