تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 404427
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۱| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
بازخوانی پرونده اشتغال هرمزگان در سال95؛

بیکاری هزاران هرمزگانی تیر خلاص دولتی ها به اعتراضات گسترده کارگری

استان هرمزگان در سال ۹۵ در حالی عنوان رتبه نخست اقتصاد مقاومتی را از آن خود دارد که شاهد تجمعات گسترده کارگری و بیکار شدن هزاران نفر از کارکنان واحدهای تولیدی و اقتصادی بوده است.

بیکاری هزاران هرمزگانی تیر خلاص دولتی ها به اعتراضات گسترده کارگری

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ موضوع اشتغال از محورهای اساسی در رونق و ثبات اقتصادی است که رفاه اجتماعی و توسعه جامعه را به دنبال دارد؛دستیابی به شغل مورد نظر افراد از اساسی‌ترین نیازهای جامعه محسوب می‌شود که این اصل مهم اقتصادی موجب مهاجرت روستانشینان به شهرها و بالتبع هجوم نیروی کار جوان به شهرهای اقتصادی می‌شود.

براین اساس اشتغال و بیکاری از مؤلفه‌های مهم اقتصادی کشورهاست چراکه کاهش فرصت شغلی ،افزایش ضریب بیکاری را به همراه دارد که معضلات اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی رهاورد افزایش بیکاری در هر جامعه است.
مسئله بیکاری یکی از بحران‌های موجود در اقتصاد کشور است که بر شاخص‌های رشد و توسعه کشور به‌ویژه امنیت ملی تأثیرات اساسی دارد.
معضل بیکاری مشکلات بسیاری مانند فقر، مهاجرت، رشد حاشیه‌نشینی، افزایش قاچاق در جامعه و تعطیلی واحدهای اقتصادی را ایجاد نموده که گریبان گیر اقتصاد ایران شده است.
پیام‌های نوروزی مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در سالیان اخیر با محوریت اقتصاد بیانگر اهمیت خودکفایی و مقاومتی بودن اقتصاد در برابر فشارهای بین‌المللی و تحریم‌های ظالمانهِ استکبار است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۶ هجری شمسی با اشاره به تأکید بر «اقدام و عمل» در نام‌گذاری سال ۹۵ و انجام کارهای خوبی کهِ مسئولین گزارش آن را داده‌اند، گفتند: البته فاصله زیادی میان کارهای انجام‌شده با انتظارات مردم و رهبری وجود دارد و آمارهای مثبت و منفی را باید درمجموع مشاهده کرد.
رهبر انقلاب توجه به نام «اقتصاد مقاومتی» را به‌تنهایی مؤثر ندانستند و در خصوص راه‌حل و علاج وضع کنونی، افزودند: علاج، در تقسیم کردن اقتصاد مقاومتی به نقاط کلیدی و مهم و تمرکز همه همت مسئولین و مردم بر آن نقاط است و این نقاط کلیدی عبارت است از تولید داخلی و اشتغال به‌ویژه اشتغال جوانان.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، بر اساس همین ضرورت، سال ۹۶ را «اقتصاد مقاومتی: تولید- اشتغال» نام‌گذاری کردند و گفتند: تمرکز و برنامه‌ریزی بر روی این نقاط کلیدی مطالبه رهبری و مردم از مسئولین و موجب پدید آمدن موفقیت‌های چشمگیر و محسوس است و مسئولین باید نتایج را در پایان سال به مردم گزارش کنند.
اقتصاد مقاومتی به دلیل اتکا به پتانسیل، توانایی داخل، اقتصادی درون‌زا است لذا می‌توان با استفاده از امکانات و نیروهای متخصص بومی بحران‌های اقتصادی پیش رو را گذراند و تأکید مقامم معظم رهبری را به منصه ظهور رساند.
بر اساس گزارش دبیرخانه ستاد اقتصاد مقاومتی کشور، استان هرمزگان د رسال ۹۵ رتبه نخست اقتصاد مقاومتی در کشور را کسب کرد که توسعه صادرات غیرنفتی، رفع موانع تولید، رونق اقتصادی، واگذاری پروژه‌های عمرانی و مبارزه با قاچاق کالا از محورهای اساسی کار ستاد و ملاک اصلی ارزیابی و موفقیت استان هرمزگان در کسب رتبه برتر کشوری بود.
استان هرمزگان در حالی عنوان رتبه نخست اقتصاد مقاومتی را از آن خود دارد که  شاهد تجمعات گسترده کارگری و بیکار شدن هزاران نفر از کارکنان واحدهای تولیدی و اقتصادی بوده است.
از اواسط زمستان سال ۹۴ با واگذاری شرکت آلومینیوم المهدی بندرعباس به بخش خصوصی، قطب اقتصاد کشور شاهد اعتراضات گسترده کارگرانی بود که بارها مقابل استانداری هرمزگان،، سپاه پاسداران و تجمع کرده بوده همچنین تحصنات گسترده در شرکت آلومینیوم انجام شد که واکنش مقامات کشوری و استانی را به همراه داشت که درنهایت وزیر اقتصاد با حضور در بندرعباس آب پاکی بر دست کارگران معترض و بیکار شده این واحد اقتصادی ریخت و اعلام کرد : این کارخانه بر اساس قانون و با برگزاری مزایده واگذارشده و نظر ما این است که واگذاری شرکت‌ها به بخش خصوصی ثمرات فراوانی در پی دارد.
اواسط مرداد سال ۹۵ شاهد تجمع تعداد ۱۰۰ نفر از کارکنان پیمانکاری شرکت مخابرات استان هرمزگان در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق بود.
این کارکنان که تعداد آن‌ها دو برابر کارکنان رسمی بوده و نزدیک به ۹۰۰ نفر است حقوقی توسط پیمانکار شرکت مخابرات هرمزگان به آن‌ها پرداخت‌نشده است و این در حالی بوده که حقوق مو دستمزد کارکنان رسمی به‌طور کامل پرداخت‌شده است.
کارکنان بخش‌های دیگر مخابرات ازجمله TCT۱، مرکز ۲۰۲۰، سیمبان‌ها، نگهداری شبکه هوایی، نگهبانی، نیروهای خدماتی، امور مشترکان، همراه اول و دبیرخانه از دیگر نیروهای معترض هستند که از نخستین ساعت‌های کاری روز یکشنبه در محل شرکت مخابرات استان هرمزگان حاضرشده‌اند.
سال ۹۵ شاهد تجمع کارکنان و کارگران منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس بود که در اعتراض به واگذاری صنایع و معادن فلزی خلیج‌فارس مقابل استانداری هرمزگان تجمع کردند و خواستار ممانعت از تکرار سناریوی کارکنان مجتمع آلومینیوم شدند.
بر این اساس ۲۰۰ نفر کارکنان صنایع معادن و فلزی خلیج‌فارس در اعتراض به عدم واگذاری بخش اصلی شرکت به پیمانکار مقابل استانداری هرمزگان تجمع کردند و از مسئولان استانی خواستار لغو چنین بخشنامه‌ای هستند.
روزهای پایانی سال۹۵ نیز از اعتراضات کارگری بی‌نصیب نماند و دو تجمع صنفی شامل فولاد جنوب و باغداران روستای سیاهو هم‌زمان با جلسه مدیریت بحران استان با حضور نجار، رئیس ستاد مدیریت بحران کشور مقابل استانداری هرمزگان تجمع کردند.
جزیره شگفت‌انگیز قشم نیز در سال گذشته شاهد تجمع صنفی‌هایی بود که در اعتراض به سیاست‌های اجرایی اعتصاب کرند.
پزشکان تنها بیمارستان قشم در اعتراض به دریافت مطالبات مالی خود دست به اعتصاب زدند و بیماران این بیمارستان علاوه بر رنج بیماری متحمل درد نبوده پزشک نیز شدند .
پس از اعتراض نیروهای بیمارستان پیامبر اعظم قشم نوبت کارگران شرکت پدیده سازان قشم شده که ماه‌هاست حقوق نگرفته‌اند تا با تجمع خود مسئولین را وادار به حرکتی اساسی کنند.
شرکت پدیده سازان قشم جزو شرکت‌های تابعه و تحت پوشش شرکت تجارت گذرگاه شمالی NCC است که با سازمان منطقه آزاد قشم قرارداد مشارکتی را منعقد نموده است که بر اساس آن ۶۵ هکتار از اراضی غرب شهر قشم را جهت احداث شهرکی چندمنظوره در قالب عملیات عمرانی آماده بهره‌برداری کند .
شهرستان جاسک ، سیریک و قشم که به‌عنوان قطب صیادی و پرورش ماهی در استان هرمزگان فعالیت دارند در سال گذشته شاهد تجمع صیادانی بود که به سیاست‌های اجرایی دولتت تجمع‌های اعتراض‌آمیز نسبت به حضور کشتی‌های خارجی در خلیج‌فارس و بیکاری صیادان سنتی داشتند .

استان هرمزگان دارای ظرفیت‌های بالقوه اقتصادی فراوانی است که اگر این ظرفیت‌ها بالفعل شوند قاعدتاً زمینه اشتغال بسیاری از جوانان بومی و تحصیل‌کرده استان را فراهم می‌کند و شرکت‌های بزرگی ازجمله شرکت آلومینیوم، فولاد، کشتی‌سازی، نفت ستاره خلیج‌فارس، شیلات و مجتمع بندری شهید رجایی با موج روزافزون صادرات و واردات در استانی واقع‌شده‌اند که به‌عنوان قطب اقتصادی ایران شناخته‌شده است لذا باوجود ظرفیت‌های فوق‌العاده نباید مشکل بیکاری وجود داشته باشد.

در حالی دولت طبل اولویت استخدام نیروهای بومی را به صدا درمی‌آورد که در استان هرمزگان با موجی از کارگران و کارمندان غیربومی مواجه می‌شویم لذا جای بسی تأسف دارد که نیروهای تحصیل‌کرده و بومی استان بیکار اما نیروهای غیربومی در هرمزگان مشغول کار هستند.

در سال گذشته با واگذاری شرکت‌های بزرگ به بخش خصوصی بسیاری از نیروهای این شرکت‌ها که در ایام گرما و سرما با تمام سختی‌های شغل دست‌وپنجه نرم کرده بودند و در کنار کوره‌ها و یا در اثر افتادن در دیگ بخار دچار سوختگی شده بودند از کار برکنار شدند درصورتی‌که با اضافه کردن بند، ماده و یا تبصره‌ای در متن قرارداد،  مسئولین استانی می‌توانستند از اخراج نیروهای بومی و باسابقه چندین ساله جلوگیری کنند.

صنعت کشاورزی یکی دیگر از ظرفیت‌های اقتصادی استان هرمزگان است که با توجه به شرایط آب و هوایی مناسب و وجود زمین‌های حاصلخیز  تأمین‌کننده بخشی از محصولات کشاورزی ایران است که اگر از متخصصان این صنعت به‌خوبی استفاده شود طبیعتاً مشکلات کشاورزان و بیکاری روستاییان تسهیل و شاهد موج مهاجرت از روستا به شهر نخواهیم بود.

با توجه به تولید روزانه آلومینیوم و فولاد و نیز تولید محصولات کشاورزی اگر به‌جای خام فروشی، صنایع تبدیلی در کنار صنایع استان ایجاد شود نه‌تنها تولید فرآورده‌های صنایع بیشتر و زمینه اشتغال نیروهای بومی ایجاد می‌شود بلکه باگذشت زمان بزهکاری و آسیب‌های اجتماعی ناشی از بیکاری در جامعه کاهش و در آینده نه‌چندان دور به‌طور کامل از بین می‌رود.
عنوان شعار سال با محوریت اقتصاد از سوی رهبر انقلاب در سال‌های اخیر بیانگر دغدغه معظم له در این زمینه است امید می‌رود بیانات ارزشمند رهبر انقلاب در آغاز سال نو و تأکید ایشان ببر محور تولید و اشتغال مورد تائید مسئولان قرار گیرد و استان هرمزگان در سال ۹۶ با تحقق بیانات رهبری دیگر شاهد بیکاری مردم این مرزوبوم و تجمعات گسترده کارگری نباشد.

 

انتهای پیام/م

 

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=404427
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,477 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی