تبلیغات تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
اقتصادی
کد خبر : 422745
تاریخ انتشار:سه شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۱| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
معاون اول رئیس جمهور:

بیکاری ابر چالش اقتصاد ایران/ اقتصاد مقاومتی گره گشای مشکلات اقتصادی و اجتماعی است

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه بیکاری ابر چالش اقتصاد ایران است، اظهار کرد: دولت پذیرفته است که سیاست های اقتصاد مقاومتی می توانند گره گشای مشکلات و چالش های پیش روی کشور باشد.

بیکاری ابر چالش اقتصاد ایران/ اقتصاد مقاومتی گره گشای مشکلات اقتصادی و اجتماعی است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از کیش پرس، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور شب گذشته پس از افتتاح و بازدید از چندین طرح عمران، صنعتی و گردشگری با حضور در مرکز همایش های بین المللی کیش از مدیرعامل سازمان، فعالان اقتصادی و مسئولان که گام های مثبتی در رونق و تحول کیش برداشته اند تقدیر کرد و گفت: واحدهای تولیدی و صنعتی متکی به دانش روز در کیش ایجاد شده است که می تواند آغاز بزرگی در بخش دانش بنیان در کشور باشد.

وی با تاکید بر اینکه تاکنون در کشور کمتر شاهد چنین پروژه هایی بودیم، افزود: سالانه جمعیت زیادی از کشور به خارج سفر می کنند که می توان با استفاده از فرصت های خوبی که در جنوب و شمال کشور وجود دارد برای ایجاد تفریحات مردم که حق بزرگ ملت ایران است استفاده کرد و امید است که بخش خصوصی و سرمایه گذارانی که در این بخش ورود می کنند از فعالیت و سرمایه گذاری خود رضایت داشته و شاهد روند رو به رشد در این حوزه باشیم.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه ما در کشور با چالش های جدی روبرو هستیم، اظهار کرد: عمده ترین و بزرگترین دغدغه دولت یازدهم از آغاز فعالیت برقراری ثبات اقتصادی در کشور بود.

جهانگیری تاکید کرد: ایجاد فضای اقتصادی باثبات و آرامش در اقتصاد کشور، ایجاد ظرفیت پیش بینی اقتصادی، کاهش ریسک فعالان اقتصادی، ایجاد فضای اقتصادی آرام برای فعالان این بخش و کنترل نرخ تورم و ارز در راستای حرکت ملایم از جمله تلاش هایی بود که در دولت یازدهم صورت پذیرفت.

وی با بیان اینکه نرخ سود بانکی باید روند کاهش داشته باشد، رشد اقتصادی به سمت مثبت حرکت کند، فضای اقتصادی باید قابل پیش بینی باشد، باید با دنیا تعامل و کار کرد و تحریم ها را از پیش روی ایران باید برداشت بیان کرد: به فضل الهی تا حد زیادی در فضای اقتصادی، درسیاست خارجی و داخلی، صمیمیت، گفتگو قرار گرفته ایم و جریان های سیاسی در فضایی آرام با یکدیگر رقابت و کار می کنند.

معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: اگر چه برای اداره یک کشور سیاست خاصی وجود دارد اما همه می دانند که در یک جهت و آن هم سربلندی مردم، آرامش وتوسعه ایران و برای رفع دغدغه های مردم باید تلاش کنند اگر چه هر کس با سلیقه خاص خود فکر می کند بهتر می تواند به این هدف برسد.

جهانگیری با تاکید بر اینکه آرامش اقتصادی به کشور بازگشته است، ادامه داد: پیداست که در دولت دوازدهم با شرایط جدیدی روبرو هستیم و مهمترین آن ها چالش هایی است که پیش روی اقتصاد و مدیریت کشور قرار گرفته است.

 

بیکاری از مهمترین چالش های اقتصادی و اجتماعی است

وی، بیکاری را از مهمترین چالش های بخش اقتصادی و اجتماعی در کشور عنوان کرد و افزود: برخی تصور می کنند بیکاری معضلی است که همواره وجود داشته و هم اکنون نیز مطرح است و راهکارهایی که در گذشته برای حل آن وجود داشت امروز نیز کارآمد خواهد بود.

معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: ایجاد اشتغال جز با سرمایه گذاری و تولید راهکار دیگری ندارد و ما باید زمینه های مناسبی برای سرمایه گذاری و افزایش تولید که نتیجه آن ایجاد اشتغال است به وجود آوریم

جهانگیری با بیان اینکه امروز ما با شرایط پیچیده ای در کشور روبرو هستیم که در هیچ مطقعی روبرو نبوده ایم، گفت: ظرف اقتصاد کشور بزرگ نشده و محدود مانده اما تعدادی که بر سر این ظرف نشسته اند افزایش یافته است.

وی ادامه داد: ظرف اقتصاد در بهترین دوران ۶۰۰ هزار شغل ایجاد کرده اما کسانی که چشم به این ظرف دوخته اند و منتظرند که از این ظرف معجزه ای ببینند بیش از چند میلیون نفر هستند که منتظر هستند ببینند که می شود در این اقتصاد کاری برای آن ها کرد یا نه و هر سال یک میلیون نفر به این ها اضافه می شود و حداقل انتظارشان این است که از این اقتصاد برای خودشان شغلی درست کنند .

 

بیکاری ابر چالش اقتصاد ایران

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه بیکاری امروز به عنوان یک ابر چالش در برابر اقتصاد ایران قدعلم کرده است افزود: این افراد کسانی هستند که سال ها تلاش کرده و مدارک بالایی کسب کرده اند واینک انتظار دارند که هم کشور از توان آن ها استفاده کند و هم اینکه خود از سال ها زحمت و این مدارک منتفع شوند و مهمتر اینکه ظرفیت بالیی از این افراد جویای کار خانم ها هستند

وی مشکلات زیست محیطی را از دیگر چالش های پیش روی دولت دانست و افزود:  امروز مشکلات ریزگردها در استان های سیستان و بلوچستان و خوزستان و انواع دیگر از آلودگی های محیط زیست در برخی کلان شهرها که مردم با آن دست و پنجه نرم می کنند از مهمترین چالش هاست.

به گفته جهانگیری کمبود منابع آب به نقطه هشدار رسیده و به عنوان ایرانی علاقمند به آینده کشور باید بدانیم به نقطه ای رسیده ایم که باید میزان مصرف و منابع آب را مدیریت کنیم.

وی توجه به وضعیت معیشت مردم را از اولویت های مورد توجه عنوان کرد و افزود: در یک دوره طولانی در گذشته قدرت خرید مردم کاهش یافته و سفره های آن ها علیرغم درآمد بالای نفت کوچکتر شد.

معاون رئیس جمهور با تاکید بر اینکه باید سفره مردم بزرگتر شود، گفت: این مسئله از چالش های جدی است که در آغاز دولت دوازدهم پیش روی ما قرار دارد و دولت باید با یک مدیریت قوی و پرانرژی و مدبرانه به صحنه چالش ها آ»ده و با آن ها روبرو شود.

جهانگیری اجماع عمومی در سطح کشور برای مقابله با چالش ها را پیش نیاز هر اقدامی در زمینه رفع مشکلات جامعه دانست و افزود: همه قوای سه گانه کشور و نیروهای مسلح باید دولت را در این مسیر کمک کنند.

 

اقتصاد مقاومتی گره گشای مشکلات جامعه ایران

وی با تاکید بر اینکه  مهمترین ابزار و سیاست هایی که در اختیار داریم سیاست های اقتصاد مقاومتی است افزود: دولت پذیرفته که این سیاست ها می توانند در این مقطع گره گشای مشکلات و چالش های پیش روی کشور باشد.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه در میان اقتصاد دانان تقریبا یک اجماع وجود دارد و همه قوا و ارکان نظام هم بنابر سیاست های ابلاغی رهبری اعلام آمادگی کرده اند، تاکید کرد: این اعلام آمادگی ها باید از محدوده حرف خارج شود زیرا ایجاد تنش ها و بحران های سوری در جامعه مانع از حل مشکلات مردم می شود.

 

 

 بحران های سوری جامعه مانع توسعه و حل مشکلات مردم

جهانگیری ادامه داد: ایجاد تنش خواسته یا ناخواسته در مقابل توسعه کشورسنگ انداخته و مانع می شود که از این چالش ها با سربلندی عبور کنیم و اگر با سربلندی از آن ها عبور هر کدام می تواند به یک بحران بزرگ برای کشور تبدیل شود که همه چیز کشور را تهدید کند.

وی اجماع و ایجاد یک فضای آرام سیاسی، تعامل با جهان را از مهمترین مسیرها برای حرکت در محور اقتصاد مقاومتی خواند و افزود: اقتصاد باید برون نگر و درون زا شود و از ظرفیت های درونی خود استفاده کند تا هر سرمایه گذاری در کشور احساس کند که می تواند تمامی سرمایه های خود را در این کشور به صحنه بیاورد و هیچ کس مزاحم وی نشده و در این مسیر مورد حمایت نیز سقرار می گیرد تا سرمایه گذاری و تولید کرده و اشتغال ایجاد کند.

معاون اول رئیس جمهور گفت: حرکت دولت دوازدهم نیازمند ترسیم  و تفسر مسیر صحیح برای مقابله با چالشها است و پیش نیاز آن نیز سرمایه گذاری و تولید است.

جهانگیری با بیان اینکه ایران دارای قابلیت های اول سرمایه گذاری در جهان است، تصریح کرد: یکی از بهترین بخش هایی که می توان در آن سرمایه گذاری و میلیاردها دلار سرمایه خارجی جذب کرد، بخش نفت و گاز است و نباید با اولین قرار داد سرو صدا به راه انداخت و مانع اجرای قرار دادهای بعدی شد.

وی با اشاره به اینکه این قرارداد یک قرارداد ۵میلیارد دلاری است،  افزود: باید دهها میلیارد دلار و به تعبیر رهبری ۲۰۰ میلیارد دلار در بخش نفت و گاز جذب سرمایه کرد.

 

مناطق آزاد از اولویت های توسعه ایران است

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه صنایع متکی به دریا و اقتصاد دریا محور از مهمترین بخش های سرمایه گذاری در کشور است تاکید کرد: ایران با کیلومترها ساحل دریایی از جنوبی ترین نقطه کشور تا شرق از اولویت های اول در این بخش است. ۱۸۰۰ کیلومتر دریای خلیج فارس و عمان و سایر جزایر و در شمال ساحل دریای خزر نعمت هایی است که خداوند در اختیار ما قرار داده است تا اقتصاد دریا محور برای یک دوره طولانی، محور اقتصاد کشور قرار دهیم.

جهانگیری با تاکید بر اینکه جزایر از نعمت هایی است که در دریا قرار گرفته و هر کدام می توانند کانون توسعه باشند. ادامه داد: مناطق آزاد از اولویت های توسعه ایران است.

وی با یادآوری اینکه در دوره قبل از انقلاب نیز برای مناطق آزاد تصمیم گیری هایی صورت گرفته بود که اجرایی نشد، اظهار کرد: از ابتدای انقلاب ایجاد مناطق آزاد قانونی شد و در ابتدا سه کانون و هم اکنون ۷ منطقه آزاد در کشور ایجاد شده و پیشنهاد ایجاد ۷ منطقه آزاد دیگر نیز به مجلس ارائه شده که امید است به زودی تصویب شده و در اختیار ما قرار گیرد.

معاون اول رئیس جمور ادامه داد: نباید کمترین تردید در اینکه مناطق آزاد می توانند یکی از قطب های مهم توسعه کشور باشند داشته باشیم. اگر چه منطقه آزاد از ابتدا برای ایجاد فضای تولید، صادرات گرا و صادرات محور طراحی شده بود تا میلیاردها دلار از محل صادرات مختلف تولیدات وارد کشور کند اما با تعاریف یاد شده فاصله وجود دارد که باید آسیب شناسی شود.

جهانگیری با بیان اینکه مناطق آزاد ایجاد شده است تا با رهایی از قوانین دست و پا گیرد میلیاردها دلارمنابع خارجی را جذب کند و کانون توسعه برای این هدف باشد، تاکید کرد: دستاوردهای خوبی در این مناطق صورت گرفته که قابل اغماض نیست اما نیاز است تا با حمایت از این مناطق و آسیب شناسی فاصله گذاری تا هدف کاهش یابد و بررسی شود که کدام بخش که باید کمک می کرد، وظیفه خود را انجام نداده است.

وی تاکید کرد: مناطق آزاد می تواند در اقتصاد دریا محور یکی از کانون های توسعه باشد مانند سواحل مکران که به عنوان یکی از جهت گیری های مهم از سال ها قبل مورد تاکید رهبر معظم انقلاب بوده اند که در این راستا ستادی تشکیل و مشاهده شد که بربهترین سواحل کشور گرد محرومیت نشسته و کمترین آثار عمران و آبادانی در آن ها مشاهده نمی شود.

 

گردشگری از محورهای مهم سرمایه گذاری در مناطق آزاد

معاون اول رئیس جمهور گردشگری را از دیگر محورهای مهم در سرمایه گذاری مناطق آزاد در دولت دوازدهم عنوان کرد و افزود: در این قطع گردشگری قادر است با سرعت شغل ایجاد کرده و به سرعت در رشد اقتصادی تاثیر گذارو مهم باشد.

جهانگیری ادامه داد: ما در دولت دوازدهم باید به دنبال این باشیم که رشد اقتصادی بالا، مستمر و اشتغالزاباشد و حتما یکی از زمینه هایی است که می تواند شغل ارزان برای ما ایجاد کند.

وی کیش را یکی از این کانون هایی دانست که می تواند گردشگر خارجی و ایرانی جذب کند و افزود: کیش می تواند زیرساخت ها را فراهم کند و فرصت هایی به وجود بیاورد که مردم از داخل و خارج به اینجا روی بیاورند .

معاون رئیس جمهور تاکید کرد: باید با کشورهای دوست مانند چین و کشورهای شرق آسیا که میلیون ها مسافر برای بازدید و تفریح و گردشگری فرهنگی و غیره  دارند  مذاکره کرده و بخشی از آن ها را جذب ایران کنیم و مناطق آزادی که مانند کیش جهت گیری اصلی آن ها گردشگری است باید در این زمینه پیشگام و پیشقدم باشد.

وی همچنین با تاکید بر پایش مصرف انرژی و مقابله با چالش های این حوزه خاطرنشان کرد: میزان مصرف انرژی در ایران بسیار بالاست منابع انرژی کشور در حال هدر رفتن است و مناطق آزاد بهترین نقظه برای سرمایه گذاری در بحث انرژی است.

 

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=422745
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها
نظرات بینندگان
تعداد نظرات: بدون نظر
ارسال نظر

  • نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند.
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمايید.
  • توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت یا منفی استفاده فرمایید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی یابد.

یادداشت

گفتگو

بین الملل