بیشترین اوقات فراغتم را در مساجد می گذرانم/ اگر مداح نبودم در هیئت آشپزی می کردم
+ پ -
بیشترین اوقات فراغتم را در مساجد می گذرانم/ اگر مداح نبودم در هیئت آشپزی می کردم

مداح و روضه خوان جاسکی با بیان اینکه بشترین اوقات فراغتم را در مساجد و پایگاه های محل می گذرانم؛ تصریح کرد: همیشه برای پیشرفت بیشتر از مداحان سوال می پرسم و از تجربیات آنها استفاده می کنم اما تاکنون هیچ وقت به صورت رسمی کلاس مداحی نداشتم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ محمد یاسین کاهشی مداح و روضه خوان اهل بیت (علیهم السلام) جاسکی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی فرهنگ کده ؛ اظهار کرد: از دوران بچه گی علاقه  زیادی به خواندن روضه خوانی داشتم و برای نخستین بار در حسینیه با جرات تمام شروع به خواندن نوحه محلی و سنتی کردم که خانواده بعد از آن من را تشویق به این کار کردند و با هدف اینکه از این طریق خادم و نوحه خوان و مولا و اهل بیت باشم این مسیر را ادامه دادم.
وی بیان کرد: در اوایل شروع مداحی که نوحه را یک بار میخواندم برای بار دوم در حافظه ام می ماند و به صورت حفظ مداحی می کردم که در آن زمان در محلات ما کمتر کسی پیدا میشد  که هم سن من مداحی کند و همین علاقه من به مداحی باعث شد همه اطرافیانم در این راه به من کمک کنند.

 

کاهشی در ادامه افزود: در کنار مداحی به قاری قرآن و موءذنی هم علاقه دارم و گاهی مجری برنامه های روستا اعم از جشن و اعیاد و جلسات هستم .

 

این مداح اهل بیت (ع) به بزرگترین عیب و حسن خود در مداحی اشاره کرد و گفت: بزرگترین عیب صدای من که هر وقت صدای یک مداح دلنشین و می شنوم افسوس و غبطه میخورم و این که خیلی زود سبک مداحی را تقلید میکنم و خیلی کم سراغ ایجاد سبک خودم میرم و این شاید یک نقطه ضعف باشد.

 

وی تصریح کرد: بنده همیشه محرم که شروع می شود به حسینیه روستا میرم و با نصب پرچم و نماد آغاز محرم و آماده کردن سیستم صوتی حسینیه و گذاشتن نوارهای مذهبی مردم را آگاه میکنم و خودم شیفته محرم هستم.

 

کاهشی افزود: دنبال شهرت نیستم اما یک یک برهه زمانی دوست داشتم مردم از من تمجید کنند ولی باتجربه ام به این نتیجه رسیدم تا حدالامکان زمینه را برای کسی فراهم کنم که شرایط و تجربه بیشتری در این زمینه دارد و از تجربیات آنها استفاده کنم.
مداح و روضه خوان جاسکی با بیان اینکه زیاد اهل مطالعه نیستم ؛ افزود:کتابهای مذهبی شامل اشعار و روضه های مذهبی باشند توجه ام را جلب میکنند و به سمت شون می روم و مطالعه می کنم.

 

وی ابراز کرد: بهترین تفریح من در مرحله نخست دوستانم هستند و یا اینکه دیدار با بزرگان و با تجربه ای که من را به مسیر صحیح زندگی راهنمایی کنند تا زندگی بهتری را داشته باشم این خود بهترین تفریح زندگی من است و ناگفته نماند بیشتر اوقات فراغتم را در مساجد و پایگاه های محل می گذرانم.
کاهشی با بیان اینکه آیا تاکنون به صورت رسمی کلاس مداحی نداشتم ؛ تصریح کرد: همیشه برای پیشرفت بیشتر از مداحان سوال می پرسم و از تجربیات آنها استفاده  می کنم اما تاکنون هیچ وقت به صورت رسمی کلاس مداحی نداشتم.

 

وی به عوامل پیشرفت در مداحی اشاره کرد و افزود: هر چیز با تمرین کردن و الگو برداری شکل میگیرد و  اینکه به کارت اهمیت دهی و همچینن و حضور در کنار مداحان بزرگ  و مداحی کردن در هیئات بزرگ و بدون استرس می تواند از عوامل پیشرفت در مداحی باشد.

 

مداح و روضه خوان جاسکی به تفاوت بین مداحی دیروز و امروز پرداخت و گفت: مداحی های دیروز به صورت سنتی برگزار میشد و همچنین در گذشته شاید به ندرت پیدا میشد چند مداح در جلسه حضور داشته باشد چون آن زمان مداح کمتر بود اما امروز شیوه های عزاداری خیلی متفاوت شده با وجود کلاس های مداحی و اهمیت سازمانها به این گونه مسائل مداح زیاد است .

 

کاهشی در پاسخ به سوال مبنی بر اینکه شاعرانی که با آن‌ها کار می‌کنید چه کسانی هستند ؟ بیان کرد: بنده بیشتر از مداحان تقلید میکنم و خیلی کم از اشعار کتاب ها استفاده می کنم چون کلاس نرفته ام و ایجاد سبک برایم مشکل است .

 

وی با بیان اینکه اگر مداح نبودم در هیئت آشپزی می کردم ؛ اظهار کرد: علاقه خاصی به آشپزی دارم و در کل شغلم آشپزی است گاهی هم آشپزی میکنم و حتما این کار را می کردم و ساقی حسینه می شدم.
روضه خوان اهل بیت (علیهم السلام) تصریح کرد: مداحی هم مثل تمام کارهای دیگر است هر کاری را تا شروع نکنید احساس میکنید کار سختی باشد اما تا به آن مسلط شدی خیلی عادی و آسان خواهد شد آن هم کاری که عواقب معنوی داشته باشد با شور اشتیاق به آن می پردازم و به نظر بنده مداحی کار سختی نیست.

 

 

وی با بیان اینکه بنده اصلا به سمت مداحی شور نمی روم ؛ افزود: در شهرستان جاسک بیشتر مداحی به صورت سنتی است و یک مداح ثابت و مشخص نداریم یعنی جا برای مداحی همه وجود دارد به نظر من اگر مداحی آرام باشد که زاکر و شنونده فیض کامل را ببرد خیلی بهتر است و شنونده هم متوجه می شود.

 

 

کاهشی در خصوص سیاسی شدن جلسات اهل بیت ؛ تصریح کرد: سیاست همه جا وجود دارد اما به نظرم کار خوبی نیست چرا که جلسات اهل بیت باید حال هوای اهل بیت را داشته باشد و نباید در جلسات اهل بیت در خصوص مسائل سیاسی بحث شود.

 

این مداح و روضه خوان جاسکی در ادامه اضافه کرد: برای جوانانی که تازه پا به این راه گذاشتند بسیار خوشحالم و همه آنها را به این کار تشویق میکنم و بهترین کار است که عواقب معنوی هم دارد اما پیشنهادم برای تازه جوانها این است فقط برای ثواب مداحی کنند برای پول یا انعام مداحی نکنند.
وی با اشاره به حساسیت‌ خود در خصوص جلسات مذهبی ؛افزود: در حین مداحی دوست دارم مخاطبان یا حضار در جلسه فقط توجه به سینه زنی و عزاداری داشته باشند و از پذیرایی در حین مداحی راضی نیستم چرا که نظم جلسه را بهم خواهد زد.
کاهشی به تاثیر مداحی در زندگی شخصی خود اشاره کرد و گفت: با مداحی کردن از مذرات و هوا و هوس دنیا فاصله میگیری و به خدا نزدیکتر می شوی و بهترین حس در درونت شکل می گیرد و همچنین از دیدگاه مردم و هم توجه به مداحان بزرگ و شیوه زندگی آنها و الگو برداری از آنها و این که در مقابل مردم از احترام خاصی بر خوردار هستی و اینها میتواند بهترین تاثیرات مداحی در زندگی یک فرد مداح باشد.

 

 

وی با بیان اینکه از سبک همه مداحان استفاده میکنم؛ خاطر نشان کرد: در استان از مداح ذاکری که واحد سنتی میخواند و مداح کشوری حاج نبوی تحت تاثیر قرار می گیرم.

 

روضه خوان اهل بیت (علیهم السلام) گفت: برای جوانانی که در دستگاه امام حسین (ع) فعالیت می کنند توصیه می کنم که این بهترین کاری است که انجام می دهند و مطمئن باشید که همچین لطفی نصیب هر کسی نمیشود که خادم و نوکر اقا ابا عبدالله باشند و دوست دارم تا عمر دارم فعالیتم را ادامه دهم.

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر اول خبر fff