بیانیه بان‌کی‌مون علیه شهرک‌سازی اسرائیل
+ پ -
بیانیه بان‌کی‌مون علیه شهرک‌سازی اسرائیل

دبیر کل سازمان ملل ادامه ساخت و سازهای غیرقانونی رژیم صهیونیستی در کرانه باختری و بیت المقدس را محکوم کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛ بان کی مون دبیر کل سازمان ملل ادامه ساخت و سازهای غیرقانونی رژیم صهیونیستی در کرانه باختری و بیت المقدس را محکوم کرد.

استفان دوجاریک سخنگوی بان کی مون روز دوشنبه در بیانیه ای اعلام کرد: دبیرکل سازمان ملل به شدت درباره تصمیم اسرائیل برای گسترش شهرک سازی در کرانه باختری و بیت المقدس نگران است؛ این خبر در حالی منتشر می شود که گروه چهارجانبه دیپلماتیک خاورمیانه (آمریکا، اتحادیه اروپا، روسیه و سازمان ملل) چند روز قبل طی گزارشی موکدا از اسرائیل خواست تا شهرک سازی را متوقف کند.

وی تصریح کرد که تصمیم جدید رژیم صهیونیستی برای ادامه شهرک سازی ٬سوالی جدی را درباره اهداف بلند مدت این رژیم در اذهان ایجاد می کند. بر اساس این بیانیه ، در این میان اظهارات برخی وزیران صهیونیست درباره الحاق کرانه باختری به دیگر مناطق اشغالی نیز وضعیت را پیچیده تر ساخته است.

بان کی مون در بیانیه اش با یادآوری این نکته که شهرک سازی در مناطق اشغالی به موجب قوانین بین المللی غیرقانونی است، از رژیم صهیونیستی خواست تا این تصمیم ها را در راستای تحقق صلح و توافقی نهایی و منصفانه لغو کند.

رژیم صهیونیستی اعلام کرده است که قصد دارد حدود ۵۶۰ واحد مسکونی جدید در شهرک صهیونیست نشین معال آدومیم در کرانه باختری و ۲۴۰ واحد دیگر در سراسر شرق بیت المقدس اشغالی احداث کند.

رژیم صهیونیستی در جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ ٬شرق بیت المقدس را اشغال و بعدها آن را ضمیمه دیگر مناطق اشغالی کرد؛ اقدامی که هیچگاه از سوی جامعه بین المللی به رسمیت شناخته نشد.

این رژیم بیت المقدس را مرکز حکومت خود می داند، در حالی که فلسطینیان اعلام کرده اند که بخش شرقی شهر بیت المقدس پایتخت کشور آینده شان است.
مساله بیت المقدس که محل سکونت بیش از ۳۰۰ هزار فلسطینی است از مهم ترین مسایل مناقشه با رژیم صهیونیستی به شمار می رود.

به موجب قوانین بین المللی و ماده ۴۹ کنوانسیون چهارم ژنو، شهرک سازی در اراضی اشغالی غیرقانونی و انتقال جمعیت توسط قدرت اشغالگر به مناطق اشغالی منع شده است.

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff