تبلیغات تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

کد خبر : 77372
تاریخ انتشار:سه شنبه ۰۳ دی ۱۳۹۲ - ۹:۵۱| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

بیان مشکلات رسانه‌های هرمزگان از بلندگوی سالن جلسات استانداری

خطوط قرمز، کمبود بودجه، تبعیض و توزیع ناعادلانه آگهی ها و امکانات از مشکلات و درد دل های رسانه های استان هرمزگان بود که مدیران رسانه این موارد را بدون استفاده از روزنامه های خود بلکه از طریق بلندگوی سالن جلسات استانداری به سمع و نظر استاندار هرمزگان رساندند. به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، […]

بیان مشکلات رسانه‌های هرمزگان از بلندگوی سالن جلسات استانداری

خطوط قرمز، کمبود بودجه، تبعیض و توزیع ناعادلانه آگهی ها و امکانات از مشکلات و درد دل های رسانه های استان هرمزگان بود که مدیران رسانه این موارد را بدون استفاده از روزنامه های خود بلکه از طریق بلندگوی سالن جلسات استانداری به سمع و نظر استاندار هرمزگان رساندند.

32471t.jpg

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، آنقدر رسانه های استان هرمزگان مظلوم هستند که از روزنامه ها و خبرگزاری های خود که به نوعی بلندگوی مردم برای رساندن صدای مشکلات آنها به گوش مسئولین است، به ندرت برای بیان مسائل و مشکلات خود استفاده کرده اند اما در این گزارش قصد داریم مردم را نیز در جریان این مشکلات و دشواری های بخش رسانه قرار دهیم.

بیان مشکلات رسانه ها از بلندگوی سالن جلسات استانداری هرمزگان در حالی صورت گرفت که اولین دیدار مدیران مسئول روزنامه های محلی و نمایندگان خبرگزاری ها و مطبوعات کشوری در استان با استاندار هرمزگان به دعوت روابط عمومی استانداری پس از گذشت ۴ هفته از انتصاب جاسم جادری برگزار شد.

در این نشست که با استقبال خوب مدیران و صاحب نظران عرصه رسانه استان روبرو شده بود، هر رسانه از زاویه دیدگاه خود مشکلات، انتظارات و درخواست ها را مطرح کرد.

*توسعه، بسته رسانه ای می خواهد*

رئیس خانه مطبوعات استان هرمزگان در این نشست خواستار تعریف بسته رسانه ای برای توسعه در هر بخش شد و اظهار کرد: رسانه ها تنها خبرساز نیستند بلکه آنها می توانند جریان ساز، تسهیل گر و حتی گاهی مانع توسعه باشند.

شیرزاد عزتی افزود: امروز اشخاص، دیدگاه و طرح هایی موفق می شوند که توانسته اند ارتباط خود را با رسانه ها تنظیم کرده و به یک روند تعاملی برسند.

وی با اشاره به اینکه برخی تلاش دارند رسانه را انحصاری کنند ادامه داد: باید یک شیوه تعاملی، فراگیر و منطقی برای ارتباط میان رسانه ها و استانداری تعریف شود تا همه در یک مسیر مشخص ارتباطات خود را برقرار نمایند.

*هیچکدام از خبرنگاران هرمزگان از طریق دولت صاحب خانه نشده اند*

مدیرعامل خانه مطبوعات استان نیز در ادامه بیان کرد: بسیاری از نشریات استان به علت مشکلات اقتصادی در شماره های آخر خود متوقف مانده و برخی نیز تنها گاهی منتشر می شوند.

فاطمه رکن الدینی با اشاره به وعده های عمل نشده مسئولین سابق یادآور شد: در سال ۹۱ جهت رفع مشکلات رسانه های استان، نشستی با استاندار وقت برگزار شد که مصوباتی را در پی داشت اما برخی از این مصوبات تحقق نیافت.

وی با بیان اینکه تا کنون هیچکدام از خبرنگاران هرمزگان از طریق دولت صاحب خانه نشده اند افزود: با وجود اینکه ثبت نام خبرنگاران انجام و پرونده ها تشکیل شد اما زمین اختصاص یافته خارج از شهر معرفی شد که مورد استقبال خبرنگاران قرار نگرفت وعلیرغم پیگیری های مجدد نتیجه ای حاصل نشد.

رکن الدینی به مصوبه استاندار سابق هرمزگان در خصوص معافیت مطبوعات از مالیات اشاره کرد و گفت: قرار بود از مطبوعات استان و هزینه های آگهی مالیاتی کسر نشود اما همچنان برخی ادارات این نکته را رعایت نکرده و مبادرت به کسر مالیات از مطالبات روزنامه ها می کنند.

وی عمده مشکل رسانه های استان را عدم پرداخت مطالبات آنها از سوی ادارات عنوان و خاطر نشان کرد: علیرغم مصوبه و وعده های گذشته همچنان این مشکل باقی است و برخی ادارات استان مطالبات مطبوعات را پرداخت نمی کنند.

تعیین تکلیف سرمایه گذار پروژه چاپخانه استان و واگذاری زمین برای احداث فرهنگستان رسانه از دیگر درخواست های مدیرعامل خانه مطبوعات هرمزگان از استاندار بود.

*نماینده رسانه ها در شورای اداری عضو شود*

مدیر مسئول هفته نامه نگاه روز و نماینده مدیران مسئول در خانه مطبوعات در این دیدار خواستار عضویت یک نماینده از رسانه ها در شورای اداری با شورای برنامه ریزی استان شد و اظهار کرد: حضور نماینده رسانه در این شوراها می تواند فضای تعاملی را در استان تقویت کند.

نعمتی اذعان کرد: امیدواریم با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید فضای مناسبی در جهت پیشبرد اهداف رسانه ها ایجاد شود.

*اجازه ندهید از مدیریت عالی استان در اختلافات میان رسانه ها هزینه شود*

نماینده روزنامه فرهنگستان جنوب در ادامه خواستار همدلی بیشتر میان رسانه های استان شد و خطاب به استاندار هرمزگان گفت: اجازه ندهید از مدیریت عالی استان در اختلافات صنفی رسانه ها هزینه شود.

هومن محمد کرمی تصریح کرد: در میان تمام صنوف اختلاف و رقابت وجود دارد اما هزینه کردن از استانداری و مدیریت عالی استان در این بحث کار مناسب و درستی نیست.

وی خاطر نشان کرد: امروز نیازمند سرمایه گذاری ملی و بین المللی در استان هرمزگان هستیم و رسانه ها می توانند نقش پر رنگی در جذب سرمایه برای استان داشته باشند.

محمد کرمی با بیان اینکه رسانه های استان نیازمند حمایت مالی هستند اظهار امیدواری کرد: در آینده ای نزدیک نشریات محلی هرمزگان بتوانند با حمایت استاندار هرمزگان و دولت در گستره فرا استانی و منطقه ای منتشر شوند.

*نماینده عالی دولت در جلوگیری از تخلفات ورود کند*

مدیر مسئول روزنامه ندای هرمزگان نیز در این نشست با بیان اینکه جایگاه رسانه ها درست تبیین نشده است تاکید کرد: وقتی اهمیت و جایگاه رسانه به عنوان تاثیرگذار ترین بخش بر افکار عمومی درست تبیین نمی شود هر شخص و ارگانی به خود اجازه می دهد تا هرگونه برخوردی را انجام دهد.

غلامحسین عطایی با اشاره به نامه توهین آمیز معاون منطقه آزاد کیش در پاسخ به نامه ارسالی اداره کل ارشاد در خصوص راه اندازی نمایندگی خانه مطبوعات در جزیره کیش یادآور شد: چگونه معاون منطقه آزاد کیش به خود اجازه می دهد با لحنی نادرست خانه مطبوعات را از داشتن یک نمایندگی در این جزیره محروم کند.

وی تاکید کرد: درخواست داریم نماینده عالی دولت در استان هرمزگان برای جلوگیری از تخلفات بیشتر ورود کند و اجازه ندهد که به جایگاه رسانه توهین شود.

مدیر مسئول روزنامه ندای هرمزگان همچنین خواستار تشکیل کارگروهی مشترک میان رسانه ها و دانشگاه های استان شد و ابراز کرد: بارها این پیشنهاد را در راستای تربیت نیروی انسانی کارآمد در حوزه رسانه با دانشگاه های استان مطرح کردیم اما استقبال نشد و نتیجه اش امروز حذف رشته ارتباطات از دانشگاه آزاد بندرعباس است.

*خط قرمزها برداشته شود*

مدیر مسئول روزنامه دریا در این نشست با بیان اینکه امیدوار است حضور موفق استاندار جدید در هرمزگان موجب توسعه و پیشرفت گردد خواستار برداشتن خط قرمز خودی و نا خودی در بین رسانه های استان شد.

ایوب دبیری نژاد افزود: در هر صنف و گروهی امکان ایجاد دو دستگی وجود دارد که این موضوع ممکن است موجبات ایجاد رقابت و ترقی را نیز فراهم کند و وارد نشدن استانداری در این درگیری صنفی بهتر است.

*اگر دیروز رسانه ها جرات کار داشتند امروز استاندار متعجب نمی شد*

سردبیر روزنامه صبح ساحل در ادامه به کمبودهای هرمزگان اشاره کرد و گفت: اگر دیروز رسانه های هرمزگان فضا و جرات کافی برای انتشار نواقص را داشتند امروز استاندار هرمزگان از نداشتن سیلو در استان متعجب نمی شد.

علیرضا خورشید زاده اضافه کرد: باید در اطلاع رسانی تحول ایجاد شود و این تحول چیزی جز رفع تبعیض بین رسانه ها نیست.

وی گفت: درست نیست که در استانداری به عنوان خانه ملت تنها افرادی خاص اجازه ورود به مباحث را داشته باشند و متاسفانه استاندار سابق هرمزگان وقتی با انتقاد در این خصوص مواجه می شد پاسخی مسئولانه ابراز نمی کرد.

وی ورود نماینده عالی دولت در مسائل رسانه های استان را لازم دانست و خاطر نشان کرد: تبعیض، رانت و استفاده از رابطه های قانونی و غیرقانونی برخی از رسانه های استان را فربه ساخته و برخی روزنامه ها نمی توانند حتی ماهانه منتشر شوند.

خورشید زاده ضمن انتقاد از برخوردهای گذشته با رسانه ها اذعان کرد: با کانالیزه کردن رسانه، آنهایی که حرف داشتند کنار گذاشته شدند و نتوانستیم آنگونه که باید صدای مردم را به گوش مسئولین برسانیم.

*مطالبات رسانه ها وصول نمی شود*

نماینده روزنامه گسترش صنعت در استان هرمزگان نیز با اشاره به مشکلات اقتصادی رسانه ها اظهار کرد: در کنار توزیع ناعادلانه آگهی در استان وصول مبالغ آگهی های چاپ شده مشکل بعدی است.

پریسا غفاری افزود: کرایه خانه ها هر سال دو برابر می شود و مبالغ آگهی در مقابل تنزل می یابد که در این شرایط حیات رسانه بسیار دشوار است.

وی گفت: ادارات مطالبات روزنامه ها را یا نمی دهند یا آنقدر دیر پرداخت می کنند که با رشد نرخ تورم و گرانی در کشور دیگر ارزش آن مبلغ بسیار کاهش یافته است.

*جایگاه واقعی خبرنگار احیا شود*

خبرنگار و نماینده سرپرست خبرگزاری فارس در استان هرمزگان در این نشست گفت: تمام بار رسانه ها بر دوش خبرنگاران است اما کسانی که خود را متولی ، قیم و سیاست گذار رسانه ها در هرمزگان می دانند از این فعالیت ها برای منافع خود بهره می جویند.

اصغر توانگر با بیان اینکه تنها ۲۰ نفر خبرنگار قلم به دست که مستمرا کار رسانه انجام می دهند در هرمزگان وجود دارد افزود: تمام رایزنی ها و رانت ها بر ستون فعالیت این خبرنگاران استوار می شود اما استفاده از آن نمی برند.

وی گفت: رسانه بر پاشنه خبرنگار می گردد و زمانی یک مطلب اعتبار می یابد که نام خبرنگار در پشت آن خبر آورده می شود.

توانگر بر تربیت نیروی انسانی در حوزه رسانه تاکید کرد و ادامه داد: باید جایگاه واقعی خبرنگار در استان احیا شود و ساختار رسانه در هرمزگان زمانی درست می شود که نیروی انسانی خلاق و متخصص کافی وجود داشته باشد.

*هیچ خط قرمزی برای خود قائل نیستم*

استاندار هرمزگان نیز در جمع بندی این نشست با بیان اینکه هیچ خط قرمزی برای خود و دستگاه های اجرایی مستقر در استان قائل نیست گفت: از انتقاد نسبت به عملکرد مدیران استقبال می کنم و هیچ حوزه ای حتی استانداری نباید از نقد مصون باشد.

جاسم جادری ادامه داد: انتقاد از انحراف ها و اشکالات، وظیفه اصلی اصحاب رسانه است و هیچ کس و هیچ کجا تافته ی جدابافته نیست و رسانه ها باید در اینگونه موارد افشاگری کنند.

وی تاکید کرد: حتی اگر استاندار بخواهد از موقعیتش برای دسته ،گروه و جناحی استفاده کند و رسانه ها در این زمینه سکوت کنند خطا کرده اند.

جادری تصریح کرد: افشاگری در برابر رانت خواری و تبعیض وظیفه است و اگر لغزشی در رسانه ها دیده شود همه متضرر خواهند شد و در مجموع،رسانه ها نباید به گونه ای رفتار کنند که ما احساس کنیم حاشیه امنی داریم.

وی درعین حال از رسانه ها خواست به شایعات توجه نکنند و به سمت کوبیدن فرد یا جناح خاصی نیز گرایش نداشته باشند و به این نکته توجه داشته باشند که حفاظت از شعار رییس جمهوری مبنی بر ˈدولت راستگویان و درستکارانˈ وظیفه رسانه ها است که باید در قالب تذکر مشفقانه و دلسوزانه تجلی یابد.

استاندار هرمزگان همچنین در رابطه با برخی مطالبات صنفی اظهار کرد:از این پس رسانه ها بر اساس بضاعت و امکانات موجود به حق خود خواهند رسید و البته باید واقعیات کشور و خزانه خالی دولت را نیز در نظر داشت.

استاندار خطاب به مدیران رسانه ای استان گفت: امروز پرداخت یارانه ها و حقوق کارمندان به مهمترین دغدغه دولت تبدیل شده و این در حالی است که ما باید دغدغه رشد اقتصادی و امور عمرانی را داشته باشیم.

وی متذکر شد: مصیبت های کشور از مسائلی مانند یارانه مطبوعات عظیم تر است و روزی باید افرادی مسئول به وجدان و تاریخ جوابگو باشند.

جادری اظهار امیدواری کرد:در این مرحله حساس،به برکت خون شهدا ،شفاعت ائمه اطهار ،حمایت مقام معظم رهبری و تدبیر دولت و پشتیبانی هوشمندانه اقشار مختلف مردم عبور از این ˈگردنه خطرناکˈ،امکان پذیر شود.

 

 

 

 

 

 

منبع:ایسنا

برچسب ها:
لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=77372
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,447 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل