تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 323871
تاریخ انتشار:شنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۳| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
روحانی در مراسم افتتاحیه دهمین دوره مجلس شورای اسلامی:

به زودی به سهمیه قبلی‌ صادرات نفت خواهیم رسید/برای اشتغال و رفع فقر نیاز به اختراع نداریم

رئیس‌جمهور با بیان اینکه قوه مقننه مظهر حاکمیت مردم است گفت مردم ایران بیش از صد سال پیش همواره در پی مجلسی قوی، کارآمد دارای قدرت قانون‌ گذاری در چارچوب منافع ملی و موازین اسلامی و توانمند در مهار خودسری‌ها بودند.

به زودی به سهمیه قبلی‌ صادرات نفت خواهیم رسید/برای اشتغال و رفع فقر نیاز به اختراع نداریم

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان صبح امروز در مراسم افتتاحیه دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در سخنانی اظهارداشت: درود بر روح بلند امام راحل‌مان که راه مردم‌سالاری را به ما آموختند، به ما یاد دادند که میزان رای ملت است و بر این نکته تاکید کردند که مجلس شورای اسلامی در جایگاه رفیعی تحت عنوان راس امور قرار دارد، با سلام و آرزوی سلامتی برای مقام معظم رهبری که راه آن امام عزیز و راحل را به خوبی ادامه دادند و از انقلاب و کشور و نظام به احسن وجه حراست کردند.

وی تصریح کرد: مردم ایران بیش از صد سال پیش همواره در پی مجلسی قوی، کارآمد، مجلسی که قدرت قانون‌ گذاری در چارچوب منافع ملی و در چارچوب موازین اسلامی داشته باشد و بتواند خودسری‌ها را مهار کند، دنبال می‌کردند.

رئیس‌جمهور بیان کرد: قوه مقننه مظهر حاکمیت مردم و مظهر نظارت عمومی و جایگاهی برای اتصال بخش‌های مختلف کشور، تنوع سلایق و آرا در یک مرکزیت به نام مجلس شورای اسلامی است و بنده این روز مبارک و فرخنده و روز  افتتاح دهمین دوره مجلس شورای اسلامی را که در ماه مبارک شعبان ماه مبارک پیامبر عظیم‌الشان اسلام و در تقارن با اعیاد شعبانیه است به همه منتخبان این دوره از انتخابات مجلس و به همه ملت ایران تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.

رئیس‌جمهور در ادامه سخنان خود تصریح کرد: مجلس و دولت رسالت‌ها و وظایف مشخص و جدا از هم دارند اما در عین حال وظایف مشترک و مسئولیت‌های فراوانی در کنار یکدیگر دارند.

روحانی ادامه داد: گرچه معمولاً اگر جامعه با مشکلی مواجه شود مردم مشکل جامعه را از آن دستگاه اجرایی و دولت می‌دانند و یا گاهی موفقیت‌های بزرگ را از آن دولت می‌خوانند اما واقعیت این است که آنجا که موفقیت وجود دارد مجلس و قوه قضاییه و دیگر ارکان نظام سهم خود را دارند و آنجایی که خدایی ناکرده مشکلی وجود دارد آنجا نیز به ویژه مجلس سهم خواهد داشت، بنابراین برای حل معضلات و مشکلات کشور ما نیازمند تعامل هستیم.

وی تاکید کرد: البته همه تسلیم قانون هستیم، اجرای قانون شاید کمی سخت یا کمی تلخ باشد اما اجرای آن ضروری و الزامی است، بنده برای وزیر علوم ۵ بار به مجلس شورای اسلامی آمدم و برای وزیر ورزش و جوانان ۴ بار به خانه ملت آمدم، ممکن است با انتظارها منطبق نباشد اما در عین حال ما باید تسلیم قانون باشیم.

رئیس‌جمهور بیان کرد: هرآنچه مقررات قانونی ولو سخت و مشکل ولی باید به آن جامه عمل بپوشانیم.

روحانی افزود: مردم ما در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی که همزمان با پنجمین دوره مجلس خبرگان بود رشادت‌ها و رشد عقلی و فکری فوق‌العاده‌ای از خود نشان دادند، هیچ گروه و جناحی در هیچ مرحله انتخابات را تحریم نکرد، هیچ کس از پیچ و خم‌های مربوط به مقررات انتخاباتی خسته نشد. همه از حداقل فرصت حداکثر استفاده و بهره‌برداری را کردند.

وی افزود: حتی مردم در این انتخابات از جناح‌ها، احزاب و تشکل‌های با نام‌های مشهور و معمول هم کمی کار را فراتر گذاشتند. لیست‌هایی درست کردند ترکیب جناح‌ها و گروه‌ها و گویی مردم و نمایندگانی که خود را در معرض آرای مردم قرار داده بودند این بار قبل از بحث احزاب و جناح‌ها به فکر همگرایی بیشتر و همکاری بیشتر بین قوا برای حل مسائل کشور بود.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: همه به خوبی می‌دانند که اگر مشکل بزرگی هم در این کشور باشد با اتحاد و وحدت رهنمودهای مقام معظم رهبری با انسجام و مقاومت می‌توانیم به خوبی از مشکلات عبور کنیم.

روحانی با بیان اینکه ما در آغاز دولت یازدهم با تلاطم‌های اجتماعی و اقتصادی روبرو بودیم، افزود: با همکاری مجلس و حمایت مردم توانستیم از بسیاری از آن تلاطم‌ها عبور کنیم.

وی ادامه داد: در طول سه سال گذشته از تلاطم اقتصادی خبری نیست و جای آن را آرامش در بازار  گرفته است، از تورم خطرناک دو رقمی که می‌توانست برای جامعه ما ادامه آن مشکل‌آفرین باشد امروز از تورم ۴۰ درصد به ۱۰ درصد رسیدیم و ان‌شاءالله امسال به تورم تک‌رقمی خواهیم رسید.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: تمام تلاش دولت بر این بود که از رکود عبور کند، رشد منفی شایسته این مردم نبود و لذا به حول و قوه الهی در سال ۹۳ ما رشد سه درصدی را داشتیم و در سال ۹۴ علی‌رغم همه مشکلات نگذاشتیم به رشد منفی برسیم و به رشد یک درصدی دست یافتیم و ان‌شاءالله به حول و قوه الهی در سال جاری به رشد ۵ درصدی خواهیم رسید و همه برنامه‌ها بر این است که مردم و جامعه ما از لحاظ فقر و بیکاری در امان باشند.

روحانی تاکید کرد: هیچ دولت و مسئولی نیست که برای مردم خود فقر یا بیکاری را بخواهد، ما باید اشتغال و زندگی که مردم بتوانند با راحتی زندگی را بگذرانند و درآمد قابل قبول داشته باشند برای مردم فراهم کنیم. برای اشتغال و رفع فقر نیاز به اختراعی نداریم، کشورهای مختلفی در این زمینه تجربه‌های فراوانی دارند.

وی افزود: بسیاری از کشورها هستند که از استعداد انسانی و همچنین از لحاظ منابع مادی شرایط‌شان از ما پایین‌تر است اما دارای رشد اقتصادی مناسب‌تری هستند، ما برای اینکه در این کشور جوانان تحصیل‌کرده مشغول به کار شوند و اشتغال مناسب با تحصیلات آنها فراهم شود راهی جز رشد و رونق اقتصادی نداریم.

ئیس‌جمهور در ادامه سخنان خود تاکید کرد: در دو دهه اخیر کشوری را سراغ نداریم که بدون تعامل با جهان به رشد اقتصادی و اشتغال مناسب دست یافته باشد، ما در چارچوب اقتصاد مقاومتی که اقتصادی درون‌زا، برون‌گرا است می‌خواهیم به رشد مناسبی برسیم، اگر امسال به رشد ۵ درصدی که هدف‌مان است دست یابیم این رشد برای  اشتغال ما کافی نیست. همان که در سیاست‌های کلی آمده ما باید به سمت رشد ۸ درصدی حرکت کنیم که اگر ما به این رشد ۸ درصد برسیم نیاز به سرمایه‌گذاری داریم. شرایط کشور درآمدهای نفتی به گونه‌ای نیست که فکر کنیم در سال‌های پیش رو به راحتی به قیمت نفت بشکه‌ای صد دلار دست پیدا می‌کنیم.

روحانی افزود: اگر این چنین است پس ما برای رسیدن به رشد ۸ درصدی باید به الزامات این مهم توجه کنیم، یکی از الزامات رشد ۸ درصدی سرمایه‌گذاری ۳۰ تا ۵۰ میلیارد دلاری از منابع خارجی است یعنی علاوه بر اینکه از سرمایه‌های داخلی‌مان استفاده می‌کنیم سالانه ۳۰ تا ۵۰ میلیارد دلار باید از منابع خارجی هم اخذ کنیم.

وی تاکید کرد: ما در برجام به این نقطه رسیدیم که اگر وحدت و انسجام در میان مردم باشد، همکاری و هماهنگی بین قوا وجود داشته باشد و خطوط قرمزی که رهبری معظم انقلاب آن را ترسیم کردند مراعات شود و افراد شایسته و صالحی را هم برای انجام کار انتخاب کنیم. ما مشکل بزرگی مثل مذاکرات هسته‌ای که در برابر ۶ قدرت بزرگی بودیم که حتی یک و دو کشور از آنها هم جزو دشمنان قبلی و امروز ما هستند می‌توانیم و توانستیم یک مسئله پیچیده و معضل بزرگ را با تدبیر از آن عبور کنیم تا منافع مردم تضمین شود.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: امروز در سایه برجام فضایی برای ما ایجاد شده که می‌توانیم از سرمایه خارجی استفاده کنیم، فضایی برای ما ایجاد شده که می‌توانیم از بازار خارجی برای صادرات کالای خودمان بهره‌مند شویم، فضایی برای ما ایجاد شده که می‌توانیم از تکنولوژی خارجی به خوبی استفاده کنیم.

روحانی تاکید کرد: ما در مجلس شورای اسلامی دهم و دولت یازدهم در کنار هم باید جغرافیای سرمایه، جغرافیای بازار و جغرافیای تکنولوژی را مشخص کنیم و در اقتصاد مقاومتی که دیپلماسی اقتصادی به عنوان یکی از وظایف برای دولت مشخص شده در این فضا باید بتوانیم از دیپلماسی اقتصادی به خوبی استفاده کنیم.

وی بیان کرد: مقام معظم رهبری در چندین نوبت اقتصاد را اولویت اول کشور و امروز هم در پیام‌شان اقتصاد و فرهنگ اسلامی را به عنوان دو اولویت برای مجلس دهم و برای مسئولان جمهوری اسلامی ایران تعیین کردند.

رئیس‌جمهور افزود: ما گاهی در نگاه اول تضادی را مشاهده می‌کنیم؛ از یک طرف شاهد وجود امکانات و استعدادها و ظرفیت‌های فراوان هستیم و از طرف دیگر کلکسیونی از مشکلات متعدد به چشم می‌خورد اما ما می‌توانیم از مشکلات‌مان با استفاده از توان و امکانات‌مان به خوبی بهره‌مند شویم که تنها یک شرط دارد و آن اینکه همه آنهایی که امروز دراین مجلس اجتماع کردید از منتخبان مردم در مجلس شورای اسلامی جدید تا سایر مقامات و بزرگان و تا نیروهای مسلح اگر همه دست به دست هم دهیم و اولویت اول را اقتصاد و اجرایی کردن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بدانیم خواهیم توانست به رشد مناسب حتی در سال‌های آینده به رشد ۸ درصد دست پیدا کنیم.

روحانی خاطرنشان کرد: قوه مقننه، دستگاه‌ قضایی، قوه مجریه، نیروهای مسلح باید در کنار هم باشیم و سیاست ما برای اداره کشور تدبیر و خردورزی باشد و در اداره کشور استفاده از همه امکانات درونی و بیرونی به نفع منافع ملی و خواست مردم باشد.

وی با بیان اینکه مردم ما در این انتخابات آری‌ و نه‌هایی گفتند، تاکید کرد: مردم ما در این انتخابات خواستار بهبود زندگی و روابطی توام با آرامش و عزت با دنیای خارج بودند. مردم ما در این انتخابات خواستار حل مشکلات اساسی جامعه و به ویژه مشکلات اقتصادی بودند.

رئیس‌جمهور گفت: مجلس شورای اسلامی قواعد بازی افراد جامعه و شهروندان را در زمین بزرگ کشور و جامعه تعیین می‌‌کنند، اگر قواعد بازی شفاف نباشد هر قدر بازیگر قوی و تمرین‌کرده باشد در کارزار رقابت با جهان ناموفق خواهد بود.

روحانی افزود: انباشت قوانین مشکلی را از پیش نخواهد برد و حل نخواهد کرد، تورم قوانین مسئله‌ای را حل نمی‌کند. ما شفافیت قوانین را می‌خواهیم، ما قوانینی را می‌خواهیم که راه را به خوبی برای بازیگران جامعه ما مشخص کرده باشد.

وی تصریح کرد: ما امروز به جای تدوین پشت سر قوانین نیاز به تنقیه قوانین داریم، امروز به کیفیت قانون نیازمندیم نه به کمیت قانون، بنده این جمله را در پرانتز از این باب می‌‌گویم که من هم خودم را فرزند مجلس می‌دانم و ۲۰ سال در مجلس شورای اسلامی تجربه دارم، همه ما در مجلس دهم باید از تجربه ۹ دوره قبل به خوبی استفاده کنیم.

رئیس‌جمهور بیان کرد: کیفیت قوانین ما و همکاری در تدوین قوانین بین مجلس و دولت که اگر بشود طرح‌ها کمتر و لوایح بیشتر شود یعنی همکاری فکری بیشتر بین دولت و مجلس وجود داشته باشد و نه تنها دولت و مجلس بلکه استفاده از ظرفیت‌ دانشگاهیان، مراکز تحقیقاتی، کارشناسان اقتصادی و اجتماعی و تجارب گذشته بسیار مهم است. اگر ما بتوانیم از افکار جامعه به خوبی استفاده کنیم آنگاه قادریم قوانینی را وضع کنیم و مجلس و دولت در کنار هم قوانینی را اجرا کنیم تا بتوانیم محیط کسب و کار را آسان کنیم. جلوی فساد و قاچاق بایستیم، مسائل بانکی را حل و فصل کنیم و بتوانیم در این جامعه کاری کنیم که هدف رشد اقتصادی ۸ درصد در سال‌های آینده برای ما امکانپذیر باشد.

روحانی تاکید کرد: بنده مطمئنم که در مجلس دهم شاهد همکاری بیشتری خواهیم بود ضمن اینکه همین جا لازم می‌دانم از همه نمایندگان مجلس دوره نهم چه آنهایی که دومرتبه به مجلس راه یافتند و چه آنهایی که در انتخابات شرکت نکردند یا توفیق حضور در مجلس نیافتند و خدمات دیگری را در کشور به عهده خواهند داشت از همه آنها به ویژه هیات رئیسه مجلس نهم، ریاست مجلس نهم که در بسیاری از زمینه‌ها و به ویژه در زمینه برجام مجلس ما را یاری کرد تشکر کنم البته روزها و ساعت‌های ملالت آوری هم داشتیم اما در مجموع مجلس به خوبی در این مسئله مهم در کنار دولت و مردم همه با هم زیرسایه رهنمودها و دستورهای مقام معظم رهبری توانستیم مهم‌ترین مسئله سیاسی کشوری، منطقه‌ای و بین‌المللی را به احسن وجه و کمترین هزینه به مقصد برسانیم.

وی گفت: امروز خوشحالیم که سهم ما را در اوپک دیگران نمی‌برند، ما به زودی به سهمیه قبلی‌مان در زمینه صادرات نفت خواهیم رسید، ما در طول سال ۹۱ تا ۹۴ حدود ۱۸۰ میلیون دلار صادرات نفتی که می‌بایست عاید ما شود در سایه تحریم به دست ما نرسید و اگر می‌رسید امروز شاهد اشتغال‌ها و رشدهای فراوان در بخش‌های مختلف کشور بودیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما بی‌تردید نیاز به همکاری داریم، گفت: اراده دولت مثل گذشته و حتی بیش از گذشته حسن سلوک با دیگر قوا و با مجلس شورای اسلامی خواهد بود، ان‌شاءالله به حول و قوه الهی کاری کنیم که در کنار هم اول رضای حق و بعد هم رضای مردم را به دست آوریم.

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=323871
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,766 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی