تبلیغات تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 433183
تاریخ انتشار:یکشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۷ - ۷:۵۰| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

بهشت جنوب در محاصره خشکسالی،دلالان و قاچاقچیان مواد مخدر

حمل و فروش مواد مخدر در رودان موضوعی است که دامن گیر بسیار از خانواده های این سرزمین اصیل و غنی شده تا بسیاری از خانواده ها برای کسب درآمدی ناچیز وارد راهی شوند که پایانی جز تباهی ندارد.

بهشت جنوب در محاصره خشکسالی،دلالان و قاچاقچیان مواد مخدر

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ رودان یکی از مهم ترین و منحصربه فرد ترین شهرستانهای شرقی هرمزگان در فاصله ۱۰۰کیلومتری از بندرعباس است که واسطه آب و هوای منحصر به فرد نقش به سزایی در تولید محصولات زراعی و باغی دارد از این رو رودان را به عنوان بهشت جنوب می شناسند.

شهرستان رودان از شمال به شهرستان حاجی‌آباد، از شرق ، شمال‌شرقی و جنوب شرقی به شهرستان های کهنوج و منوجان و فاریاب (گلاشکرد) از توابع استان کرمان می‌شود که به واسطه نزدیکی و تردد مردم این نقاط به رودان تشابه فرهنگی و رسوم میانشان به وفور به چشم می خورد.

براساس آمارسال ۱۳۹۰ جمعیت رودان ۱۱۸ هزار و ۵۴۷ نفر برآورد شده که  شهر رودان با ۳۳ هزارو ۲۸۵ نفر جمعیت پس از بندرعباس و میناب سومین شهر پرجمعیت استان می باشد.

رودان به واسطه گستردگی و مساحت بالایش بخش ها و دهستان های زیادی را در خود جای داده که بخش رودخانه به واسطه قدمت و آثار به جا مانده از تمدن های کهن قدمتش بسیار بیشتر از رودان می باشد و مقر فرمانروایی حاکمان این دیار در دوره های متفاوت بوده است.

 

وجود سنگ نبشته‌های میخی و تصویری‌(‌هیروگلیف‌) در منطقه باد افشان، قلعه کمیز،تُم مارو، قلعه دختران،پل رودخانه آبنما، زیارتگاه امامزاده سلطان محمد، کوه زندان، آبشار کرون،امام زاده شاه قطب الدین حیدر، حیات وحش منحصر به فرد و وجود باغ های انبوه از درختان میوه و مرکبات مهمترین جاذبه های دیدنی و گردشگری این شهرستان است که سالانه حجم قابل توجهی از مسافران را به خود می کشاند.

شهرستان رودان دارای پتانسل های طبیعی و تاریخی بسیاری در راستای تولید و اشتغال است  و معرفی این ظرفیت ها می توان علاوه بر رونق اقتصادی شهرستان زمینه اشتغال هزاران جوان جویای کار را فراهم کرد اما این موضوع تاکنون به واسطه سیاست های غلط مسئولان و اغماض گرایی عده ای مورد اغفال واقع شده و مردمان بومی منطقه نیز که در زمینه کشاورزی و باغداری فعالیت دارند در سالهای اخیر به دلیل سیاست های غلط کشاورزی در منطقه و کمبود آب دچار بحران شده اند و بسیاری از باغ های قدیمی نابود شده است.

دشت مسافر آباد در بخش رودخانه به عنوان مهمترین قطب تولید مرکبات و محصولات باغی هرمزگان است که هزاران هکتار از اراضی آن به زیر کشت انواع لیمو ترش و شیرین،پرتقال،نارنگی، گریپ فروت،نارنج و سایر محصولات باغی وزراعی از قبیل گندم، کلزا، ذرت، زیتون و غیره اختصاص یافته است.

 

درختان میوه زیر بار محصول خشک می شوند

باغ های گسترده و بزرگی که علاوه بر رونق کشاورزی زمینه ساز اشتغال است اما موضوعی که مورد اغفال مسئولان واقع شده مالکیت زمین های زراعی و باغی به اهالی سایر استان هاست از این رو می توان دشت مسافر آباد را ایالت خاص برای استان های کرمان، شیراز و اصفهان دانست که اغلب باغداران نیز نیروی کار خود را از شهرستان هایشان با خود به رودخانه می آوردند از این رو مردم رودان که خود میراث دار این سرزمین هستند از زادگاه مادری خود محروم و محرومتر می شوند و فرصت های شغلی که سهمشان است را  مردم سایر استان ها تصاحب می کنند.

حضور هم میهنان در رودخانه هرچند باید به نگاه مثبت دیده شود اما برای مردم رودخانه رهاوردی جز بیکاری و نابودی باغ هایشان نداشته چرا که باغ های مستقر در دشت مسافر با چاههای عمیق و برداشت آب از ذخایری که چندصدمتر پایین تر از سطح زمین حفر شده آبیاری می شود همچنین قرار گرفتن مسافر آباد در بالادست اراضی رودخانه موجب شده تا سهم باغداران قدیمی از آب کمتر شود و بسیاری از چاههای قدیمی به واسطه برداشت های بی رویه خشک شوند از سوی دیگر محدودیت های سازمان جهاد کشاورزی در لایروبی و عمیق تر کردن چاههای قدیمی باعث شده تا نخل ها و درختان مرکبات قدیمی زیر بار محصول خشک شوند.

 

اکنون که فصل برداشت خرما از نخلستان های رودان است ورود دلالان و واسطه ها به بازار این محصول موجب شده رنج نخلدارانی که یک سال چشم به قامت نخل های کهن خود دوخته اند در جیب دلالان برود.

نابودی هزاران هکتار باغ و درختان مثمر، خشک شدن نخلستان ها قدیمی، بیکاری روز افزون جوانان و مردم منطقه، نبود امکانات و زیرساخت های مناسب گردشگری و فقدان بسیاری از عواملی که موجب رونق اقتصادی و شکوفایی می شود موجب شده تا تعداد قابل توجهی از ساکنان منطقه به مرکز استان کوچ اجباری داشته باشند.

از سوی دیگر تلاقی شهرستان رودان و قرار گرفتن در مسیر تردد استان های سیستان و بلوچستان همچنین کرمان موجب شده حجم قابل توجهی از ترانزیت مواد مخدر کشور از این شهرستان بگذرد.

درد فقر، محرومیت، بیکاری جوانان و پدرانی که توان سیرکردن شکم خانوادشان را ندارند موجب شده تا به تمنای درآمدی اندک که شاید به زحمت کفاف تهیه مایحتاج یک خانواده باشد دست به دامن سوداگران مرگ شوند و به تجارتی سیاه بپردازند.

حمل و فروش مواد مخدر در رودان موضوعی است که دامن گیر بسیار از خانواده های این سرزمین اصیل و غنی شده تا بسیاری از پدران و جوانان رودخانه تنها برای کسب درآمدی ناچیز وارد راهی شوند که پایانی جز تباهی ندارد.

کوه های مشرف به ایستگاه بازرسی فاریاب شهرستان رودان نیز محل تردد اتباع بیگانه غیرمجاز و کوله کشان مواد مخدر است که تاکنون بارها شاهد درگیری نیروهای انتظامی با قاچاقچیان بوده و اشرار باسابقه بسیاری در این محل شناسایی و دستگیر شدند.

چندماه پیش نیز چهار عنصر وابسته به گروه تروریستی داعش در این مسیر شناسایی و به هلاکت رسیدند که در بازرسی از این افراد کشته شده تعداد ۴ قبضه اسلحه جنگی، ۱۱۲ فشنگ جنگی، مقادیری مواد منفجره و پرچمی با آرم داعش کشف شد.

دولت راه‌ درآمد حلال را به وجود نمی آورد

حجت الاسلام سیدعلی میرخلیلی، نماینده پیشین شرق هرمزگان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رفع مشکلات شرق هرمزگان که در وضعیت نامناسبی به سر می برند تنها در حد یک حرف باقی مانده است،اظهار کرد: تمامی تصمیماتی که برای رفع مشکلات و معضلات شرق استان گرفته شده تنها در حد حرف باقی مانده و تا کنون هیچ کار مفیدی در این قسمت انجام نشده است.

میر خلیلی عنوان کرد: مردم شرق هرمزگان از شرایط خوبی برای رفع مشکلات خود برخوردارند اما زیر ساختها و زیربنا‌های مورد نیاز در این مناطق فراهم نیست.

نماینده سابق شرق هرمزگان در مجلس تاکید کرد: با توجه به اینکه در سال گذشته استان با خشکسالی مواجه بود کشاورزان این منطقه نیز از مشکلات زیادی رنج می برند که در صوت عدم توجه به این مسئله، کشاوزی استان به نابودی کشیده می شود.

وی با اشاره به مرزی بودن شهر‌ها و روستا‌های این منطقه بیان کرد: این مناطق مستعد و آماده پذیرش هر گونه قاچاق مواد مخدرهستند اما زمانی که دولت راه‌های درآمد حلال را به وجود نمی آورد و بیکاری به اوج خود می‌رسد، قاچاق مواد مخدر در آنجا لانه می‌کند.

 

 

 

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=433183
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها
نظرات بینندگان
تعداد نظرات: بدون نظر
ارسال نظر

  • نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند.
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمايید.
  • توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت یا منفی استفاده فرمایید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی یابد.

یادداشت

گفتگو

بین الملل