تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
اجتماعی
کد خبر : 388164
تاریخ انتشار:چهارشنبه 01 فوریه 2017 - 16:43| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
رئیس آتش نشانی کیش:

بهره گیری از پیشرفته ترین سیستم اطفاءحریق / سیستم های خنک کننده منشأ اصلی آتش سوزی در کیش است

رئیس آتش نشانی کیش از نصب نخستین سیستم اطفاء و اعلان حریق پیشرفته کشور در پروژه میکامال کیش خبرداد.

بهره گیری از پیشرفته ترین سیستم اطفاءحریق / سیستم های خنک کننده منشأ اصلی آتش سوزی در کیش است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل ازکیش پرس، کشتکار،مدیر ارشد پروژه میکامال در نشست خبری در محل انجام این پروژه بزرگ تجاری کیش با تسلیت حادثه پلاسکو و شهادت آتش نشانان که برای حفظ جان و مال هموطنان خود به شهادت رسیدند گفت: این حادثه می تواند درس عبرت بزرگی برای ساخت پروژه های جدید و یا پروژه هایی که در ساخت آن ها نقایص ایمنی وجود دارد باشد.

وی ادامه داد: مبحث ایمنی و آتش نشانی از مباحثی است که باید در ساخت هر پروژه ای با دقت و حساسیت بالا مورد توجه قرار گیرد.

کشتکار با اشاره به اینکه در پروژه میکامال تلاش شده است تا از بروزترین ابزار و سیستم های اطفاء حریق دنیا استفاده شود اظهار کرد: ما نیازمند استفاده از استاندارهای بین المللی در ساختمان های شهری هستیم که این مورد کمتر مورد توجه سازندگان و سرمایه گذاران قرار می گیرد.

وی ادامه داد: در راستای ارتقاء کیفیت سیستم های ایمنی و افزایش ضریب اطمینان ایمنی در ساختارهای این پروژه با شرکت بین المللی نفکو به عنوان یکی از شرکت های پیشرو در ارائه خدمات مهندسی و ایمنی با استفاده از استانداردهای بین المللی NFPA همکاری می کند تا درطراحی های ایمنی سیستم های به روز دنیا مورد استفاده قرار گیرد.

مدیراجرایی این پروژه با اشاره به اینکه با وجود طراحی و اجرای مناسب در صورتی که مواد اولیه از کیفیت مناسبی برخوردار نباشد طرح نمی تواند مورد تایید واقع شود به همین منظور در این پروژه تلاش شده است تا با استفاده از مواد اولیه مطابق با استاندارهای بین المللی با آرم UL ضریب اطمینان ایمنی تا حد امکان افزایش داده شود.

وی تاکید کرد: به جهت حفظ ایمنی در این پروژه تلاش شده است تا با وجودهزینه های بالای مواد اولیه استاندارد تمامی مواد اولیه و سیستم های استفاده شده دارای استاندارهای جهانی باشد زیرا معتقدیم این پروژه یک سرمایه ملی است و باید از آن حفظ و نگهداری شود.

کشتکار با اشاره به اینکه در تله کابین های پروژه میکا ۲ نوع سیستم ایمنی استفاده شده است افزود: کلیه موارد مبحث ۳ ایمنی ساختمان در تجهیزات مربوط به تله کابین مورد توجه قرار گرفته است و مضاف بر این تلاش شده تا سیستم اطفاء نقطه ای حریق در طراحی سیستم ایمنی تله کابین ها استفاده شود.

وی ادامه داد: اگر به هر دلیل تله کابین متوقف یا دچار نقص شود در طراحی کابین ها از سیستم های تهویه و خنک کنده استفاده شده است که به مدت دو ساعت عمل تهویه و خنک کردن کابین را انجام داده و تا رسیدن نیروهای امدادی هوا را زیر ۲۶ درجه نگاه می دارد. ضمن اینکه کلیه کابین ها توسط سیستم بلوتوث در اتاق مرکزی قابل مشاهده هستند همچنین کپسول های آتش نشانی در هر کابین نصب شده وجرثقیل های بلند برای مواقع ضروری و امداد رسانی نیز در نظر گرفته شده است.

مدیر ارشد این پروژه  همچنین با تاکید بر اینکه بیشترین تراکم سیستم اطفاء حریق به دلیل قابلیت اشتعال بالای خودروها در بخش پارکینگ مستقر است جزئیات مربوط به هر بخش از سیستم های ایمنی اعلان و اطفاء حریق این مجموعه پرداخت و افزود: در سیستم های ایمنی این پروژه دارای بخش های مختلفی است که با توجه به نوع اتش سوزی می تواند عملیات اطفاء را انجام دهد اضافه براین که سیستم های اعلان و اطفاء به طور جداگانه کار می کند و اگر اطفاء انجام شده اما اپراتور متوجه نشود با توجه به حسگرهای دود و موج اعلان مجدد صورت می گیرد با توجه به اینکه سیستم های اعلان حریق مستقیما به آتش نشانی متصل است.

سیستم های خنک کننده منشأ اصلی آتش سوزی های جزیره است

مهدی اسدی زنوز، رئیس آتش نشانی کیش نیز در این نشست با اشاره به اینکه میکامال از جمله پروژه هایی است که از ۳ سال پیش اقدام به بررسی و نصب سیستم های اعلان و اطفاء حریق پیشرفته کرده و این مطلب نشان از اهمیت موارد ایمنی برای مسئولان این پروژه دارد.

وی تاکید کرد: با توجه به بزرگی پروژه کوچکترین حادثه می تواند به فاجعه بزرگی تبدیل شود به همین دلیل در مشورتی که مدیران پروژه با آتش نشانی کیش داشتند سعی شد تا مباحث مناسب در اختیار آن ها قرار گیرد.

اسدی زنوز در ادامه با ارزیابی مثبت از تلاش های صورت گرفته در نصب سیستم های ایمنی در پروژه بزرگ میکامال اظهار کرد: یکی از به روز ترین سیستم های ایمنی آتش نشانی دنیا در این پروژه مورد استفاده قرار گرفته و با شروع خوبی که داشته است امید است این پیشرفت مستمر باشد.

وی با بیان اینکه در سیستم های ایمنی این پروژه از محصولات مرغوب مانند لوله های گالوانیزه گرم استفاده شده است ادامه داد: این مواد توان تحمل گرمای بالایی را دارند و باید دردیگر پروژه های ساختمانی کیش نیز از این مواد استفاده شود.

وی با تاکید بر اینکه استفاده از مواد اولیه مرغوب و سیستم های پیشرفته ایمنی نباید هزینه تلقی شود بیان کرد: مردم باید بر اهمیت استفاده از تجهیزات پیشرفته آگاه شده و به آن به چشم هزینه نگاه نکنند همچنین باید در حفظ و نگهداری اموال و بازسازی آن ها دقت داشته باشند.

رئیس آتش نشانی کیش همچنین با اشاره به اینکه وضعیت ساختمان ها در کیش خوب است اظهار امیدواری کرد همه در کیش به دید مثبت به سیستم های ایمنی پیشرفته نگاه کرده و استفاده از آن ها را از اولویت های زندگی خود بدانند.

وی همچنین با اشاره به اینکه یکی از بلندترین نردبان های آتش نشانی دنیا تا ارتفاع ۵۶ متر در اختیار آتش نشانی جزیره کیش قرار دارد افزود: آتش نشان های جزیره کیش آموزش های لازم در خصوص استفاده از تجهیزات به روز آتش نشانی را دیده اند و روزانه در ساختمان های بلند تمرین های لازم را انجام می دهند.

زنوز با تاکید بر اینکه در پایان کار تمام واحدهای در حال ساخت مهر تایید آتش نشانی الزامی است امکان دسترسی آتش نشانان جزیره را به بخش های مختلف پروژه میکا در زمان حادثه ۹۰ را درصد عنوان کرد و افزود: با توجه به اینکه دریافت پایان کار در جزیره کیش منوط به تایید از سوی آتش نشانی مبنی بر رعایت موارد ایمنی قرار داده شده است می توان گفت در ساختمان های جدید ۸۵ تا ۹۰ درصد موارد ایمنی رعایت می شود اما در بخش هایی نیز مشکلاتی وجود دارد که هنوز برطرف نشده اند.

وی منشأ اصلی آتش سوزی های کیش را سیستم های خنک کننده عنوان کرد و افزود: با توجه به شرجی بودن آب و هوای جزیره کیش و استفاده از سیم کشی های غیر استاندارد ۸۵ درصد آتش سوزی ها در کیش مربوط به پنل های اسپیلت و کارهای برقی است.

این مقام مسئول در آتش نشانی کیش تاکید کرد: باید اگاه سازی مردم نسبت به استفاده از لوازم ایمنی استاندارد و متخصصین اموزش دیده در کارهای برقی افزایش یابد.

در بخش دیگری از این نشست اصحاب رسانه به همراه مهندسان طراح ومجریان سیستم ایمنی به بازدید از پروژه پرداختند در این بازدید الگش کومار مهندس شرکت نفکو پیمانکار مجری این طرح عملکرد سیستم ایمنی پیشرفته AFPA را تشریح کرد.

به گفته این متخصص در این سیستم آب از طریق دوش هایی که در سقف و دیواره های پروژه که با استفاده از لوله های گالوانیزه گرم به مدار هدایت می شوند در هنگام حریق فعال شده و اقدام به از خاموش کردن آتش می کند.

وی ادامه داد: در این سیستم با توجه به نوع آتش سوزی از مواد مختلف برای خفه کردن اتش استفاده می شود و بیشترین تمرکز سیستم اطفاء حریق نیز به دلیل قابلیت بالای اشتعال خودرو در پارکینگ این پروژه نصب شده است.

پروژه میکامال یکی از بزرگترین پروژه های تجاری، اداری، مسکونی و تفریحی جزیره کیش است که با استفاده از پیشرفته ترین سیستم اطفاء حریق به عنوان پروژه پیشرو در بهره گیری از سیستم های استاندارد روز دنیا موارد ایمنی را در ساخت مجموعه خود رعایت کرده و در دومین همایش ملی آتش نشانی و ایمنی شهری که ۴ و۵ اسفند ۹۵ در مرکز همایش های بین المللی پژوهشگاه صنعت نفت برگزار می شود سیستم های ایمنی استفاده شده در این پروژه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام/م

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=388164
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

13,974 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی