بهره سنگین بانکها صرفه عمومی ندارد/کاری که در قشم صورت می گیرد عکس اقتصادمقاومتی است
+ پ -
بهره سنگین بانکها صرفه عمومی ندارد/کاری که در قشم صورت می گیرد عکس اقتصادمقاومتی است

استاد دانشگاه آزاد قشم با بیان اینکه کار های اقتصادی جزیره عکس اقتصاد مقاومتی است ، اظهار داشت : اجناس را از کشورهای دیگر وارد جزیره قشم می کنند درحالی که ارز را از کشور خارج و سود رابه کشورهای خارجی می دهند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از  قشم آزاد ، مرتضی صابری  استاد دانشگاه آزاد قشم ، درجلسه کارگروه اقتصاد مقاومتی با بیان بیان این مطلب ، افزود: نرخ کارمزد در تسهیلات یکی از تاثیرگذارترین مسایلی است که در کشور با آن روبرو هستیم .

 

این استاد دانشگاه با بیان اینکه دقیقا کاری که در جزیره قشم رخ می دهد عکس اقتصاد مقاومتی است ، اظهار داشت : اجناس را از کشورهای دیگر وارد جزیره قشم می کنند درحالی که ارز را از کشور خارج و سود رابه کشورهای خارجی می دهد که این برخلاف اقتصاد مقاومتی است .

 

وی ادامه داد : بهینه مصرف کردن و استفاده صحیح با آموزش درخانواده ها باید شکل گیرد تا اقتصادمقاومتی به نتیجه برسد .

 

صابری با اشاره به اینکه نرخ بالای بهره وام های بانکی سدی برای طرح های اقتصادی شده است ، تاکید کرد :اگر شخصی در بخش تولیدی ، کشاورزی یا صنعتی در جزیره قشم شروع به کار کند باید یا وام صفر درصد به این اشخاص تعلق گیرد یا بخشی از اصل وام به آنها بخشیده شود تا قضیه طرح های اقتصادی درقشم نهادینه شود .

 

وی با بیان این بعضی از طرح اقتصادی به دلیل نبود آگاهی با شکست روبرو می شود ، گفت : سرمایه گذاران به دلیل عدم آگاهی مناسب اقدام به دریافت وام هایی با بهره زیاد می کنند که به دلیل به صرفه نبون طرح نیمی از وام خود را صرف طرح می کنند و بعد ازآن متوجه اشتباه خود می شوند که این امر در سالهای گذشته در جزیره قشم مشاهده شده است .

 

صابری ادامه داد : باید برای خانواده ها و دانش آموزان و اقشار عمومی در جزیره قشم بخصوص بومیان آموزش های متعددی برگزار شود تا توانمندی و دید آنها برای ایجاد شغل باز شود .

 

انتظار می رود شبکه بانکی ضمن پایبندی به اختیارات تعریف شده قانونی و خروج از فعالیتهای غیرضروری برای کمک به تحقق اقتصاد مقاومتی، رشد تولید، رشد اقتصادی، رشد اشتغال، نگاهی فراسازمانی و ملی در پیش بگیرند .

 

 

آموزش امری فراموش شده دراقتصاد

 

بخشدار بخش مرکزی شهرستان قشم گفت : نهادینه کردن طرح های اقتصاد مقاومتی نیاز اساسی امروز است که با آموزش صحیح می توان در این راستا گامی اساسی برداشت .

 

محمد زرنگار، بخشدار بخش شهاب شهرستان قشم در نشست کارگروه اقتصاد مقاومتی افزود : با وجود اینکه اشتغال های تخصصی در جزیره قشم وتربیت نیروی کار ماهر نقش اصلی در زمینه تحقق اقتصادی مقاومتی دارد باید هنرستان ها و مراکز آموزش فنی حرفه ای شهرستان قشم مجهز درزمینه آموزش باشند.

 

وی افزود : طرح های اقتصادی در جزیره قشم با سدی به نام منطقه آزاد برخورد می کنند که به هنگام مجوز گرفتن با روند تاخیری مواجه شوند .

 

بخشدار بخش شهاب قشم با بیان اینکه طرح های اقتصادی به صورت منسجم و هدفدار دنبال نمی شود اظهار داشت : مصوب کردن طرح ها برحسب نیاز یکی از مسایلی است که باید در جزیره قشم و هرمز رعایت می شود .

 

زرنگاری با بیان اینکه رفاه گردشگران در جزیره قابل حمایت نیست ، اظهار داشت : آموزش افراد شاغل درحوزه گردشگری ضعیف است و گردشگران خارجی در جزیره به خاطر نداشتن تخصص و مسلط نبودن برخی تورلیدرها به زبان انگلیسی گردشگران را دچارمشکل کرده است .

 

بخشدار بخش شهاب شهرستان قشم بیان کرد : هفته گذشته طی حضور رضویی معاون مناطق محروم رییس جمهور با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری بحث تعاونی های مشارکتی در روستاها مورد تایید قرار گرفت که به زودی این تعاونی ها راه اندازی می شود .

 

وی با بیان اینکه اجرای طرح اقتصاد مقاومتی در جامعه می‌توند ضامن مشکلات اقتصادی باشد ، افزود : تعاونی ها با محوریت روستاهای پرجمعیت می توانند با رویکرد کشاورزی ، گردشگری و شیلاتی با ۵۰ الی ۲۰۰ خانوارعضواز تسهیلات یک میلیارد تا چهار میلیارد وام بابهره ۴ درصد بهره مند شوند .

 

زرنگاری با بیان اینکه هنوز ذهنیت ها در روستاها به تعاونی ها ذهنیت شفاف و آنگونه که باید باشد نیست ، یادآور شد : شفاف سازی طرح های اقتصاد مقاومتی در روستاها باید برای عموم انجام شود تا مردم با آگاهی وارد طرح ها شوند .

 

 

 

قشم می تواند پایلوت اقتصاد مقاومتی باشد

 

مدیر کل گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی سازمان منطقه آزاد قشم گفت : باتوجه به ظرفیت هایی که وجود دارد جزیره قشم می تواند به عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی کشور مطرح باشد .

 

عبدالجواد کمالی مدیر کل گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی این سازمان در این کارگروه با تاکید بر این ‌که تنها راه نجات کشور با اجرای اقتصاد مقاومتی است، تصریح کرد : جزیره قشم ثروتمندترین نقطه خاورمیانه است که در هر زمینه ای حرفِی برای گفتن دارد .

 

وی افزود : قشم با برنامه ریزی صحیح می تواند پل ارتباطی ایران در زمینه تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی از طریق صادرات محصولات غیر نفتی بین کشورهای باشد .

مدیر کل گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی سازمان منطقه آزاد قشم اساسی ترین مشکل در جزیره قشم عدم آموزش صحیح برشمرد و گفت : اگر آموزش به درستی صورت گیرد بحث گردشگری در این جزیره رونق خاصی می گیرد .

 

کمالی با بیان اینکه جدیدا ۲۹ خانه روستایی در قشم مجوز دار شده اند ، اظهار داشت : خانه های روستایی در قشم می توانند مانند هتل ۳ ستاره درامد زا برای مردم روستا باشند .

 

وی تصریح کرد : پتانسیل های زیبا و فراوان حوزه فرهنگ ، آئین ها و سنت های در جزیره قشم باید از طریق مدیریت صحیح به نسل های آینده درجزیره و کشورمنتقل شود .

 

گفتنی است ” در ابتدای این نشست جانشین ناحیه مقاومت قشم و مسئول بسیج سازندگی به ارائه گزارشی از عملکرد سازمان بسیج سازندگی در ماه‌های اخیر و همچنین به مرور مصوبات پرداختند .

 

انتهای پیام /س

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff