تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 535283
تاریخ انتشار:یکشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۲| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
آخرین وضعیت سدهای هرمزگان؛

بهره مندی از سال پر بارش گامی برای جهش تولید بخش کشاورزی در هرمزگان/ سدهای استان مهمترین منبع تولید آب کشاورزی می شود

استاندار هرمزگان گفت: با توجه به ذخیره سازی مناسب آب در سدها و همچنین راه اندازی تدریجی آب شیرین کن ها، یکی از رویکردهای مهم در استان توجه بیشتر به بخش کشاورزی است که تامین و تخصیص آب از سد شمیل و نیان برای کشاورزی در این مناطق انجام می‌شود.

بهره مندی از سال پر بارش گامی برای جهش تولید بخش کشاورزی در هرمزگان/ سدهای استان مهمترین منبع تولید آب کشاورزی می شود

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ سد استقلال میناب، یکی از مهمترین منابع آبی هرمزگان به شمار می رود که بیش از ۴۰ سال پیش با ظرفیت ۲۵۰میلیون متر مکعب با هدف آبرسانی به شهر میناب و بندرعباس احداث شده است.

در بارش های سال آبی جاری افزون بر ۳۰۵ میلیون مترمکعب آب وارد سد استقلال میناب شده  که در حال حاضر ۲۳۵ میلیون مترمکعب آب دارد که این موضوع سبب شده سد پس از گذشت ۱۰ سال پرآب شود.

آب سد استقلال میناب که پیش از آن برای تامین آب شرب شهرستان های میناب و بندرعباس مورد استفاده قرار می گرفت اکنون که استان سال پر بارش در سال گذشته و اوایل سال جاری داشته مردم و مسئولان از این فرصت بهره جسته و  گامی در راستای تحقق بخش کشاورزی بر داشته اند.

با توجه به ذخیره سازی مناسب آب در سد استقلال همچنین تامین بخشی از آب شرب به وسیله احداث آب شیرین کن ها یکی از بهترین بهره مندی ها از دخیره سازی آب ها در سد ها و دشت ها در بخش کشاورزی است که امید است مسئولان استان گامی در راستای جهش تولید کشاورزی داشته باشند.

مهمترین رویکرد استان توجه به بخش کشاورزی است

فریدون همتی، استاندار هرمزگان اظهار کرد: با توجه به افزایش سطح آب سفره های زیرزمینی در دشت میناب، رویکرد ما حفظ و تقویت آب موجود در این دشت ها و استفاده بیشتر از آب موجود در سدهای استقلال و سرنی میناب برای مصرف شرب و کشاورزی در شهر میناب و روستاهای دارای زیرساخت این شهرستان است.

استاندار هرمزگان تصریح کرد: با توجه به تکمیل شدن آب شیرین کن ها، برنامه و سیاست، استفاده از آب سدهای استقلال و سرنی شهرستان میناب برای مصرف آب شرب شهر میناب و روستاهای دارای زیرساخت در این شهرستان است.

همتی عنوان کرد: علاوه بر تامین آب شرب شهرستان میناب از طریق این سدها، در سال جاری ۵۰ میلیون متر مکعب آب برای کشاورزی در دشت میناب از سدهای استقلال میناب و شمیل و نیان اختصاص پیدا می کند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به ذخیره سازی مناسب آب در سدها و همچنین راه اندازی تدریجی آب شیرین کن ها، یکی از رویکردهای مهم در استان توجه بیشتر به بخش کشاورزی است که تامین و تخصیص آب از سد شمیل و نیان برای کشاورزی در این منطقه هم انجام می‌شود.

سد استقلال میناب در حال حاضر ۲۳۵ میلیون مترمکعب آب دارد

هوشنگ ملایی، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان با بیان اینکه در بارش های سال آبی جاری (مهرماه ۹۸ تاکنون) افزون بر ۳۰۵ میلیون مترمکعب آب وارد سد استقلال میناب شده است، گفت: سد استقلال میناب در حال حاضر ۲۳۵ میلیون مترمکعب آب دارد که این سد پس از گذشت ۱۰ سال پرآب شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان تصریح کرد: از این میزان ۱۵۰ میلیون مترمکعب آن در شش ماهه اول سال آبی (اول مهرماه تا پایان اسفند ماه) و ۱۵۵ میلیون مترمکعب آن در فروردین ماه سال جاری به این سد وارد شده است.

ملایی خاطرنشان کرد: به منظور مدیریت سیلاب ۱۰۲ میلیون مترمکعب از سیلاب ورودی به مخزن این سد توسط سرریز و تخلیه گر تحتانی تخلیه شده است.

۳۰ درصد از حجم فعلی سد استقلال میناب از بارندگی سوم فروردین ماه است

وی اضافه کرد: ۳۰ درصد از حجم فعلی سد استقلال میناب از بارندگی سوم فروردین ماه امسال تامین شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان اظهار کرد: امسال ۳۰ میلیون متر مکعب آب از سد استقلال میناب برای تامین آب شرب و صنعت بندرعباس، میناب، روستاها و مناطق در مسیر مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

ملایی گفت: برای سال زراعی امسال قرار است که ۴۰ تا ۴۵ میلیون متر مکعب آب از سد شمیل و نیان نیز به منظور تامین آب شرب به شهرستان میناب انتقال داده شود.

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=535283
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

13,858 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی