تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 444929
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۶ - ۵:۱۵| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
گزارشی از وضعیت سواد و بیکاری در هرمزگان؛

بندرعباس باسوادترین و بشاگرد در بدترین وضع سواد قرار دارد/بیشترین بیکاران کشور لیسانسه و بیشترین شاغلان دیپلمه هستند!

طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ توسط مرکز آمار وضعیت آماری سواد در بین افراد ۶ سال به بالا نشان می دهد بندرعباس با ۹۲٫۳۵ % با سواد ترین شهر استان و شهرستان بشاگرد با ۷۳% کمترین سطح سواد در استان را دارد .

بندرعباس باسوادترین و بشاگرد در بدترین وضع سواد قرار دارد/بیشترین بیکاران کشور لیسانسه و بیشترین شاغلان دیپلمه هستند!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از فرهنگ کده ؛ براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۰، جمعیت استان هرمزگان با نرخ رشدی معادل ۷۵/۲ درصد از یک میلیون ۴۰۳ هزار و ۶۷۴ نفر در سال ۱۳۸۵ به یک میلیون ۵۷۸ هزار و ۱۸۳ نفر در سال ۱۳۹۰ رسیده است.

در فاصله دو سرشماری فوق الذکر جعیت در مناطق شهری با متوسط نرخ رشد سالانه ۶۹/۲ درصد و در مناطق روستایی با متوسط نرخ رشد سالانه ۰۳/۲ درصد افزایش پیدا کرده است.

درسال ۱۳۹۰ استان هرمزگان دارای ۳۹۷ هزار و ۴۵۲ خانوار بوده که از این تعداد، ۲۰۴ هزار و ۵۵۹ نفر خانوار با جمعیتی معادل ۷۸۸ هزار و ۴۷۱ نفر در مناطق شهری و ۱۹۲ هزار و ۱۹۶خانوار با جمعیتی برابر با ۷۸۶ هزار و ۳۷۹ نفر در مناطق روستایی ساکن بوده اند و براساس نرخ شهرنشینی در استان در سال ۱۳۹۰ به ۵۰ درصد و میزان جمعیت ساکن در روستاها نیز ۵۰ درصد بوده است.

متوسط بعد خانوار در کشور در سال های ۱۳۸۵ و ۱۳۹۰ به ترتیب ۴ و ۵/۳ نفر بوده و در استان بعد خانوار از ۶/۴ نفر در سال ۱۳۸۵ به ۴ نفر در سال ۱۳۹۰ رسیده است و همچنین بعد خانوار شهری استان ۸/۳ نفر و بعد خانوار روستایی استان ۴ نفر بوده است.

نسبت جنسی جمعیت در سال ۱۳۹۰ معادل ۱۰۳ بوده است. به عبارت دیگر، در مقابل هر یک صد نفر زن، ۱۰۳ نفر مرد وجود داشته است و بیشترین میزان جمعیت استان هم در مردان و هم در زنان، در گروه سنی ۲۰-۲۴ ساله قرار داشته است و به طوری که ۰۲/۱۲ درصد از جمعیت زنان و ۹۴/۱۱ درصد از جمعیت مردان در این گروه سنی قرار دارند.

در سال ۱۳۹۴ از۴۱ هزار و ۵۷۵ ولادت ثبت شده ۷/۴۸ درصد متولدین دختر بوده اند و همچنین در این سال ۱۳ هزار و ۸۹۶ مورد ازدواج و ۲۸۸۳ مورد طلاق به ثبت رسیده است.

بندرعباس باسواد ترین شهر استان و بشاگرد در بدترین وضع سواد قرار دارد

براساس نتایج سرشماری های عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۰ نرخ باسوادی استان برابر ۷/۸۳ درصد بوده است و در سال ۱۳۹۰ نرخ باسوادی مردان ۸/۸۶ درصد و زنان ۵/۸۰ درصد می باشد و در سال تحصیلی ۹۵-۹۴ تعداد ۳۴۱ هزار و ۲۹ نفر دانش آموز در کلیه رده های آموزشی مشغول به تحصیل بوده است که ۶/۰ درصد در دوره استثنایی، ۶ درصد در دوره پیش دبستانی ، ۱/۵۶ درصد در دوره ابتدایی، ۶/۲۱ درصد در متوسطه دوره اول ، ۵/۱۴ درصد در دوره متوسطه دوم و ۴/۱ درصد در دوره های بزرگسال مشغول به تحصیل بوده اند.

از تعداد کل دانش آموزان استان سهم دختران برابر ۴/۴۸ درصد بوده است در سال تحصیلی ۹۵-۹۴ تعداد ۵ هزار و ۳۹۱ نفر در دوره سواد آموزی، یک هزار و ۷۳۷ نفر در دوره تحکیم و ۴ هزار و ۳۱۷ نفر در دوره انتقال نهضت سواد آموزی شرکت کرده اند و در همین سال ، تعداد کل دانشجویان استان برابر ۷۷ هزار و ۶۵۹ نفر می باشد که از این تعداد ۵۵ درصد پسر و ۴۵ درصد دختر می باشد.

از کل دانشجویان ۴/۲۶ درصد در دوره کاردانی ، ۵۳ درصد در دوره ی کارشناسی ، ۱۷ درصد در دوره ی کارشناسی ارشد و ۶/۳ درصد در دوره دکترای حرفه ای و تخصص مشغول به تحصیل بوده اند و در سال ۱۳۹۴ تعداد آموزش دیدگان مراکز ثابت سازمان فنی و حرفه ای استان ۴ هزار و ۷۷۱ نفر بوده است و همچنین در این سال تعداد ۴۵ نفر مربی در ۱۳ مرکز آموزشی استان مشغول به فعالیت بوده اند.

بیشترین بیکاران کشور لیسانسه و بیشترین شاغلان دیپلمه هستند!

بیشترین جمعیت «شاغل» کشور، دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی هستند به طوریکه بالغ بر ۵ میلیون و ۳۸ هزار نفر از شاغلان را تشکیل می‌دهند.

شاغلان با تحصیلات دوره راهنمایی با بیش از ۴ میلیون و ۹۴۴ هزار نفر و دوره ابتدایی با ۴ میلیون و ۸۸۲ هزار نفر بیشترین جمعیت شاغل کشور را شامل می‌شوند.

اما از بین جمعیت بیکاران دارای سطح سواد ابتدایی و بالاتر بیشترین بیکاران کشور در مقطع لیسانس با جمعیت ۹۱۴ هزار و ۳۰۱ بیکار هستند.

وضعیت سواد در استان هرمزگان چگونه است؟

طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ توسط مرکز آمار وضعیت آماری سواد در بین افراد ۶ سال به بالا نشان میدهد بندرعباس با ۹۲٫۳۵ % با سواد ترین شهر استان و شهرستان بشاگرد با ۷۳% کمترین سطح سواد در استان را دارد و پس از بندرعباس شهرستان های قشم با ۸۹٫۶۹% و بندرلنگه با ۸۸٫۳۴% در بهترین میزان سطح سواد در استان قرار دارند.

طبق آمار بدست آمده شهرستان محروم بشاگرد که در تمام زمینه ها در پایین ترین سطح کیفی زندگی قرار دارد متاسفانه در بحث آموزش نیز مورد کم لطفی قرار گرفته است و انتظار می رود مسئولان کشوری و استانی نظارت بیشتری بر این منطقه داشته باشند تا مردم انقلابی بشاگرد بتوانند از بهترین سطح امکانات استفاده کنند.

انتهای پیام/

برچسب ها: , ,
لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=444929
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

8,685 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی