بعد سیاسی و فرهنگی حضرت معصومه(س) قابل توجه است

حجت الاسلام خانجانی گفت: حضرت معصومه(س) دارای شخصیتی معنوی و ارزنده است همان‌گونه که از سخنان معصومان علیهم السّلام استفاده می‌شود بعد سیاسی و فرهنگی شخصیت حضرت معصومه (س) نیز قابل توجه است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ حجت الاسلام محمد خانجانی رئیس تبلیغات اسلامی حاجی آباد در گفتگو با خبرنگار ما ضمن تسلیت سالروز وفات حضرت معصومه (س) اظهار کرد: چند نکته در زمینه شخصیت آن بانوی بزرگ در خورد توجه است یکی اینکه مسافرت ایشان پس از هجرت اجباری برادر بزرگوارش امام رضا(ع) به سمت ایران به جهت دیدار با برادر، اما آنگونه که مورخان نوشته‌اند این مسافرت به سرانجام نرسید و حضرت معصومه(س)  با رسیدن به ساوه بیمار شد و دستور داد او را به قم ببرند و در همین شهر بود که جان را به جان آفرین تسلیم کرد.

وی در ادامه افزود: حرکت آن حضرت از مدینه به سمت ایران با این مسیر طولانی و به جان خریدن همه سختی‌های مسافرت مخصوصاً خطراتی که از ناحیه حکومت مأمون آن حضرت را تهدید می‌کرد حاکی از شخصیت سیاسی و اجتماعی این بانوی بزرگ است.

رئیس تبلیغات اسلامی حاجی آباد گفت: در این مسافرت آن گاه که مریض شد و از دستیابی به امام رضا (ع) مأیوس شد با توجه به آگاهی او از موقعیت آینده قم و مرکزیت فرهنگی آن دستور داد او را به قم ببرند تا پس از پرواز روح بلندش به سوی ملکوت، حرم بهشت گونه‌اش مأمن عاشقان اهل بیت  علیهم السّلام قرار گیرد.

خانجانی تصریح کرد: از مقام عصمت که تنها مخصوص چهارده تن می‌باشد و از زنان تنها حضرت فاطمه سلام الله علیها  دارای این مقام است بگذریم، حضرت معصومه(س) از جمله زنانی است که می‌توان ادعا کرد که بیشترین بهره را از فروغ جاودان الهی و نور ولایت، دریافت کرده اند و بتوانسته اند مانند حضرت زینب کبری(س)خود را در کمالات معنوی اندکی پایین‌تر از معصومان علیهم السّلام بسازند.

این کارشناس مذهبی اذعان داشت: در منابع تاریخی اطلاعات زیادی درباره زندگی‌نامه حضرت معصومه(س) از جمله تاریخ تولد و وفات وی ثبت نشده است، شیعیان فاطمه معصومه(س) را بسیار بزرگ می‌دارند، برای زیارتش  اهمیت قائل‌اند و روایاتی درباره او نقل می‌کنند که از شفاعت وی برای شیعیان سخن گفته شده و بهشت پاداش زیارت او دانسته شده است، همچنین می‌گویند پس ازحضرت زهرا(س)،او تنها زنی است که از امامان برای او زیارتنامه روایت شده است.

انتهای پیام/