بشاگرد قطب تولید سیر ارگانیت در کشور/کمبود آب از مهم ترین مشکلات کشاورزان بشاگردی است
+ پ -
بشاگرد قطب تولید سیر ارگانیت در کشور/کمبود آب از مهم ترین مشکلات کشاورزان بشاگردی است

بشاگرد یکی از شهرستانهای استان هرمزگان است که به قطب تولید سیر ارگانیت کشور معروف است و به گونه ای که این محصول به دیگر شهرهای نیز به فروش می‌رسد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از بشاگرد نیوز؛ بشاگرد یکی از شهرستانهای استان هرمزگان است که به قطب تولید سیر ارگانیت کشور معروف است و به گونه ای که این محصول به دیگر شهرهای نیز به فروش می‌رسد.

 

شهرستان بشاگرد یکی از شرقی ترین استانهای هرمزگان است و شهرستان بشاگرد در سال ۱۳۸۵ تأسیس شده است و مرکز این شهرستان، شهر سردشت است و محدوده بشاگرد بیشتر بخشی از شهرستان جاسک در استان هرمزگان ایران بود که در سال ۱۳۸۵ به شهرستان ارتقاء یافت و این شهرستان  از گذشته‌های دور به‌دلیل خاک حاصل‌خیز و آب کافی یکی از قطب‌های تولیده کننده سیر ارگانیت در کشور بوده است.

 

هم اکنون شهرستان بشاگرد به قطب تولید کننده سیر ارگانیت در کشور تبدیل شده است و سالانه قسمت زیادی از محصولات کشاورزی تولیدی این شهرستان به خارج از کشور صادر می‌شود.

محصول عمده کشاورزی در شهرستان بشاگرد سیر است و به جهت موقعیتی که این شهرستان دارد، یکی از تولیدکننده سیر ارگانیت در کشور است و بسیاری از کشاورزان و خریداران محصولات کشاورزی و به خصوص سیر برای خرید و فروش به بازار بشاگرد می‌آیند.

سیرعلاوه بر مصرف خوراکی به صورت تازه، سیر ترشی یا چاشنی در صنایع غذایی جهت تولید فراورده های غذایی نقش حائز اهمیتی دارد و همچنین استفاده فراوانی به عنوان یک گیاه دارویی موثر در بیماری های چون فشارخون و بیماری های قلبی، کاهش کلسترول خون، خواص ضد انگلی و ضد میکروبی و درمان بیماری های دستگاه گوارش دارد.

 

سیر محصولی آبی و در صورت کمبود بارندگی آبیاری می‌شود ولی در مقایسه با سایر محصولات سبزی و صیفی محصول کم آب بوده که با توجه به محدودیت منابع آبی در شهرستان بشاگرد توسعه کشت این محصول مورد توجه قرار گرفته است.

 بشاگرد، قطب تولید سیر ارگانیت کشور 

احمدی رئیس جهاد کشاورزی شهرستان بشاگرد در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار بشاگرد نیوز؛ با اشاره به صادرات سیر شهرستان بشاگرد گفت: محصول سیر تولید شده شهرستان بشاگرد از کیفیت بالایی برخوردار بوده و هر ساله به سایر کشورها نیز صادر می‌شود.

وی با اشاره به آغاز به محصول سیر در شهرستان بشاگرد اظهار کرد: عملیات کاشت محصول سیر در شهرستان بشاگرد از اول مهر ماه آغاز  می شود و برداشت آن از نیمه دوم اردیبهشت ماه آغاز و تا پایان خردادماه ادامه دارد.

وی با بیان ایتکه عملیات کشت تا اواخر آبان ماه ادامه خواهد یافت، بیان کرد: در سال جاری حدود ۱۲۰ هکتار از اراضی زراعی این شهرستان به کشت سیر اختصاص یافته است و پیش بینی می شود ۷۰۰ تن محصول برداشت شود.

احمدی با اشاره به افزایش ۱۵ درصدی تولید سیر در بشاگرد افزود : آموزش بهره برداران و استفاده از بذر مرغوب علت این افزایش تولید است و همچنین مشاوره های فنی و کمک جهت خرید لوله و تسهیلات بانکی به کشاورزان از دیگر دلایل افزایش این محصول بوده است.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان بشاگرد با بیان اینکه آبیاری کشت سیر به روش سنتی و غرقابی صورت می گیرد ؛ تصریح کرد: کشت سیر در بشاگرد بیشتر از آب بارندگی استفاده می شود و این محصول نسبت به سایر محصولات کشاورزی به آب کمتری نیاز دارد.

وی به دلیل مرغوبیت کشت سیر در بشاگرد اشاره کرد و گفت: تمام محصولات کشاورزی  شهرستان بشاگرد به صورت ارگانیک است و از هیچ گونه سم و کود شیمایی برای تولید محصولات خود استفاده نمی کنند و یکی از دلایل مرغوبیت کشت سیر بشاگرد طعم ، بو ، کیفیت و ماندگاری این محصول است.

احمدی بیان کرد: بخش مرکزی و بخش گوهران شهرستان بشاگرد از عمده کشت سیر در این شهرستان می باشد و همچنین شهرستانهای جنوب کرمان از جمله کهنوج، قلعه گنج، منوجان و شهرستان میناب و یزد ، تهران و اصفهان از مهمترین بازارهای فروش سیر بشاگرد است.

 رئیس جهاد کشاورزی شهرستان بشاگرد با بیان اینکه سیر برداشت شده از بشاگرد از نوع “سیر قرمز” است ؛ خاطر نشان کرد: سیر بشاگرد از مرغوبترین سیرهای کشور است که خریداران و طرفداران بسیاردارد از مشتری‌های متعدد در داخل و خارج کشور برخوردار است.
وی با اشاره به اینکه قدمت کاشت سیر در بشاگرد به بیش از ۱۰۰ سال برمی گردد ؛ افزود: بیش از ۱۵۰ نفر در بشاگرد به تولید سیر مشغول هستند.
 
photo_2016-12-27_08-53-38
 کمبود آب از مهم ترین مشکلات کشاورزان بشاگردی است
داد محمد جمعه زاده کشاورز روستای در شهر بشنو شهرستان بشاگرد افزود: قریب به ۱۵ سال است که به کاشت سیر مشغول هستم و امسال نیم هکتار از زمین های زارعی خود را به کاشت سیر اختصاص داده ام.
وی بیان کرد: پیش بینی می شود از نیمه هکتار کاشت سیر زمین های زراعی ام ۳ تن محصول برداشت کنم و سالی ۲ میلیون از این محصول در آمد کسب می کنم .
این کشاورز بشاگردی مهم ترین مشکلات کشاورزان بشاگردی را کمبود آب عنوان کرد و افزود: با توجه به خشکسالی های چند سال اخیر و بحران بی آبی و کم آبی در شهرستان بشاگرد کاشت این محصول کمتر شده و بسیاری از کشاورزان زمین های زراعی خود را به دلیل کمبود آب رها کرده اند.
جمعه زاده اظهار کرد: آبیاری محصولات کشاورزی از آب چشمه یا آب باران تامین می شود و هفته ای یکبار آبیاری می شود.

وی با بیان اینکه سیر بشاگرد قابلیت صادرات را دارد، تصریح کرد: بنده با سرمایه ۲ میلیون شروع به کشت سیر کرده ام و نیاز است مسئولان از کشاورزان حمایت بیشتری داشته باشند و مسئولان لوله های را مرمت کنند و همچنین کمبود آب کشاورزان را مدنظر داشته باشند.

کشاورز بشاگردی خاطر نشان کرد: در سال های گذشته مردم کمتر سیر کشت می کردند و بیشتر گندم می کاشتند اما ۲۰ سال است که اکثریت کشاورزان این شهرستان به کاشت سیر روی آوردند چرا که این شهرستان با بحران بی آبی رو به رو شد و از آنجایی که سیر نیاز به آب کمتری دارد مردم به کاشت این محصول پرداختند.
وجود جاده خاکی از مهم ترین مشکلات کشاورزان است
علی کریمی یکی دیگر از کشاورزان روستای گارامون بخش گوهران شهرستان بشاگرد افزود: با در آمد ۴ میلیون شروع به کاشت سیر در این شهرستان کردم و سالیانه ۵۰۰ کیلو از زمین های زراعی کشاورزی سیر برداشت می کنیم و در آمد این محصول مان  ۸۰۰ هزار تومان می باشد که باز هم بستگی به بازار فروش دارد.
وی در ادامه با بیان اینکه جاده خاکی این روستا یکی از مهم ترین مشکلات کشاورزان این روستا جهت جابه جایی محصولات کشاورزی می باشد ؛ اظهار کرد: روستای گارامون ۵۰ کیلومتر از مرکز شهر فاصله دارد که ۲۵ کیلومتر آن خاکی و بقیه آن هم آسفالت استاندارد ندارد و کشاورزان برای جابه جایی محصولات کشاورزی خود با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند.
کریمی محصولات شهرستان بشاگرد را به دلیل داشتن آب هوایی بسیار مناسب دارای کیفیت بالایی عنوان کرد و افزود: سیر تولیدی شهرستان بشاگرد، با توجه کیفیت بالایی که دارد، علاوه بر تامین نیاز شهرستان به سایر استانها نیز صادر می‌شود.
این کشاورز بشاگردی با بیان اینکه از کشاورزان این شهرستان حمایت نمی شود ؛ بیان کرد: کشاورزان این شهرستان با کمبود آب مواجه هستند و با آب چشمه محصولات خود را آبیاری می کنند.
انتهای پیام/

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff