تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز تبلیغات

سیاسی
کد خبر : 478649
تاریخ انتشار:یکشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۷ - ۸:۱۱| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
مربی قرآنی روستای کوه حیدر بشاگرد:

بشاگرد در فقر مطلق دغدغه قرآن دارد/ کوه حیدر، مهم ترین کانون فعالیت های قرآنی در شرق هرمزگان

مربی قرآن روستان کوه حیدر بشاگرد اظهار کرد: مردم بشاگرد و‌ روستای کوه حیدر در فقر مطلق دست و پا می‌زنند اما همچنان دغدغه قرآن را دارند.

بشاگرد در فقر مطلق دغدغه قرآن دارد/ کوه حیدر، مهم ترین کانون فعالیت های قرآنی در شرق هرمزگان

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛موسی ایرانی، مربی قرآنی روستای کوه حیدر شهرستان بشاگرد در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده با بیان اینکه بیش از ۱۵ سال است که فعالیت قرآنی ام را در روستای کوه حیدر بشاگرد آغاز کرده ام، اظهار کرد: از سال ۸۳ روخوانی و روانخوانی و از سال ۹۵ کار حفظ قرآن را شروع کرده ام که در حال حاضر ۴ نفر در این روستا حافظ کل قرآن هستند.

مربی قرآنی روستای کوه حیدر بشاگرد بیان کرد: اکنون ۲۰۰ نفر قرآن آموز در مسجد دارالقران روستا در حال حفظ قرآن هستند اما با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می کنند و هیچ حمایتی از سوی مسئولان از مربیان و قرآن آموزان نمی شود.

ایرانی افزود: از مسئولان انتظار می رود فعالیت های قرآنی این روستا و کیفیت و صحت آن را از نزدیک ببینند که این قرآن آموزان با دست خالی، بدون حمایت و بیمه به فعالیت های قرآنی و فرهنگی مشغول هستند.

کمبود های فعالیت های قرآنی در روستای کوه حیدر

وی به کمبود های فعالیت های قرآنی خود در روستا اشاره کرد و گفت: کمبود وسایل سرمایشی، یخچال، کمک هزینه به مربیان، کتاب آموزشی قرآن، تشویق برای قرآن آموزان، وسایل ورزشی و نبود اینترنت در روستا را یکی دیگر از مشکلات فعالان عرصه قرآنی روستا عنوان کرد.

مربی قرآنی روستای کوه حیدر در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر دو مربی ثابت و ۴ کمک مربی قرآن در روستای کوه حیدر مشغول به فعالیت هستند و در روستاهای دیگر مانند علی آباد، پاهتک و….نیز فعالیت های قرآنی را انجام می دهیم اما متاسفانه برای رفتن به این روستاها و سایر روستاهای دیگر وسیله کوچکی ندارم.

ایرانی با بیان اینکه ادارت فرهنگی بشاگرد در بحث قرآنی ضعف عمل می کنند، گفت: امسال اوقاف شهرستان حتی یک مسابقه قرآنی برای قرآن آموزان برگزار نکرده و چقدر هزینه برای کارهای قرآنی به ادارات فرهنگی بشاگرد واریز می شود؟ اگر مسئولان دریافت کردند چرا کاری انجام نمی دهند و اما بنده با دست خالی کار قرآنی کردم .

تمام دغدغه‌ام آموزش قرآن به اهالی روستاست

وی در ادامه اظهار کرد: تمام دغدغه‌ام آموزش قرآن به اهالی روستاست و مردم این روستا اهالی روستایی که در فقر مطلق دست و پا می‌زنند اما همچنان دغدغه قرآن را دارند.

ایرانی گفت: هشت فرزند دارم و تنها منبع درآمدم نیز یارانه‌هایی است که از طرف دولت دریافت می‌کنم و اگر همین یارانه‌ها نبود شاید حالا وضعیت و سرنوشتم هم معلوم نبود به چه صورت بود.

وی در ادامه بیان کرد: در ۱۵ سال پیش و زمانی که داشتم در یکی از شرکت‌های استان هرمزگان کار می‌کردم، به عشق آموزش قرآن کار را برای همیشه رها کردم و به روستای کوه حیدر جهت آموزش قرآن به اهالی این روستا آمدم.

این مربی قرآنی روستای کوه حیدر با بیان اینکه سواد چندانی ندارم اما با توجه به اینکه در خدمت سربازی و در ختم‌های قرآن چیزهایی فراگرفته بودم توانستم کار آموزش قرآن کریم را به این بچه‌ها شروع کنم، تصریح کرد: در کنار آن فرزندان خودم نیز حفظ قرآن را شروع کردند، پسر بزرگم حافظ کل قرآن است و سه ساله در استان حائز رتبه می‌شود، یکی دیگر از پسرهایم نیز حافظ ۱۳ جزء قرآن است، دختر کوچکم نیز چند جزء را حفظ کرده و سایر اعضا نیز یک جزء به بالاتر هستند.

تاکنون ۱۸۰ حافظ یک جزء به بالا تربیت شده /هیچ کاری را اولویت دارتر از آموزش قرآن ندیدم

ایرانی با اشاره به اینکه تاکنون ۱۸۰ حافظ یک جزء به بالا تربیت شده است، بیان کرد: در آن موقع چون هیچ امکاناتی نبود و هنوز هم البته نیست، روی زمین و زیر آفتاب می‌نشستیم و ختم‌های قرآن را انجام می‌دادیم، خود من نیز با روخوانی قرآن کریم در همین ختم‌های قرآن آشنا شدم.

وی به دلایل ترک کار و ترجیح دادن آموزش قرآن به اهالی روستا پرداخت و گفت: به‌دلیل علاقه خاصی که خودم به قرآن داشتم و نیز علاقه‌ای که در بچه‌ها در مورد یادگیری قرآن دیدم، هیچ کاری را اولویت دارتر از آموزش قرآن ندیدم، برای همین کار در آن شرکت را رها کردم و تمام دغدغه زندگی‌ام آموزش قرآن به اهالی روستا شد.

این مربی قرآنی روستای کوه حیدر اضافه کرد: خواست خدا و کمک قرآن بود که این جلسات شروع شود و در حال حاضر تمامی اهالی روستا در جلسات روخوانی قرآن کریم شرکت می‌کنند.

ایرانی از وضعیت قرآن در بین بانوان روستا و نیز شیوه آموزش اشاره کرد و گفت: در بین بانوان روستا نیز سه نفر به حدی در بحث آموزش قوی شده‌اند که به عنوان مربی فعالیت خودشان را آغاز کرده‌اند و آموزش‌های ما به این صورت است، که تا زمانی که مدارس است، جلسات آموزش را در شب‌ها برگزار می‌کنیم، در ادامه و در زمان‌های تعطیی مدارس نیز کلاس‌ها بعدازظهرها در دارالقرآن برگزار می‌شود.

شوق و اشتیاق کودکان برای حضور در کلاس های قرآن

وی در خصوص شیوه آموزش نیز ، افزود: در ابتدا با قرآن‌‌آموزان در زمینه روخوانی قرآن کریم کار می‌شود، معمول نیز این است که ابتدا کل روخوانی قرآن کریم آموزش داده شود و بعد حفظ شروع شود اما با توجه به استعدادی که بچه‌های روستا دارند، بعد از آموزش روخوانی چند سوره از قرآن کریم کار حفظ را نیز آغاز می‌کنیم.

این مربی قرآنی روستای کوه حیدر با اشاره به شوق و اشتیاق کودکان برای حضور در کلاس های قرآن ، گفت: زمانی که ما آموزش قرآن کریم را شروع کردیم، بچه‌هایی که نتوانسته بودند وارد کلاس شوند پشت در صف بسته بودند، استقبال خوبی که از کلاس‌ها به عمل آمد دیگر قید همه چیز را زدم و خودم و زندگی‌ام را وقف آموزش قرآن به این بچه‌ها کردم.

محرومیت بسیار بالای منطقه و فقر خانواده‌ها در روستای کوه حیدر

ایرانی، محرومیت بسیار بالای منطقه و فقر خانواده‌ها در این روستا را از مهم ترین مشکلاتی این روستا عنوان کرد و افزود: به خاطر فقری که در منطقه است امکان اینکه هزینه‌ای از کودکان دریافت کنیم وجود ندارد، از سوی دیگر نیز من تمام وقت خودم را وقف قرآن کرده‌ام و کار و درآمدی نیز ندارم.

وی اضافه کرد: محرومیت مالی به حدی است که امکان اعزام برخی از حافظان این روستا برای دوره‌های تربیت مربی را نیز نداریم و مجبوریم به صورت سنتی آموزش‌ها را ادامه دهیم و در حال حاضر اگر بخواهیم یک نفر را برای حضور در کلاس‌های تربیت مربی به میناب یا بندرعباس بفرستیم حدود ۲۰۰ هزار تومان هزینه لازم دارد که از پرداخت آن هم عاجزیم.

یک بار هم از قرآن آموزان این روستا تقدیر نشده است

مربی قرآنی روستای کوه حیدر بیان کرد: وضعیت فقر منطقه به حدی است که تا کنون، یعنی از ابتدای شروع آموزش‌ها که نزدیک به ۱۵ سال است حتی یک بار هم از قرآن آموزان این روستا تقدیر نشده و مورد تشویق ساده نیز قرار نگرفته‌اند و اما با این وجود و بدون هیچ انگیزه مادی همچنان شاهد حضور حداکثری علاقه‌مندان به قرآن در این روستا دورافتاده هستیم.

ایرانی در مورد انتظاراتی که از مسئولان قرآنی کشور دارد، گفت: قریب به ۱۵ سال است که قرآن آموزش می‌دهم بدون اینکه یک ریال دریافتی داشته باشم، اگر این یارانه نبود واقعا در تهیه نان نیز مانده بودیم و معلوم نبود الان چه وضعیتی داشتیم، من بارها به خاطر مشکلات بسیار زیاد شده که تصمیم بگیرم و قید جلسات را بزنم اما خانواده‌ام مانع از این کار شده‌ و اصرار می‌کنند که ادامه بدهم.

آرزو دارم تمامی روستاهای کشورمان همچون کوه حیدر قرآن شوند

وی اظهار کرد: تا به حال هیچ حمایتی از ما صورت نگرفته اما ما گزارش‌هایی داده‌ایم و بازدیدهایی نیز صورت گرفته اما تاکنون عملی نشده و آرزو دارم که روزی تمامی روستاهای کشورمان همچون کوه حیدر قرآن شوند و به روزی برسیم که خود مردم نیازی به دعوت برای حضور در کلاس‌های آموزش قرآن نداشته باشند بکله خودشان به این کلاس‌ها بیایند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=478649
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها
نظرات بینندگان
تعداد نظرات: بدون نظر
ارسال نظر

  • نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند.
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمايید.
  • توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت یا منفی استفاده فرمایید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی یابد.

یادداشت

گفتگو

بین الملل