تبلیغات تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 467863
تاریخ انتشار:یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۸:۳۳| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
وقتی آسمان هنر همه جا یکرنگ است؛

بشاگرد، شهری بدون فرهنگسرا و اداره ارشاد/اعلام‌ آمادگی شهرداری برای احداث فرهنگسرا و شانه خالی کردن مسئولان فرهنگی!

سردشت بشاگرد را باید تنها مرکز شهرستانی در کشور دانست که همچنان هنرمندان و فرهنگ دوستان این دیار در حسرت داشتن فرهنگسرا و اداره ارشاد و فقدان سایر مکان های فرهنگی مانده اند.

بشاگرد، شهری بدون فرهنگسرا و اداره ارشاد/اعلام‌ آمادگی شهرداری برای احداث فرهنگسرا و شانه خالی کردن مسئولان فرهنگی!

ه گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از فرهنگ کده؛ سردشت بشاگرد را باید تنها مرکز شهرستانی در کشور دانست که همچنان هنرمندان و فرهنگ دوستان این دیار در حسرت داشتن فرهنگسرا و اداره ارشاد و فقدان سایر مکان های فرهنگی مانده اند.

فقدان فضای مناسب فرهنگی و هنری یکی از دغدغه های دیرینه شهرستان محروم بشاگرد به شمار می رود و با احداث فرهنگ‌سرا نیاز علاقمندان به فرهنگ و هنر این منطقه مرتفع می شود.

با توجه به وجود پتانسیل های بالقوه در عرصه فرهنگ و هنر در بشاگرد، راه اندازی این مجتمع فرهنگی در شهرستان بشاگرد نقش مهم و موثری در تربیت و کشف استعدادهای این شهرستان خواهد داشت.

بشاگرد در حسرت اداره ارشاد و فرهنگسرا

دانشمند، رئیس شورای شهر سردشت در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده با اشاره به اینکه شهرستان بشاگرد فاقد اداره ارشاد و فرهنگسرا است، اظهار کرد: بشاگرد یکی از شهرستان های استان هرمزگان است اما از برخی امکانات در حوزه فرهنگ و هنر مثل مراکز فرهنگی، فرهنگسرا، اداره ارشاد و….محروم است موضوعی که موجب نگرانی و گلایه شهروندان و هنرمندان این شهر شده است.

رئیس شورای شهر سردشت، نبود اداره ارشاد و یک مکان فرهنگی در بشاگرد از مهم ترین ضعف های فرهنگی و هنری شهرستان دانست و گفت: مجموعه شوراهای شهرستان آمادگی لازم برای مشارکت در زمینه احداث این فرهنگسرا را داراست اما شورای شهر به تنهایی به دلیل کمبود شدید اعتبارات توانایی احداث این مجموعه را ندارد.

دانشمند افزود: اگر به دنبال نمایان شدن ظرفیت های فرهنگی و هنری مردم فرهنگساز شهرستان بشاگرد هستیم باید زمینه برای احداث فرهنگسرایی جامع در مرکز شهرستان(سردشت) مهیا شود.

وی تصریح کرد: مراسمات مناسبتی فرهنگی و هنری بشاگرد به دلیل نبود متولی و اداره فرهنگ و ارشاد، شوراها و شهرداری شهر سردشت همیشه متولی برگزاری این مراسمات هستند.

رئیس شورای شهر سردشت خاطر نشان کرد: مکانی برای اجرای برنامه های فرهنگی نداریم و مجبوریم  برنامه ها را در فضاهای باز، حسینیه و مدارس برگزار کنیم.

بشاگرد تنها شهرستان بدون فرهنگسرا و اداره ارشاد در کشور

راشد طیب شاهی، شهردار شهر سردشت در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده با اشاره به اینکه متاسفانه شهرستان بشاگرد به خصوص سردشت مرکزیت شهرستان به عنوان تنها مرکز استانی در کشور بوده که از داشتن فرهنگسرا و اداره ارشاد محروم است.

شهردار شهر سردشت در ادامه افزود: این در حالی است که شهرستان بشاگرد از غنای فرهنگی و هنری بسیار زیادی برخوردار بوده و اکنون نیز در برخی از حوزه ها در سطح دنیا زبان زد خاص و عام است اما ۹ سال از شهرستان شدن آن می گذرد ولی همچنان فاقد اداره ارشاد است.

آمادگی شهرداری سردشت برای حمایت از طرح احداث فرهنگ‌سرا

طیب شاهی بیان کرد: شهرداری شهر سردشت آمادگی لازم جهت تامین زمین فرهنگسرا، تسطیح زمین و همچنین در بحث پروانه ساخت و ماشین آلات و جابه جایی مصالح و از نظر مالی شهرداری در توان خود برای احداث فرهنگسرا در صورت همکاری تمامی ارگان ها اعلام می کند اما بایستی از محل اعتبارات شهرستانی،استانی و ملی زمینه را برای تحقق این موضوع مهیا کرد.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت احداث فرهنگسرا در بشاگرد، گفت: شهرستان بشاگرد دارای ظرفیت های فرهنگی و هنری متعددی همچون هنر، موسیقی و تئاتر است و به همین دلیل باید هر چه سریعتر اقدامات لازم را برای عملیاتی کردن این مهم انجام گیرد.

شهردار شهر سردشت تصریح کرد: توجه به هزینه بر بودن احداث فرهنگسرا در بشاگرد تنها راهکار عملیاتی برای تحقق این خواسته را باید مشارکت دستگاه های مختلف در این زمینه دانست.

طیب شاهی افزود: به هر حال شهرداری امادگی خود را برای تامین بخشی از هزینه ها اعلام کرده و از تمام ظرفیت خود برای کمک به احداث این فرهنگسرا استفاده خواهیم کرد.

وی ادامه داد: شهرداری مشکلی برای تامین زمین و سایر کمک ها برای این مجموعه نداشته، اما باید دید که متولی احداث فرهنگسرا کیست، چرا که شهرداری نمی تواند به تنهایی اقدام به ایجاد این فرهنگسرا کند.

شهردار شهر سردشت خاطر نشان کرد: با وجود تمامی مشکلات شهرداری سردشت بشاگرد اما از تمام توان خود در راستای احداث این فرهنگسرا استفاده خواهد کرد.

بسیاری از شهرهای هرمزگان بدون فرهنگسرا!

حسین برومند، شاعر مطرح هرمزگان در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده با اشاره به وضعیت فرهنگسراها در هرمزگان، اظهار کرد: یکی از محروم ترین استان های کشور در این زمینه استان هرمزگان است تا حدی که در بسیاری از شهرهای استان که اکثرا از شهرهای محروم است هیچ مکانی به اسم فرهنگسرا وجود ندارد.

شاعر مطرح هرمزگان بیان کرد: اساسا فرهنگسرا ساختمانی است که در آن یک یا چند نهاد فرهنگی فعالیت دارند در فرهنگسرا ها معمولا شرایط برای آموزش امور گوناگون فرهنگی مانند شعر و داستان و خوشنویسی و موسیقی و… فراهم می شود.

برومند افزود: در هر شهری احتیاج به فضاهایی است جهت پاتوق هنرمندان، از آن جمله می توان به فرهنگسراها،کافه کتاب ها،بوستان ها و همچنین کتابخانه ها اشاره کرد که باعث جمع شدن هنرمندان مختلف می شود و این خود باعث ارتقاء سطح هنر در استان است.

وی با بیان اینکه فرهنگسراها پتانسیل بالایی برای فعالیت های مختلف هنری و حتی مذهبی دارند، گفت: از فرهنگسراها می توان در اعیاد و مناسبت های مختلف به عنوان محل مختلف اقشار مختلف در کنار هنرمندان استفاده کرد که این خود باعث ارتباط مثبت بین هنرمندان و عموم جامعه خواهد شد.

این شاعر هرمزگانی با اشاره به اینکه تعداد زیادی از اقشار جامعه اوقات فراغت خود را صرف ارتقای فرهنگی و هنری خود می‌کنند، تصریح کرد: میزان شرکت عموم جامعه در شب شعرها و اجرای تئاتر و کنسرت ها،مردم استان هرمزگان دارای فرهنگ بسیار غنی است که در صورت وجود فضاهای مناسب فرهنگی و اجتماعی استقبال بی نظیری از این اتفاقات خواهند داشت.

برومند، مهمترین اولویت های هر جامعه رسیدگی به امور فرهنگی و اجتماعی آن جامعه دانست و خاطر نشان کرد: مسئولان به دلایل مختلف از جمله اختصاص ندادن بودجه مناسب، نبود اراده کافی بین مسئولان و نداشتن ارتباط مناسب مدیران با هنر و هنرمند باعث شده ساخت فرهنگسراها که یکی از مهمترین فعالیت های فرهنگی مدیران می تواند باشد از اولویت برنامه های مسئولان خارج شود.

شهردار سردشت قول مساعدی را برای کمک به احداث فرهنگ سرا داده و همچنین شوراهای مرکز شهرستان نیز آمادگی لازم را برای مشارکت در احداث این مجموعه دارد اما باید دید دیگر نهاد های مربوطه حاضر به همکاری جهت ساخت این مکان فرهنگی را دارند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=467863
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها
نظرات بینندگان
تعداد نظرات: بدون نظر
ارسال نظر

  • نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند.
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمايید.
  • توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت یا منفی استفاده فرمایید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی یابد.

یادداشت

گفتگو

بین الملل