تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 148830
تاریخ انتشار:سه شنبه ۰۲ دی ۱۳۹۳ - ۱۷:۱۳| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

بزودی، اتوبوس کتاب در کیش/ از نویسندگان حمایت می کنیم

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از کیش پرس، کتاب یار مهربانی است که از کودکی بسیاری از ما با آن آشنا شده ایم. خانواده ها سعی می کنند تا با آشنا ساختن کودکان خود از کودکی با این یار مهربان، ذوق و استعدادهای کودکان خود را شکوفا کرده و به نوعی هوش […]

بزودی، اتوبوس کتاب در کیش/ از نویسندگان حمایت می کنیم

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از کیش پرس، کتاب یار مهربانی است که از کودکی بسیاری از ما با آن آشنا شده ایم. خانواده ها سعی می کنند تا با آشنا ساختن کودکان خود از کودکی با این یار مهربان، ذوق و استعدادهای کودکان خود را شکوفا کرده و به نوعی هوش و توانایی او را بسنجند و آینده کودک خود را اینگونه پیش بینی هم بکنند.
جزیره کیش که محصور در میان آب های خلیج فارس بوده و کمتر با سرزمین اصلی در ارتباط است با سرانه دو نیم کتاب برای هر نفر بیش از ۷۱ هزار جلد کتاب در کتابخانه های عمومی خود دارد در ارتباط با تعداد کتاب خانه ها و فعالیت های مجموعه فرهنگی در جزیره کیش سیدعلیرضا فاطمیان پور، مدیر فرهنگی و آموزشی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی سازمان منطقه آزاد کیش به سوالات خبرنگار واحد فرهنگی همشهری پاسخ گفت.
  چند کتابخانه فعال در جزیره کیش در حال حاضر مشغول خدمات دهی به ساکنان جزیره کیش هستند؟
در حال حاضر کتابخانه فرهنگسرای سنایی، فرهنگسرای مهستان، فرهنگسرای میلاد، فرهنگسرای کمپ سحر با کتابخانه های بزرگسالان، کودکان و نوجوانان و کتابخانه بزرگسالان میرمهنا در جزیره فعال هستند.
  نیاز سنجی برای تهیه کتاب های مورد نیاز کتابخانه ها چگونه صورت می گیرد؟
در طول سال مراجعین کتاب های مورد نیاز خود را به مسئولین کتابخانه ها اعلام می کنند و همچنین کتابداران کتابخانه ها با توجه به انتشار کتاب های جدید وکتاب هایی که بیشتر تقاضا شده یا در کشور مورد استقبال قرار گرفته است لیست مورد نظر را تهیه و به حوزه مدیریت فرهنگی جهت خرید تحویل می شود.
کتاب هایی که در کتابخانه های فرهنگسراها وجود دارد به چه میزان در حوزه های تخصصی به محققان و دانشجویان کمک می کنند؟
بیشتر کتاب های اصلی که در کتابخانه جزیره کیش وجود دارد کتاب های عمومی است و البته در فرهنگسرای سنایی کتاب های مرجع به میزان لازم برای کسب اطلاعات مورد نیاز وجود دارد. بخش هایی هم به کتاب های تخصصی و فنی اختصاص داده شده است .
در مورد کتاب های تخصصی مربوط به دانشگاه ها نیز، هر دانشگاه بسته به رشته های تحصیلی مربوطه سعی کرده است تا کتابخانه های خود را مجهز کند و در صورت نیاز ما نیز به دانشگاه کمک خواهیم کرد.
  واحد فرهنگی سازمان منطقه آزاد کیش تاکنون چه کمکی به نویسندگان جزیره کیش در ارتباط با خرید کتاب های آنان برای کتابخانه ها یا انتشار کتاب هایشان داشته است؟
در جزیره کیش ما نویسنده ای به آن معنا که به عنوان کیشوند ساکن باشند و کتاب های متعددی نوشته و منتشر کرده باشند نداریم به همین منظور و در راستای آموزش هنر نویسندگی از استاد حسن بیگی براساس سیاست سازمان مبنی بر استقرار برخی از اساتید فاخر کشور مانند حوزه نویسندگی به عنوان کیشوند که در توسعه نویسندگی و آموزش آن در جزیره فعالیت داشته باشند دعوت شده است و از ایشان در این حوزه حمایت های لازم خواهد شد.
ولیکن اگر از طرف هنرمندان و نویسندگان در جزیره کیش کتاب مطلوبی به چاپ رسیده باشد و به ما پیشنهاد داده شود حتما حمایت و رسیدگی خواهیم کرد.
  در راه توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی در گسترش و حمایت از کتابفروشی های جزیره کیش چه اقداماتی صورت گرفته است؟
کتابفروشی ها معمولا توسط بخش خصوصی دایر می شود؛ در جزیره کیش کتاب فروشی ها، بیشتر لوازم التحریر می فروشند تا کتاب. البته این مسئله بیشتر به شرایط جزیره و میزان تقاضای مردم برمی گردد. زیرا در صورتی که تقاضایی وجود نداشته باشد کتابفروشی های هم نمی توانند کتاب های زیادی را در فروشگاه به مدت زیادی نگهداری کنند.
  معاونت فرهنگی سازمان در تجهیز کتابخانه ها به چه میزان فعالیت داشته است؟
کتابخانه های مدارس غالبا با کمک های مردمی شکل می گیرد و حمایت می شود اما در این مورد هم اگر از سوی مدیران مدارس یا اداره آموزش و پرورش درخواستی داشته باشند حتما رسیدگی خواهد شد.
در هفته کتاب چه برنامه هایی در جزیره کیش برگزار شد؟
در هفته کتاب سعی شد تا با برگزاری نمایشگاه کتاب کودک و نوجوان در فرهنگسراهای سنایی و مهستان مخاطبان را با تازه های کتاب آشنا کنیم. همچنین عضویت رایگان در این هفته از دیگر خدمات ارائه شده توسط کتابخانه های کیش بود. کارگاههای داستان نویسی توسط استاد ابراهیم حسن بیگی یکی از نویسندگان معاصر و تقدیر از کتابداران فعال بخش دیگری از فعالیت های فرهنگی ارائه شده در این هفته بود.
چه برنامه ها و طرح های جدیدی در راستای ترویج کتاب خوانی و مطالعه در دست اقدام دارید؟
یکی از طرح هایی که برای اولین بار تصمیم به اجرای آن داریم که با تعامل با بخش خصوصی به انجام خواهد رسید کتابفروشی سیار است.
در جزیره کیش به دلیل افزایش جمعیت تنوع محله های مسکونی موجب کاهش دسترسی ساکنین به کتابخانه ها شده است به همین دلیل تصمیم گرفته شد تا با استفاده از یک دستگاه اتوبوس کتابخانه سیاری آماده شود که کتاب های روز را به دست مردم برساند.
همچنین در نظر داریم در برنامه ای به فروشندگان غرفه ها و فروشگاه های جزیره کیش سرویس داده و کتاب های مورد نیاز آنان را به صورت سیار به دست آنها برسانیم تا مدت زمان طولانی را که در فروشگاه ها می گذرانند و به همین دلیل دسترسی به کتاب و کتابخانه ها ندارند جبران کرده و کتاب هایشان را به صورت پیک سیار در اختیارشان قرار دهیم.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=148830
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,482 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی